EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

 


 

Většina bank poskytuje pouze studentské půjčky. Půjčky často pokrývají náklady spojené se studiem či samotné školné, které nepokryje práce či brigáda. Pohybují se většinou v řádech desítek tisíc korun, ale mohou se vyšplhat až na stovky tisíc korun, což na pořízení vlastního rozhodně nestačí. Úrokové sazby studentských úvěrů mohou překročit i deset procent.

Vyplnit mezeru na trhu s úvěry se nově snaží ČSOB ve spolupráci s Hypoteční bankou, které od začátku září nabízejí vysokoškolákům i středoškolákům možnost financovat Studentské bydlení. Studentům starším osmnácti let se tak může splnit sen o vlastním bydlení již během studia. Ale za jakou cenu?

Bez rodičů ani ránu

Nebezpečím studentských půjček je nejistý příjem studenta. Hrozí totiž, že student nebude schopný úvěr splácet. ČSOB vyřešila možnou hrozbu tím, že si v případě, že student nemá dostatečné příjmy a nemohl by úvěr řádně splácet, bere jako spoludlužníka k hypotéce jeho rodiče (a pouze jen rodiče).

Je velmi pravděpodobné, že student nevykáže příjem v dostatečné výši. S rodiči se tak v hypotéce sváže až do doby, kdy bude dostatečně vydělávat. Na lépe placenou práci dosáhne student zpravidla až po skončení studia a někdy ještě později. Jde tedy o vztah na dlouhou dobu. Ale co když se časem s rodiči nepohodnete? Nezbývá nic jiného, než si počkat.

Průzkum ČSOB ukázal, že s rodiči bydlí tři čtvrtiny studentů posledních ročníků středních škol a čtvrtina vysokoškolských studentů. Na kolej se uchyluje třetina vysokoškoláků a v nájmu bydlí 39 procent studentů vysokých škol a 17 procent studentů posledního ročníku středních škol. „Většina rodičů je podle průzkumů ochotná svým dětem s bydlením pomoci. Jsme přesvědčeni, že jde o nabídku, která usnadní studentům i rodičům rozhodování, zda jít během studia na kolej, do nájmu nebo zda se postavit na vlastní nohy a pořídit si vlastní bydlení. Koupě vlastní nemovitosti je chytrou investicí, která bude vstupní branou do dalšího života studenta,“  říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB.

REKLAMA

Rodiče jsou zároveň ochotní s financováním bydlení svých dětí pomoci. O podpoře financování bydlení uvažuje podle průzkumu 85 procent rodičů. „Nabídkou Studentského bydlení vycházíme vstříc mladým, kteří se chystají ke studiu nebo už studují, a také jejich rodičům, kteří chtějí svým dětem pomoci s bydlením, a kteří nechtějí své peníze zbytečně utrácet za nájem či kolej a myslí na další budoucnost svých dětí,“ dodává Richard Kotrlík.

Studentské zvýhodnění 0,2 %

Úroková sazba studentské hypotéky je zvýhodněna o 0,2 procentního bodu. To znamená, že například místo úrokové sazby s fixací na pět let 1,89 procenta zaplatíte u ČSOB 1,69 procenta. Volba úrokové sazby je jen na vás, výběr máte z pohyblivé i pevné sazby na 1, 3, 5, 7 i více let. Navíc není ani omezena výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV).

Vyvázání svazuje

Banky běžně umožňují vyvázání spoludlužníka z hypotéky, pokud souhlasí všichni spoludlužníci. Dlužník musí mít dostatečnou výši příjmů, které musí prokázat. Vyvázání musí ale posvětit banka, která si navíc zpravidla za úkon účtuje i tisícikorunové poplatky. 

Vyvázání rodičů ze studentské hypotéky je poskytováno zdarma, stejně jako poskytnutí a správa půjčky. Vlastníkem financované nemovitosti může být student, případně může jít o spoluvlastnictví rodičů a studenta. 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

season-s-sale-sezónní sleva

Aktuální sazby hypoték: ČSOB vrací sazby pod 6 %

Skupina ČSOB se rozhodla rozvířit stojaté vody hypotečního trhu. Úrokové sazby hypoték vrátila v září pod šestiprocentní hranici. Rozjede výrazné zlevnění hypoték jednoho z největších hypotečních hráčů na trhu podzimní vlnu akčních nabídek? (Aktualizováno)

Text: Jana Zámečníková

Foto: Freeimages.com

13. 09. 2022

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kristina

    15 září, 2016

    Dobrý den, možna že někdo zna, jestli CSOB akceptuje přijmy s Ruska?

    Odpovědět