EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Monika Lukešová

08. 06. 2018

Kvalita novostaveb se zhoršuje. Při koupi bytu buďte ostražití

 

Ceny bytů míří nezadržitelně vzhůru. Aby lidé mohli bydlet ve vlastním, nejen že mají starosti s hypotečním úvěrem, ale ani si nemohou moc vybírat. Zvlášť v Praze je bytů málo. Leckdy  jsou nutné  ústupky kvůli pořízení nového bydlení.  Navíc se podle průzkum Fincentrum Reality kvalita novostaveb v poslední době zhoršila. 


Je zajímavé, jak se změnil standard kvality. Člověk by čekal, že se bude zvyšovat, ale to platí jen u dražších bytů. Úspora v aktuálně nabízených novostavbách je vidět snad na každém kroku,“ prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel z Fincentrum Reality, podle kterého tyto nedostatky lidé běžně přehlížejí.
Lidé stále mají o novostavby velký zájem. Seconhandové jsou také v kurzu, ale poptávka je o něco menší. „Secondhandový byt je cokoli, co už mělo jiného majitele než developera. Může tedy jít o pět let starý developerský projekt, který někdo koupil a nyní ho prodává, nebo také o byt v domě z roku 1950 kde se vystřídalo hned několik vlastníků,“ vysvětluje Tomáš Hejda, tiskový mluvčí RE/MAX.
Podle Fincentrum Reality je o novostavby dvojnásobný zájem a jedná se o nedostatkové zboží. Jenže i koupě nového bytu má svá úskalí. Když lidé kupují byt v paneláku, často už vědí, do čeho jdou. Představa krásné novostavby bez nutnosti úprav je občas opravdu jen iluzí.
Bohužel, čím dál více dochází k tomu, že si zájemci pořídí byt s mizerným dispozičním řešením. Kvalitu samotné stavby si nejsou schopni pohlídat. Vím, leckdy se chyba těžko najde, ale zkušený technik rozdíly pozná,“ popisuje Martin Fojtík.

Zásuvka bez drátů

Svou zkušenost nám popsal například 40letý Petr z Prahy. „Už jsme se měli s manželkou nastěhovat, ale ještě bylo potřeba byt doklidit, než nanosíme nábytek. Zastrčila šňůru od vysavače do zásuvky a nic. Nakonec se zjistilo, že k zásuvce nevedou dráty, takže zásuvka je jen na ozdobu,“ popsal Petr. Vadu u developera reklamovali a ten vše na své náklady opravil. Ale stěhování se Petrově rodině zpozdilo a přibyly jim nepříjemnosti.
Podle průzkumu však největší neduhy novostaveb souvisí s hydroizolačními nedostatky nebo s nedostatečnou vzduchotěsností na povrchu budovy. „Ale může to být prakticky cokoliv. Úsporné prvky se dají najít u vstupních dveří až po příčky, vnitřní zárubně, ve velikosti oken nebo u materiálu podlah. Prostě věci, které jsou klienti ochotní akceptovat, i když by často nemuseli,“ vyjmenoval Martin Fojtík.
Lidé jsou při koupi novostavby méně obezřetní, protože technický stav bytu by měl být pečlivě hlídán a kontrolován.
Kontroly jsou často směrovány na samotnou stavbu, ovšem na detaily v bytech se již tolik nehledí. Prioritu má bezpečnost, požární opatření, technická řešení a další věci. Nicméně už méně se kontroluje sklon a stav podlah, křivost stěn, dovírání oken a dveří, nebo takové věci jako je logika rozmístění elektřiny pro osvětlení, odpady pro přípravu kuchyňské linky, spárování obkladů v hůře přístupných místech,“ popsal Jan Beneš, stavební technik.

Reklamovat byt můžete, ale lepší je tomu předejít

Stejně jako vadné zboží, můžete reklamovat i novostavbu. Jen musíte jednat rychle a nic neodkládat. Některé vady však lze zaznamenat už při prohlídce. Nebojte si s sebou vzít odborníka, případně alespoň kamaráda s vodováhou. „Na prohlídku si doporučuji vzít s sebou běžnou kuličku a položit ji na zem. Pokud se bude kutálet, jde bohužel o křivou podlahu,“ vysvětluje Beneš.
Nejčastější problém novostaveb pak jsou křivé zdi, a to v důsledku neodborně nebo narychlo provedené práce. V novostavbě může riziko představovat i její poloprázdnost. Byt vypadá jinak, když v něm není nábytek a když ho zaplníte třeba svojí obývakovou stěnou. Problém může být i v polozabydleném domě, kde náklady na vytápění stoupnou výše, protože kolem vás nikdo netopí.
Ať už se chystáte koupit si byt v paneláku, nebo zbrusu novou novostavbu, buďte obezřetní a vše si raději několikrát přeměřte, ověřte a překontrolujte. Reklamovat se dá skoro vše, ale jen byste si přidělávali starosti.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Jak reagovat, když vám v současnosti dorazí oznámení o zvýšení ceny za dodávky energií?

Mnoho dodavatelů energií právě informuje své zákazníky o nutné změně ceníku s odůvodněním, že za současné situace raketového růstu cen už nejsou schopni dodávat energie za původních podmínek, které slíbili při uzavření smlouvy. Mají na to dodavatelé právo? Co má spotřebitel v takové situaci udělat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Věnceslav

    29 září, 2019

    Ceny bytů míří nezadržitelně vzhůru. Aby lidé mohli bydlet ve vlastním, nejen že mají starosti s hypotečním úvěrem, ale ani si nemohou moc vybírat. Zvlášť v Praze je bytů málo. Já jsem pořizoval nemovitost v rámci developerského projektu a výběr byl dost velký. Já jsem toho více našel také zde https://novostavby.com/ Děkuji za zajímavý článek.

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.