EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Monika Lukešová

12. 02. 2018

3 komentáře

Koupě bytu k rekonstrukci. Výdělek, nebo noční můra?

 

Stále rostoucí ceny nemovitostí nahrávají myšlence koupit byt před rekonstrukcí. Ceny starších bytů jsou nižší a zrekonstruovat si nemovitost můžete i svépomocí. Pak je možné buď byt dál prodat, nebo si jen pořídit levnější bydlení.

Loading



 


Koupě bytu k rekonstrukci může být výborná investice, ale zároveň se stejně jako každá jiná investice může změnit v noční můru. Osobně doporučuji začít s jedním menším bytem a postupně získávat zkušenosti. Pouštět se cíleně do velké rekonstrukce s cílem vydělat velkou částku se rozhodně nemusí vyplatit,“ varuje Pavel Hassman, majitel RE/MAX 4You.

Nechte si byt prohlédnout odborníky

Ne každý detailně rozumí stavbám, rozvodům vody, plynovým kotlům, podlahám a dalším záležitostem, které jsou v bytě důležité před koupí zkontrolovat. Jestliže koupíte byt, ve kterém je potřeba „jen vymalovat“ a pak zjistíte, že úprav je potřeba mnohem víc, můžete na zdánlivě výhodné koupi značně prodělat.
Každému doporučuji si vzít s sebou člověka, který tomu rozumí a propočítat si skutečné náklady. To většina lidí neudělá a po koupi jsou často překvapení, že to vše stojí více než čekali. Druhým bodem je zlehčování a přehlížení. Často se stává, že si lidé myslí, že původní elektro rozvody jsou stále dostačující. A dalším neduhem je po částečné rekonstrukci špatně namontovaný plynový kotel v bytech. Aktuálně máme statistiku, že 50 procent bytů, které jsme řešili či spravujeme má nějakou technickou či konstrukční vadu – špatná spalinová cesta, naddimenzovaný výkon, který zapříčiní bouchání v radiátorech a tak dále,“ vysvětluje David Bureš, odborník na investiční nemovitosti.

Rozpočet na rekonstrukci raději rovnou navyšte

Jestliže máte byt zkontrolovaný, jste rozhodnuti ho koupit, máte i rozpočet na rekonstrukci, raději si dejte nějaké peníze rovnou stranou. V drtivé většině se cena rekonstrukce navýší. Prodraží se materiál, řemeslníci nebudou stíhat, vyskytnou se další problémy…. Stát se může cokoli a je dobré, abyste na to byli finančně a psychicky připraveni.
Zaměřil bych se také na předpokládané rozsahy rekonstrukce a její nacenění, abych následně nebyl nemile překvapen skutečným rozsahem. Důležitý je také celkový stav bytového domu, pokud se tedy bavíme o bytě. Protože vy si můžete zrekonstruovat jednotku, ale pokud je dům ve špatném stavu, mohou přijít další dodatečné náklady, anebo dokonce k znehodnocení takové vlastní rekonstrukce,“ doplňuje Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality.

Byty k rekonstrukci jako byznys

Dnešní doba přeje právě byznysu zpeněžení starších bytů. Prodejní cena musí logicky převýšit pořizovací cenu navýšenou o náklady na rekonstrukci. Započítat se ale musí i výlohy spojené s převodem nemovitosti a s dalšími administrativními poplatky.
Obecně mohu konstatovat, že se tento způsob vyplácí v dražších lokalitách jako jsou Praha a většina krajských měst. Naproti tomu v nejlevnějších oblastech, jako jsou některé lokality v regionech Chomutov, Most, Ostravsko a další oblasti s nízkou cenovou hladinou se často vyplatí koupit byt již opravený.  Vlastní rekonstrukce zde ne vždy zhodnotí cenu prodávané nemovitosti o výši vlastní rekonstrukce,“ popisuje Pavel Hassman.
Investovat do starších bytů k rekonstrukci se vyplatí zvlášť v této době, kdy jsou ceny bytů opravdu hodně vysoko. Otázkou je, jestli si takový byt pořizujete kvůli vlastnímu bydlení, nebo chcete nemovitost se ziskem prodat. Výhodou koupě bytu k rekonstrukci pro vlastní bydlení je délka rekonstrukce a zisk. Pokud se ve starším bytě chystáte bydlet, nemusíte až tak řešit, jak dlouho bude rekonstrukce trvat. Můžete upravovat místnosti dle potřeby a podle finanční situace. Řešit nemusíte ani návratnost dané investice, nebo jen z dlouhodobého hlediska, jako uložení peněz.
Problém je s nákupem. Musíte mít totiž opravdu velké štěstí, protože lidí, kteří chtějí podobné schéma uskutečnit, je relativně mnoho. Navíc i některá společenství vlastníků si uvědomila toto, relativně jednoduché, přilepšení svého rozpočtu,“ konstatuje architekt Štěpán Toman ze společnosti Ting Architects.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Vašek

    23 února, 2019

    My jsme si koupili byt pro vlastní bydlení a byla tam potřeba celková rekonstrukce. Byt byl levný, proto jsme do toho šli. Sám jsem si s rekonstrukcí neporadil, tak jsme se obrátili na http://www.pwinterier.cz/ , aby nám byt zařídili. Byt je zařízený krásně a i s penězi, co stála rekonstrukce se nám byt vyplatilo koupit. Hlavně ho teď máme zařízený podle našich představ.

    Odpovědět

  • Marenka

    10 září, 2019

    Asi jako spousta lidí i my jsme si koupili starší byt v paneláku (stavěném ještě za komančů) 🙂 Nechávali jsme dělat přestavbu do modernější podoby. Obrátili jsme se na http://ma-construction.cz/sluzby/rekonstrukce/ a přestavba trvala cca 20 dní, což je super a až na ty nervy všechno v pohodě. Každopádně byt má teď mnohem větší cenu.

    Odpovědět

  • Miloš

    24 dubna, 2020

    No, my se takto rozhodli rekonstruovat starší byt a musím říct, že to dopadlo mnohem lépe, než jsem čekal. Původně jsem měl v plánu rekonstruovat svépomocí, ale nakonec to dopadlo tak, že jsem si na to raději najal jednu stavební firmu, kterou jsem našel přes tento firemní katalog https://trhpoptavek.cz/stavebnictvi Práci odvedli skvěle a hlavně rychle. Kdybych měl všechno dělat sám, tak by to trvalo šíleně dlouho.

    Odpovědět