EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Monika Lukešová

15. 01. 2014

3 komentáře

Je vám méně jak 36 let a opravujete nemovitost? Stát vám pomůže

 


 

Zvýhodněný úvěr je ve výši 150 tisíc korun a hlavní podmínkou je vlastnictví, případně spoluvlastnictví bytu nebo domu a věk do 36 let. Pokud jsou žadatelé manželé, nesmí přesáhnout danou věkovou hranici alespoň jeden z nich.

Otevřít tento program, jsme se rozhodli, neboť máme k dispozici volné finanční prostředky a podle zákona č. 218/2000 Sb., je musíme mít uloženy na účtech ČNB, které tím pádem nejsou nijak zúročeny. Struktura našeho rozpočtu umožňuje celkový objem prostředků rozložit na jednotlivé programy, podle potřeb a zájmu našich příjemců. Pro tento program tak v letošním roce můžeme uvolnit 300 mil. Kč, což představuje 2.000 žádostí.“ Uvedl k znovuotevření programu pro mladé, náměstek ministra pro místní rozvoj, Ing. Miroslav Kalous.

Deset let s fixací 2 procenta

Z daného úvěru se opravit byt určitě dá. Za modernizaci rodinného domu budou muset zájemci pravděpodobně sáhnout i do vlastních finančích rezerv. Nabízený úvěr je totiž ve výši 150 tisíc korun za dvě procenta s fixací na 10 let. Měsíční splátka tedy vychází na 1 380 korun, což nijak zvlášť rodinný rozpočet nezatíží. Půjčku lze využít podle Státního fondu rozvoje bydlení například na zateplení domu, výměnu oken a opravu střechy.

S programem se v tomto objemu počítá i v každém dalším roce. Nejen, že Fond zhodnotí část volných prostředků, ale věřím, že i 2 000 spokojených mladých lidí, kteří si díky nám levně a za stabilních podmínek opraví své bydlení, jsou dobrým důvodem, proč i s menším rozpočtem tento program otevřít“, dodává náměstek ministra, pověřený řízením SFRB.

Kdo dřív přijde

Časově program není nijak omezen, ale finančně ano. Stát takto hodlá rozpůjčovat 300 milionů korun. Podmínky a podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách Státního fondu pro rozvoj bydlení.

Program byl už otevřen v letech 2006 a 2007. Tehdy bylo poskytnuto 1,9 miliard korun na více než 12 tisíc žádostí. Momentálně jsou sice úrokové sazby u hypotečních úvěrů stále nízko, ale za dvě procenta na deset let vám žádná banka nepůjčí. Aktuální úrokové sazby u hypoték naleznete zde.

Letos bude také pokračovat Nová zelená úsporám

Další program, který pomůže lidem na zvelebení bydlení je Nová zelená úsporám. První příliv žádostí byl přijímán už minulý rok. Letos bude ale pokračovat. Podle ministerstva životního prostředí začne příjem žádostí 1. dubna tohoto roku a ukončen bude buď jeho vyčerpáním, nebo nejpozději ve 12 hodin dne 31. října 2014.

Celkem v roce 2014 na financování tohoto programu půjde 1,9 mld. korun, což je téměř o miliardu více než loni.

První výzva programu je zaměřena na tři typy opatření:
  1. na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů,
  2. na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností
  3. na efektivní využití zdrojů energie.

Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím online formuláře přístupného na internetových stránkách programu Nová zelená úsporám.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *