EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 10. 2023

0 komentářů

Jak se developeři přizpůsobili hypoteční krizi? Odložené hypotéky a garantované sazby

 

V reakci na přetrvávající vysoké úrokové sazby se developeři v téměř 40 % případů rozhodli ke změně splátkového kalendáře na svém projektu. Namísto typického průběžného financování dávají nyní klientům možnost složit pouze desetinu z celkové ceny nemovitosti a zbývající část doplatit až po jejím dokončení. Vyplývá to z analýzy portálu Home Portal.

Loading 

Díky tomu si mohou kupující odložit hypotéku o jeden až dva roky později, kdy budou sazby velmi pravděpodobně příznivější. Vedle toho se často objevuje ještě druhá alternativa, kterou tvoří tzv. garantované hypotéky, kdy developer po určitou dobu dotuje vysoké splátky.

„Před současnou hypoteční krizí klienti často platili splátky průběžně dle toho, jak probíhala výstavba projektu. Například typické bylo rozdělení 20, 30, 30 a 10 procent z hodnoty nemovitosti. Developeři jsou nyní ovšem mnohem benevolentnější a klientům stačí při podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní složit pouze 10 % z vlastních prostředků a hypotéku na zbývajících 90 % si vzít až za rok či dva později, kdy bude situace s úrokovými sazbami pravděpodobně lepší než dnes,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.

Většina velkých developerů nabízí také garantovanou hypoteční sazbu, kdy defacto oproti bance dorovnávají kupujícím hypoteční splátku po dobou dvou až tří let. Za tuto dobu může rozdíl činit klidně i nižší stovky tisíc korun, které kupující získají takto od developera. V případě, kdy by splátka na 6% sazbu činila například 30 000 Kč měsíčně a na 2,99 % 20 000 Kč měsíčně, developer klientovi vrátí rozdíl za 2 – 3 let roky splácení. V tomto konkrétním příkladu tedy 240 až  360 tisíc Kč.

V Home Portal z přibližně stovky developerských projektů evidujeme pětinu (23 %) s dotovanou hypotékou od developera. Zbylé projekty nabízejí jiné typy pobídek, nejen odloženou hypotéku, ale i různé slevy na vybavení. Přibližně třetina projektů nenabízí žádné pobídky,“ dodává Jan Vitvera.

REKLAMA

Že pobídky tohoto typu mohou fungovat, sleduje Home Portal i na zvýšené poptávce u projektů, které odloženou hypotéku či výhodnější sazby nabízí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *