EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 03. 2023

0 komentářů

Jaké budou hlavní trendy realitního trhu během jara?

 

Letošní rok je zatím – alespoň co se týče dění v realitní oblasti – o poznání klidnější, než by se ještě před pár měsíci zdálo. Jaký vývoj však definitivně nabere, to se uvidí za pár týdnů. Za zlomové je totiž možné považovat letošní jaro. Jaký vývoj během těchto měsíců lze očekávat?

Loading 

Ceny čeká jarní zotavení

Nejskloňovanější trend tohoto roku je jednoznačný: celkový pokles cen nemovitostí, především těch rezidenčních. V závislosti na kraji, typu nemovitosti a stavebně technickém stavu se mohou ceny meziročně propadnout i o desítky procent. I přesto se žádné zemětřesení nekoná, „cenová klouzačka“ bude kratší, než se myslelo a propady jsou do jisté míry optická iluze. Trh se jimi jen vyrovnává s extrémní poptávkou roku 2021 a prvním čtvrtletím loňského roku. Nyní se zdá, že s jarem pookřeje a druhá polovina roku bude opět růstová.

Platí jednoduché pravidlo – tam, kde šly loni ceny nemovitostí rychle nahoru, tam půjdou tento rok rychle dolů. Zásadně nebudou klesat jen v centrech velkých měst nebo u energeticky hospodárných rodinných domů v dobrých lokalitách. Mnoho zájemců o vlastní bydlení dostane na jaře dobrou šanci vyjednat si rozumnou cenu. I tak by však měli mít lidé na paměti, že se rozhodně – až na výjimky – nebude jednat o žádné ‚výprodeje‘. Očekávaná krize nedorazila v takovém rozsahu, zimu česká ekonomika přežije a je vysoce pravděpodobné, že ceny se ode dna odrazí již za pár měsíců.

Do cen bude promlouvat inflace i trvající hlad po bytech

Důvodem, proč se ceny nemohou propadnout na úplné dno, je mimo jiné aktuální míra inflace. Ta mimochodem stojí také za nůžkami, které se rozevírají v cenách rekonstruovaných nebo nových nemovitostí a naopak těch, které na zásadní rekonstrukci teprve čekají.

Aktuální ceny stavebních materiálů i lidské práce jsou vysoké a nedá se očekávat, že by měly v krátké době klesnout. To zvedá ceny novostaveb nebo domů a bytů po generální rekonstrukci. Pokud by něco dokázalo vytvořit odpovídající tlak na cenu, pak by to bylo zásadnější posílení bytové výstavby nebo rekonstrukcí.

REKLAMA

Aktuální deficit vlastního bydlení se v Česku pohybuje v objemu asi 180 tisíc bytů, staví se kolem 30 – 50 tisíc a tento počet by se v následujících letech mohl ještě snížit na hranici zhruba 25 tisíc. Poptávka je tedy odkázána spíše na starší bydlení. Jenže ani v této oblasti ji není možné dostatečně saturovat, ať už kvůli kvalitě nabízených bytů nebo lokalitě, kde se nachází.

To vše pochopitelně vytváří tlak na cenu. Překvapivým problémem je také stále nedostatečné provázání nabídky a poptávky, významná část nemovitostí je prodávána bez patřičného dosahu nebo se do veřejné nabídky vůbec neodstane. Víc než kdy jindy teď platí, že kdo nemá realitního partnera s dostatečným přehledem o co největším množství nemovitostí, ten ty nejlepší nabídky může úplně minout.

Nová realita: Prodávat bez dosahu nepůjde

S tím souvisí další trend – prodat úspěšně dnes znamená umět oslovit co největší množství zájemců. Na velikosti realitního partnera a jeho schopnosti pracovat s celorepublikovou poptávkou tak bude záležet víc než kdykoli předtím. Realitní trh se proto rozdělí do dvou skupin – hráčů, kteří dokáží zvyšovat náklady na marketing každé nabízené nemovitosti a chytře prozkoumat každou možnost, jak propojit nabídku s poptávkou, a těch, kteří dělají opak a na propagaci naopak radikálně šetří, protože se jim kvůli menšímu množství prodejů zhoršuje cashflow. A nepůjde jen o celkovou investovanou sumu, ale také mix kanálů, které majitelé nebo realitní kanceláře zvolí – s realitami se tak potkáme nejen na inzertních portálech, ale také třeba v rozhlase nebo televizi.

V době nízkých cen a slabší poptávky je naprosto klíčové umět přilákat k jednotlivým nemovitostem co největší množství zájemců. Z naší zkušenosti se nyní ‚práh úspěšného prodeje‘, který na každé zakázce držíme, pohybuje někde mezi 80 – 100 tisíci oslovenými lidmi. Jen tak se majitel dostane do dostatečně silné pozice, aby dokázal o ceně vyjednávat a nemusel přistupovat na prvotní nabídku.

Refinancovat začne 90 000 „hypotékářů“

Refinancování hypotéky čeká v tomto roce asi 90 tisíc lidí. Velká část z nich nakupovala nemovitosti v roce 2018 – tedy těsně před tím, než se poprvé zpřísnily podmínky pro získání úvěru. Lze tedy předpokládat, že pro naprostou většinu z nich budou nové úrokové sazby zásadní komplikací a zátěží. Přehodnotit situaci (a pravděpodobně prodat) budou muset nejen ti, kteří nemovitost kupovali jako investiční. Situace se může stát složitou i pro majitele, kteří financovali hypotékou vlastní bydlení.

Hypotéky se opět opatrně rozjedou, většina zájemců na ně i tak nedosáhne

Hypoteční trh by v tomto roce mohl mírně pookřát – nejpravděpodobněji na konci jara. Nelze však očekávat nějaký zásadní boom, srovnatelný například s přelomem let 2021 a 2022. Úrokové sazby sice možná narazí na svůj strop, ale zásadně klesat nebudou. A parametry DTI nebo DTSI, které určují maximální možnou míru zadlužení, resp. poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů vůči příjmům žadatele, budou z možnosti požádat o hypotéku vyřazovat desítky tisíce domácností ročně.

Hypotéky budou zajímavé pro střední třídu, jako první se o ně začnou hlásit nejspíše lidé z krajských měst, pro které byl nájem v posledních měsících spíše bolestivým provizoriem. Zájemci však budou opatrnější, budou méně investovat do nehospodárných domů a bytů a zároveň si v reakci na neklidnou dobu hypotéku výrazně lépe pojistí.

Autor: Zdeněk Václavek, výkonný ředitel M&M Reality, redakčně upraveno

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *