EUR 23.520

USD 22.027

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.520

USD 22.027

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 07. 2022

2 komentáře

Komentář: O čtvrtinu dražší byty

 

Ani rychlé zvyšování úrokových sazeb růst cen bytů v letošním roce zatím nezbrzdilo. Podle v pátek zveřejněných údajů Eurostatu v ČR opět zdražovaly nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně stouply o téměř 25 %. Už dlouho se přitom mluví o cenové bublině českého nemovitostního trhu. Sama ČNB pravidelně hovoří o výrazném nadhodnocení realit. Tvrdá čísla ale zatím nenaznačují, že by se situace začala rychle obracet.

Loading



 

O určité zpomalení však přece jen jde, i když je zatím spíše symbolické. Ve srovnání s koncem loňského roku totiž ceny bytů vzrostly „jen“ o pět procent, zatímco ještě ve třetím čtvrtletí to bylo skoro o 7 % a ve čtvrtém o 5,7 %. Už tehdy přitom výrazně rostly úrokové sazby u hypoték. Zároveň se s očekávaným poklesem reálné kupní síly zhoršil i sentiment českých spotřebitelů. Objem nově poskytnutých hypoték už dokonce začal klesat. Ani tento fakt zatím s průměrnými cenami bytů příliš nezahýbal.

Za vysokými průměrnými a velmi zpožděnými čísly jsou už přesto na realitním trhu vidět i určité náznaky změny poměrů. Nejde přitom pouze o zmíněné zpomalení realitní inflace na 5 %, ale také o fakt, že výrazně brzdí růst cen secondhandových bytů. Končí evidentně doba, kdy tyto nemovitosti zdražovaly dokonce rychleji než nové byty. Alespoň v této části trhu se tak situace vrací do normálu. Důvodem je nejenom slábnoucí poptávka po bytech, ale konečně i jejich pestřejší nabídka. Podporuje ji přitom nejen rekordní výstavba, kterou potvrzují pravidelné měsíční statistiky. Podle některých realitních kanceláří se rozšiřuje i nabízené portfolio starších neprodaných nemovitostí.

Může jít docela dobře o předzvěst podobného ochlazování realitního trhu, jaké jsme zažili po roce 2008. Zatímco tehdy ekonomika zamířila do prudké recese, nabídka nových bytů se výrazně rozrůstala. Dopad hospodářského útlumu však pocítily především starší nemovitosti, které v průběhu dvou let ztratily zhruba 6 % na hodnotě, zatímco ty nové zůstaly v podstatě na svém. Jde ale jen o pohled na průměrná čísla z doby, která byla výrazně jiná než ta dnešní. Tehdy investice do tuzemských nemovitostí zaujaly zahraniční institucionální investory a pro ty tuzemské se staly jednou z pojistek proti vysoké inflaci. Realitní trh je možná zralý na korekci. Ta ale nemusí být – stejně jako dříve – ani plošná, ani dramatická a už vůbec ne trvalá.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

Česká národní banka od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné „změkčení“ jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pajk

    21 července, 2022

    Tady jako co kdo ceka? Inflace 20procent plus, u stavebnich materialu, cen prace, cim dal vyssich nakladu na stavby, je to inflace zhruba 80 procent rocne. A do toho pulka sveta, ktera by se chtela do Evropy presidlit. Hustota obyvatel tu vzroste na trojnasobek jiz behem pristich patnacti let.

    Odpovědět

  • Lutak

    22 července, 2022

    Zaujímavé, podľa predikcií Eurostatu len v Čechách zmizne za necelé tri dekády takmer milión ľudí. Inak to že je niečo drahé na výrobu neznamená že si to ľudia kúpia, znamená to len že developeri krachnú tak ako v 2008. Keďže v Amerike ani Číne sa už nestavia a na burze ceny materiálov už idú za predpandemickú cenu, nepotrvá to dlho.

    Odpovědět