EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Monika Lukešová

11. 06. 2012

0 komentářů

Lidé si berou hromadu úvěrů a počty osobních bankrotů trhají rekordy

 


 

Zvyšující se počet osobních bankrotů ale nebrání tomu, aby si lidé brali různé úvěry a půjčky. Podle Česká bankovní asociace na konci dubna vzrostl meziročně celkový objem úvěrů poskytnutých bankami o 4,6 procenta. U úvěrů obyvatelstvu nárůst činil také 4,6 procenta a u nefinančních podniků pak 3,7 procenta.

„Od června roku 2011 je počet bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášených za jeden měsíc vždy vyšší než počet bankrotů obchodních společností. A vývoj v květnu 2012 z tohoto trendu nevybočil. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů za jeden měsíc se postupně zvyšuje, zatímco v případě obchodních společností od poloviny loňského roku víceméně stagnuje, či mírně klesá. A na tomto vývoji se v nejbližší době mnoho nezmění. Navzdory rychlému růstu bankrotů fyzických osob podnikatelů je relace mezi počtem bankrotů a počtem návrhů příznivější než u obchodních společností a vypovídá o rychlejším průběhu bankrotového procesu,“ hodnotí vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a.s. Věra Kameníčková.

Počty osobních bankrotů sice rostou, ale snižují se návrhy na oddlužení. A to již třetí měsíc za sebou. V květnu to bylo 1 977 návrhů na osobní bankrot, což je o 44 návrhů méně než v dubnu.

„I když se počet návrhů na osobní bankrot v posledních dvou měsících snižoval, počet vyhlášených osobních bankrotů roste. Růst zadlužení domácností spolu s nejistými ekonomickými vyhlídkami, pomalý růst mezd a udržování nezaměstnanosti na poměrně vysoké úrovni ve srovnání s předchozím obdobím, to vše přispěje k dalšímu růstu osobních bankrotů v letošním roce,“ popisuje Věra Kameníčková.

Počet úvěrů roste

Hrozba osobního bankrotu většinou nebrání lidem sjednávat si další půjčky. Meziročně však klesl počet úvěrů, poskytnutých nefinančním podnikům. „Určité zpomalení meziročního růstu úvěrů nefinančním podnikům souvisí s obecným ekonomickým útlumem v České republice od druhé poloviny roku 2011,“ vysvětluje situaci Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace. „Mírný pokles je zaznamenán u úvěrů na spotřebu, což je kompenzováno především výrazným nárůstem objemu úvěrů hypotečních (+ 8,4 %). Naopak objem standardních i překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření meziročně mírně klesl.“

REKLAMA

Obecně podle České bankovní asociace objem zůstatků úvěrů na spotřebu, kam patří kontokorenty, pohledávky z karet a spotřebitelské úvěry, meziročně klesl o 1,9 %. Tento pokles je ale také kompenzován dalším zvyšováním objemu celkového portfolia hypotečních úvěrů (+8,4 %). Avšak objem standardních i překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření meziročně klesl o 2,1 %, resp. 12,1 %.

Nesplacených úvěrů je méně

Objem úvěrů v selhání stagnuje pod hranicí 137 mld. Kč (k 30. 4. 2012 na úrovni 136,6 mld. Kč) a podíl těsně pod hranicí 6 % (ke konci dubna mírně klesl na 5,92 %). Objem i podíl klasifikovaných úvěrů se v dubnu také mírně snížil a nyní  se pohybuje nad hranicí 230 mld. Kč.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Pět hlavních důvodů, proč nemovitosti nezlevní

Situace na trhu s nemovitostmi je rok od roku napjatější. Nemovitostí je nedostatek a jejich ceny neustále rostou. V tomto roce – díky razantnímu zvyšování úrokových sazeb i opětovnému zpřísňování podmínek poskytování hypotečních úvěrů ze strany ČNB – dojde nejprve k poměrně významnému poklesu poptávky. A tak se naskýtá obvyklá otázka posledních let: můžeme očekávat propad cen na trhu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Vysoké úroky a refinancování

Lidé chtějí fixovat hypotéky dopředu, největší zájem je stále o pětileté fixace

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a ještě určitě porostou. Těm, kterým letos končí fixace a měli by své hypotéky refinancovat, se vyplatí začít řešit změnu fixace nebo i banky co nejdříve. Podle bank je u klientů stále nejoblíbenější pětiletá fixace, ale šlapou ji na patu i nabídky na fixování hypotéky na sedm a 10 […]

Text: František Veselý

20. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.