EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Komentář: Nemovitosti v Česku znovu zdražují, nedostupnost vlastnického bydlení zůstane problémem

 

Korekce na tuzemském nemovitostním trhu je minulostí. Alespoň tak hovoří aktuální zpráva o finanční stabilitě z dílny ČNB, dle které se ve druhé polovině roku 2023 zastavil zhruba roční pokles realizovaných cen nemovitostí. V souhrnu šlo o relativně mělkou korekci o necelá 4 % a nenaplnily se tak obavy/přání prudšího propadu cen jako v letech 2008-2013 po světové finanční krizi.

Loading 

Nejnovější tržní data potvrzují, že od konce minulého roku dochází k vcelku svižnému zdražování nemovitostí, zvláště u novostaveb ve velkých regionálních centrech. To dokumentuje i pohled na hypoteční trh. Skutečně nově poskytnuté hypotéky (data ČBA) přesáhly v květnu poprvé po dvou letech hranici 20 mld. Kč. Podle centrální banky cenový růst dále zrychlí na meziročních 5 % ke konci letošního roku. V dalších letech by pak měl růst cen setrvat na obdobných úrovních. Hlavním hnacím motorem budou dva faktory, které mají dlouhodobě dominantní vliv – postupný pokles hypotečních sazeb a rostoucí nominální příjmy domácností.

Opětovné zdražování nemovitostí není dobrou zprávou pro dostupnost vlastnického bydlení, která je už tak v Česku jedna z nejhorších v celé EU. A na obzoru jsou další potenciální impulsy pro vyšší ceny. Dlouhodobě bojujeme s nedostatečnou výstavbou, která souvisí se zdlouhavými povolovacími lhůtami a byrokratickým peklem, kterým si stavitelé musí projít.

Nový stavební zákon slibuje zjednodušení a principiálně jde o krok správným směrem, ale s jeho červencovým začátkem platnosti to vypadá – eufemisticky řečeno – na nemalé porodní bolesti. Podle některých developerů je rizikem krátká „doba temna“, kdy bude tempo schvalování stavebních povolení výrazně přibrzděné.

Shrnuto, podtrženo, tuzemský nemovitostní trh má to nejhorší za sebou. Návrat k cenovému růstu přitom trval relativně krátkou dobu v porovnání s obdobím 2008-2013. Zdražování nemovitostí by však nemělo nabrat podobně překotného tempa jako v letech 2021-2022. Sama ČNB odhaduje pravděpodobnost obnovení meziročního růstu přesahujícího 20 % přibližně na 10 %.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *