EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2023

1 komentář

Kde v Evropě koupit investiční byt? ČR je až ve druhé polovině žebříčku

 

Nejvyšší výnosy investičních bytů lze očekávat v Bulharsku a Irsku, kde se předpokládané zhodnocení investice pohybuje nad 14 % p. a. Obě země nabízejí jedinečnou kombinaci vysokých výnosů z nájmu (nad 5 % p. a.), úrokových sazeb pod 4 % p. a. a očekávaného růstu cen nemovitostí nad 3 % p. a. Investice v obou těchto zemích jsou ovšem v rámci Evropy považovány za obecně rizikovější.

Loading 

Vyplývá to z aktuálního EuroEstate Investment Indexu, který hodnotí investiční potenciál rezidenčních nemovitostí v 26 evropských zemích a který sestsvuje Silverline Real Estate, český investiční fond zaměřený na development rezidenčních nemovitostí ve střední a východní Evropě.

Mezi země se silným investičním potenciálem se řadí Polsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko a Portugalsko, kde se očekávané zhodnocení investice pohybuje v rozmezí 8-11 % p. a. Polsko s Rumunskem profitují především z vysokého očekávaného růstu cen nemovitostí (více než 3 % p. a.), jsou však brzděny vysokými úrokovými sazbami (nad 6 %). Investičnímu potenciálu Slovenska, Španělska a Portugalska pomáhají především nadprůměrné výnosy z pronájmů, pozitivní očekávání ohledně budoucího vývoje cen nemovitostí a nižší úrokové sazby.

Z regionu západní a severní Evropy vynikají jako nejperspektivnější investiční destinace Dánsko a Norsko, a to především díky jejich příznivému výnosu z nájmu (4,7 % p. a.) a nízkým úrokovým sazbám.

REKLAMA

Česko až ve druhé polovině

Česká republika se v žebříčku 26 zemí umístila na 16. místě s očekávaným zhodnocením investice pod 5 % p. a. Horší pozice ČR je způsobena velmi nízkou výnosností pronájmů a současnými vysokými úrokovými sazbami. Česká republika také patří k pětici evropských zemí s nejnižší dostupností bydlení, což snižuje očekávání budoucího růstu cen nemovitostí.

Z letošního indexu vyplývá, že země západní Evropy stále nabízejí relativně nižší investiční potenciál než jejich protějšky ve střední a východní Evropě. Dvouciferná zhodnocení potřebná pro přední místa v žebříčku jsou pro západní země téměř nedosažitelná. Investice v západní Evropě jsou nicméně vnímány jako méně rizikové, především díky relativní stabilitě a velikosti trhů. Západní země navíc vykazují výrazně lepší dostupnost bydlení, což omezuje možnost výrazných poklesů trhu a může v budoucnu podpořit jejich růst nad rámec současných očekávání.

„Střední a východní Evropa zůstává atraktivní investiční destinací pro rezidenční nemovitosti, aktuálně se ale po nejlepším investičním bytu musíte podívat za hranice České republiky,“ říká Martin Benroth, zakladatel fondu Silverline Real Estate. „Očekáváme, že investoři budou upřednostňovat nové akvizice v rostoucích zemích s vysokou výnosností nájmů, která pomáhá udržet provozní příjem investice v kladných číslech i přes relativně vysoké úrokové sazby. Příkladem takové země je Polsko, kde očekáváme v příštích třech letech zhodnocení investovaného kapitálu na úrovni 10 % p. a. Zároveň nás jistě čekají dynamické změny investičních očekávání v souvislosti s tím, jak se napříč Evropou budou měnit úrokové sazby. Již v polovině příštího roku se tak Česká republika může dostat mezi třetinu zemí s nejvyšším investičním potenciálem v indexu.“

EuroEstate Investment Indexu hodnotí atraktivitu pořízení průměrného investičního bytu v dané zemi na základě čtyř klíčových ukazatelů: dostupnosti bydlení, výnosů z pronájmu, očekávaného vývoje trhu s nemovitostmi a aktuálních úrokových sazeb. Na základě těchto ukazatelů je pro každou destinaci počítáno roční zhodnocení investovaného kapitálu v průběhu příštích tří let.

Celá studie EuroEstate Investment Index 2023 je k dispozici na webových stránkách společnosti Silverline Real Estate – ZDE.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Michael

    1 listopadu, 2023

    Docela by me zajimalo jak by si stala v zebricku Albanie a Cerna Hora?

    Odpovědět