EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 06. 2024

0 komentářů

Komentář: S hypotékou si pospěšte

 

Inflace se v dubnu vydala opět nahoru. I když je tento růst proti představám ČNB, bude i tak bankovní rada pravděpodobně pokračovat v pozvolném snižování úrokových sazeb. Toto snižování ale možná nebude tak rychlé, jak si většina ekonomů představovala. V poslední době také vidíme, že se snižování sazeb ČNB bezprostředně nepromítá do sazeb hypotečních úvěrů.

Loading 

Důvodem je, že repo sazba ČNB je krátkodobá úroková sazba, a udává tak spíše směr a trend. Pro sazby hypoték jsou důležitější primárně delší sazby, úrokové swapy a výhled dlouhodobé inflace. To je důvod, proč hypoteční sazby a jejich výraznější pokles aktuálně stagnují. S vyšší inflací se navíc neočekává tak rychlé snižování sazeb a to má – a i nadále bude mít – vliv na hypoteční úvěry. Tempo poklesu úrokových sazeb hypoték by se tak mohlo ještě snížit.

Za připomenutí stojí také to, že od 1. 9. 2024 bude platit novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která umožňuje bankám zpoplatnit předčasné splacení úvěru až do výše 1 % z nesplacené částky, maximálně však 0,25 % za každý nesplacený rok. Pokud tedy budete mít hypotéku na 1 milion korun (nesplacená jistina) s fixací úrokové sazby na 4 roky a rozhodnete se ji předčasně splatit, banka bude moci naúčtovat poplatek až 10 000 Kč. Nyní si přitom banky účtují maximálně pouze drobný administrativní poplatek.

Stranou ponechme debatu, zda je zavedení poplatku za předčasné splacení krok správný, nebo ne. Ač se to na první pohled nemusí zdát, bude mít nesporné výhody i pro samotné klienty. Na druhou stranu už ale deset tisíc korun na jeden milion hypotéky není úplně malá částka, a klientům se tak předčasné splacení značně prodraží.

Shrnutí – zaprvé, sazby hypotečních úvěrů neklesají zase tak rychle a extrémně rychle ani pravděpodobně klesat nebudou. Zadruhé: od 1. 9. 2024 budou muset klienti s novou hypotékou strpět i poplatek za předčasné splacení. Když se na to podíváte pohledem klienta, musí vás po krátkém zamyšlení logicky napadnout, zda si hypotéku nevzít rychle za stávajících podmínek, byť i při trochu vyšším úroku, s cílem ji v budoucnu refinancovat.

REKLAMA

V čem tví kouzlo takového refinancování? Pokud si totiž klient vezme hypotéku do 1. 9. 2024, než začne platit novela o spotřebitelském úvěru, bude se tato hypotéka řídit starými pravidly. Znamená to tedy, že si u takové hypotéky nesmí banka účtovat poplatek za předčasné splacení podle nových pravidel. Klient si tak může vzít hypotéku, kterou s výraznějším poklesem sazeb jednoduše refinancuje, a to v podstatě zadarmo. Z takové situace vyjde klient jako vítěz, protože dostane nový a podstatně nižší úrok, a nadto nebude platit žádný poplatek.

Pokud tedy nyní přemýšlíte, zda brát hypotéku za cenu vyšší úrokové sazby, anebo čekat na jejich pokles, neváhejte. Změnu úrokové sazby si totiž poté jednoduše zařídíte, až klesne třeba až na úplné dno. V případě, že si hypotéku budete brát až na podzim za nových podmínek, a očekáváte další pokles úrokových sazeb, pak doporučujeme zvážit hypotéku s krátkou fixací.

Autor: Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *