EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: Jana Zámečníková

13. 07. 2018

0 komentářů

Kde se vyplatí pronajímat byt studentům?

 

Koupit byt a pronajímat ho studentům může znít jako výhodná investice. V době, kdy ceny bytů v Praze či Brně stále rostou závratnou rychlostí, mohou být alternativou města, kde se nachází vysoké školy a byty jsou levnější. Kde a jaké byty se vyplatí pronajímat studentům? 


Růst cen nemovitostí v České republice začal podle údajů Eurostatu zpomalovat. Ceny domů a bytů v Česku podražily v prvním čtvrtletí letošního roku o 7,7 procenta. Na konci loňského roku přitom ještě rostly o 8,4 procenta.
Ceny nemovitostí ale nerostou ve všech krajských městech stejně. Podle Deloitte Real Indexu za první čtvrtletí 2018 vzrostly v průměru skutečné ceny prodaných bytů v Praze mezičtvrtletně o 8,1 procenta na 76 500 korun a v Brně o 4,4 procenta na 54 200 korun za metr čtvereční.

Menší univerzitní města hrají prim

Například v Olomouci ale naopak realizované ceny bytů poklesly, a to o 4,5 procenta na 37 400 korun za metr čtvereční. A právě Olomouc je menším univerzitním městem, kde především během léta roste poptávka studentů po nájemním bydlení.
„Olomouc je studentské město a studenti mají značný zájem o byty k pronájmu. Konkrétně jsou u této cílové skupiny nejžádanější byty 2+1 v centru města, s neprůchozími pokoji, nejlépe v cihlových domech. Takový byt si nejčastěji pronajmou čtyři studenti společně,“ přibližuje Tomáš Maliňák z tamní pobočky společnosti M&M Reality.
Studenti jsou ochotni zaplatit za nájem bytu zhruba stejnou cenu jako na kolejích. V Olomouci dosahuje cena ubytování na koleji 70 korun za čtyřlůžkový pokoj za noc. Měsíčně tedy student zaplatí 2 100 korun.
Běžný nájem bytu 2+1 dosahuje zpravidla 10 tisíc korun plus energie (zhruba 3 500 korun). Každý ze studentů tak zaplatí 2 500 korun měsíčně. Průměrná cena šedesátimetrového bytu v Olomouci se podle serveru Realitymix.cz pohybuje kolem 2,7 milionu korun. Byty 2+1 se ale v centru Olomouce dají sehnat i levněji.
„Byt 2+1 v centru Olomouce se podle stavu může pohybovat v cenové hladině od 2 milionů korun výše. Při výnosnosti 10 tisíc korun měsíčně na jeden takový byt tedy vychází návratnost investice zhruba na 17 let,“ udává příklad Tomáš Maliňák.

Levněji je i v Plzni a Ústí

V Plzni sice byty podražily podle Deloitte Real Indexu v prvním čtvrtletí o devět procent, přesto s cenou 39 200 korun za metr čtvereční zůstávají poměrně levné. Průměrná cena šedesátimetrového bytu se pohybuje kolem 2,5 milionu korun.
Za plzeňskou kolej zaplatí studenti kolem 2,5 tisíce korun za měsíc a za nájem bytu, pokud půjdou bydlet ve čtyřech, v průměru 12 tisíc korun bez poplatků. Návratnost takové investice je přibližně stejná jako v Olomouci, tedy 17 let.
Dalším univerzitním městem je i Ústí nad Labem. Průměrná cena skutečně prodaných bytů zde sice v prvním čtvrtletí vzrostla o 6,5 procenta, přesto je Ústí s cenou 14 700 korun za metr čtvereční nejlevnějším krajským městem v Česku. Za byt, který lze pronajímat studentům, zaplatíte kolem 1,2 milionu korun. Pořizovací náklady jsou tedy výrazně nižší než v ostatních univerzitních městech.
Cena ubytování na ústeckých kolejích se pohybuje zhruba na stejné úrovni jako v ostatních výše zmíněných univerzitních městech. Cena nájmu bytu je ale naopak nižší, v průměru se u šedesátimetrového bytu pohybuje kolem osmi tisíc korun za měsíc. Pokud se vám podaří pronajmout byt čtyřem studentům za cenu jako koleji (2 500 korun měsíčně za osobu), návratnost investice dosáhne 10 let.
Pronajímat byt studentům má ale určitá specifika. Nejdůležitějším kritériem pro studenty je lokalita. Studentské byty by se měly nacházet v blízkosti škol, případně být dostupné hromadnou dopravou, a to ne déle než dvacet minut od školy. Studenti dávají také přednost bytům, které nemají průchozí pokoje. Ocení také základní vybavení bytu jako je postel, lednička či pračka.
Studenti bývají obecně považováni za dobré nájemníky, kteří platí nájemné a po skončení smlouvy na dobu určitou bez potíží odcházejí. Byt, který zůstane v letních měsících prázdný, může být využit na krátkodobý pronájem. Na druhou stranu je potřeba hledat častěji nájemníky a v případě letního krátkodobého pronájmu obětovat čas a energii.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

V krajských městech ČR chybí přes 80 tisíc bytů

Nově publikovaná analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že za posledních 10 let vznikl v krajských městech ČR nabídkový deficit okolo 80 tisíc bytů. Hlavní podíl na deficitu má Praha s 44 tisíci byty. Tempo výstavby ovšem nestačilo poptávce v žádném z českých krajských měst. Obyvatelé se více usazují v okolí měst, což přináší další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.