EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

16. 01. 2023

0 komentářů

Kupujete nemovitost? Udělejte si představu o energetické spotřebě

 

Při koupi nemovitosti má prodávající povinnost předat kupujícímu průkaz energetické náročnosti budovy. Průkaz sám o sobě ale pro komplexní představu o spotřebě energie na údržbu nemovitosti nepostačuje. Na co nezapomenout? 

„Průkaz energetické náročnosti budovy označuje hospodárnost budovy na stupnici od A do G, kdy A označuje nejúspornější budovu, zatímco G znamená mimořádně nehospodárnou budovu,“ vysvětluje Ondřej Preuss, zakladatel služby Dostupnyadvokat.cz.

„V případě prodeje nemovitosti přeložení průkazu platí téměř vždy, výjimku tvoří pouze bezúplatné převody či převody v rámci dědického řízení,“ dodává Preuss.

Zároveň není nutno vyhotovovat průkaz při prodeji družstevního bytu, nejde totiž o převod nemovitosti, ale členského podílu.

Informace o energetické náročnosti v inzerátu

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií ukládá povinnost zajistit uvedení klasifikační třídy energetické náročnosti ve všech informačních a reklamních materiálech týkajících se prodeje nebo pronájmu budovy nebo jednotky.

Vyhotovený průkaz energetické náročnosti budovy nebo jednotky pak musí prodávající či pronajímatel předložit zájemci o koupi nebo nájem nejpozději při podpisu kupní, resp. nájemní smlouvy.

REKLAMA

„Pokud průkaz energetické náročnosti v době přípravy inzerátu nemáte zpracován, můžete sice splnit svou povinnost informovat o energetické náročnosti budovy tím, že uvedete nejhorší třídu G, ale přesto platí, že nejpozději při podpisu kupní smlouvy musí prodávající kupujícímu průkaz energetické náročnosti předat,“upozorňuje Jan Boruta, jednatel společnosti FérMakléři.cz.

Nahrazení průkazu vyúčtováním

Zákon upravuje i situaci, kdy společenství vlastníků jednotek nevydá na žádost vlastníkovi jednotky průkaz o energetické náročnosti. V takovém případě lze průkaz nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé tři roky.

Tento postup má však svá úskalí.

„Při prodeji a pronájmu nemovitosti totiž mohou být doložené účty za energie zavádějící. Je jasné, že rodina s dětmi bude mít ve stejné nemovitosti mnohem větší spotřebu než například senior bydlící sám,“ připomíná Boruta.

Aby měl kupující lepší představu o energetické spotřebě nemovitosti, měl by mít k dispozici kromě průkazu energetické náročnosti budovy také vyúčtování energií, ale i informace o počtu obyvatel a jejich zvyklostech. „Například zda používají úsporné spotřebiče nebo jsou často mimo domov. Kombinace těchto informací vytvoří nejpřesnější představu o možné spotřebě energií,“ uzavírá Jan Boruta.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *