EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: David Bureš

08. 10. 2019

0 komentářů

Koupit nemovitost na rodné číslo, nebo na společnost?

 

Jaké jsou plusy a mínusy koupě investiční nemovitosti na rodné číslo a na společnost s ručením omezeným? V praxi se toto řeší zejména u velkých nemovitostí, jako jsou činžovní domy nebo soubor více nemovitostí větší hodnoty.  


Koupě nemovitosti, kterou následně vložíte do společnosti s ručením omezeným, je otázka hlavně bezpečnosti, aby se oddělil soukromý majetek od majetku určeného pro podnikání.
Pokud se podíváme na skutečnou praxi, tak mohou nastat tyto 4 případy:

  1. Vy jako fyzická osoba koupíte nemovitost od jiné fyzické osoby.
  2. Vy jako fyzická osoba koupíte společnost s ručením omezeným (s.r.o.), které vlastní danou nemovitost.
  3. Vy založíte společnost s ručením omezeným a to koupí od fyzické osoby nemovitost.
  4. Vy založíte společnost s ručením omezeným a koupíte jinou společnost s ručením omezeným, které vlastní danou nemovitost.

Co vám nyní ovlivní čistý zisk?

Pokud kupujete přímo nemovitost, tak se vás dotýkají všechny 3 daňové náklady. Pokud kupujete společnost s ručením omezeným, tak řešíte pouze věci kolem daně z příjmu, kde však je nižší efekt z pokračujících odpisů, což znamená vaše budoucí vyšší zdanění příjmů z pronájmu.
V Tabulce 1 je zanesen základní rozdíl mezi přímým nákupem nemovitosti a nákupem společnosti s ručením omezeným, které nemovitost vlastní. Výhodnější pro prodávajícího je prodat obchodní podíl, kde nemusí (v modelovém příkladu) platit 9,5 mil. Kč daně z příjmu (pokud by to bylo v obchodním majetku nebo to nedržel ještě 5 let). Tato výhoda může být hlavním důvodem pro slevu, pokud koupíme jeho společnost namísto samotné nemovitosti. Často se to určuje jako polovina z uspořené daně z příjmu. Další možnou úsporou prodávajícího je daň z dividend.
Tabulka 1: Rozdíl přímého nákupu nemovitosti a společnosti vlastnící nemovitost
Rozdíl přímého nákupu nemovitosti a společnosti vlastnící nemovitost
 Zdroj: PWC
Další důležitý pohled na rozdíly je ve fázi zdanění příjmů. Zde jsou vidět všechny 4 varianty nákupu a s tím spojené efekty. To nám ukazuje ve spodní části Tabulky 2 výsledek v podobě doby návratu vlastního kapitálu. Tedy jak rychle se vrátí vložené peníze.
Nejlépe vypadá na první pohled varianta, kdy nově založená společnost s ručením omezeným (označuje se SPV) koupí jinou společnost, která vlastní již konkrétní nemovitost. Musíme však ještě započíst jednu daň – a tou je daň z příjmu, pokud si to z daného SPV bude chtít jeho majitel „vytáhnout“ zisk pro vlastní užitek. V ten moment je pak nejlepší variantou, kdy fyzická osoba kupuje přímo nemovitost. Na konci jsou již čisté zdaněné peníze v kapse fyzické osoby.
Tabulka 2: Porovnání zdanění zisku při různých způsobech koupě nemovitosti
Porovnání zdanění zisku při různých způsobech koupě nemovitosti
Zdroj: PWC
Autor je expertem na investiční nemovitosti v Praze. Tedy jak sehnat ty výnosné nad 7 % p.a. a na to, jak v současných nemovitostech vydělat o 20 % více. 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.