Čtvrtek 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Kupujete nemovitost? Ptejte se. Ušetříte tisíce korun

Monika Lukešová

Pro mnohé jsou nízké úrokové sazby u hypoték bránou ke splněnému snu o vlastním bydlení. Jenže najít tu správnou nemovitost není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. V inzerátech často nemusejí být některé věci vůbec uvedeny, nebo nejsou pravdivé. Proto neřešte, zda vás bude mít realitní makléř za hlupáky a ptejte se na všechno, co vás napadne. Můžete si tak ušetřit i několik tisíc korun.

Nejlepší je, si na první schůzku s realitním makléřem sepsat seznam otázek, na které se chcete zeptat. Dejte hlavy dohromady a klidně se obraťte na kamarády nebo příbuzné, kteří už nějakou nemovitost vlastní.

Základní otázka u koupě bytu je, jakou částkou budete měsíčně přispívat do fondu oprav. Je to pravděpodobně jedna z nejvyšších částek, kterou budete kromě splátky hypotéky měsíčně platit. Častou odpovědí makléřů bývá, že třeba fond oprav jsou tři tisíce, ale během několika měsíců by se měla suma snížit. Většinou to nebývá pravda, tak na nějaké snižování rozhodně nespoléhejte.

Nová omítka neznamená zateplení

Zda je panelový dům zateplený, se klidně zeptejte, i když se to dá poznat pouhým pohledem. „Řadu lidí to v danou chvíli třeba ani nenapadne vnímat. Vidí novou omítku, dům se jim líbí a pozitivní dojem z interiéru pak přebije vše ostatní. Přitom je už při nákupu bytu dobré myslet na výši záloh za teplo. Jedná se totiž o výraznou položku v našich každoměsíčních platbách,“ upozorňuje Kateřina Procházková, tisková mluvčí portálu pravnigramotnost.cz. Kdybyste se na tuto důležitou položku nezeptali, může vás částka za fond oprav velice nemile překvapit.

Byt navštivte několikrát

Pokud vám to okolnosti dovolí, je dobré si vybraný byt prohlédnout několikrát a v různou denní dobu. Dopoledne ve všední den bude třeba v bytě klid, ale navečer už pak uslyšíte hlučné hry rozjařených dětí od sousedů. Nebo se z práce může vrátit náruživý kuřák, který vám bude foukat kouř přímo na váš balkon. Záleží na tom, co vyhovuje vám. Křik dětí vám bude třeba příjemný, protože si váš potomek bude mít s kým hrát a s kuřákem od vedle pak rádi zajdete na jedno pivo a na cigaretu. Takže, co obtěžuje jiné, druhým může vyhovovat.

Také se zaměřte na blízké okolí, vykoukněte z okna a projděte se třeba k nedalekému obchodu, jestli není v obležení bezdomovců, případně nebezpečných individuí. Zvažte také dopravní dostupnost, v okolí školku, školu, nákupní středisko, lékaře atd. Prostě si zjistěte dostupnost všeho, co ve svém okolí potřebujete. Jiné instituce bude vyžadovat rodina s malými dětmi a jiné důchodce.

Nedoplatky, věcná břemena, závazky?

Pokud se na nedoplatky nezeptáte a předchozí majitel nějaké měl, přechází na vás zároveň s koupí bytu a budete je muset doplatit vy. Požádejte proto správce domu o potvrzení, že předchozí majitel do fondu oprav nic nedluží. Pokud to neuděláte, můžete být nemile překvapeni, když po vás správce bude žádat úhradu dluhů za předchozího majitele. Podle nového občanského zákoníku na to má plné právo,“ upozorňuje Procházková.  

Jaké jsou plány společenství vlastníků?

Zjistěte si, co za opravy má v plánu společenství vlastníků. To se v podstatě znovu týká fondu oprav, který se může navýšit za účelem zateplení domu, opravou střechy nebo modernizací výtahu. Tím pádem by se mohl fond oprav ještě zvýšit a otázkou je, jestli by to váš rodinný rozpočet zvládl.

Koupě nemovitosti je jako manželství

Na závěr nezbývá než citovat amerického investora Roberta Kiyosakiho „kupování nemovitostí je jako uzavření manželství. Než to uděláte, často se scházíte… prohlížíte si co nejvíc různých nemovitostí. Když najdete nemovitost svých snů, uspořádáte svatbu v bance. Jestliže vás nemovitost začne otravovat a vaše manželství se stane zlým snem, rozvod může být zdlouhavou a otravnou transakcí.“

 

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *