Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Má majitel nemovitosti právo odmítnout Roma nebo kuřáka?

Jana Zámečníková

Případ Romky, které realitní makléřka odmítla prohlídku bytu k pronájmu, rozpoutal vlnu diskusí.  Podle soudu došlo k porušení antidiskriminačního zákona. Jaká jsou ale práva majitelů nemovitostí? Co mají dělat realitní makléři, pokud majitelé odmítají pronajímat byty Romům, Francouzům, kuřákům, rodinám s dětmi či zvířaty?

Antidiskriminační zákon zakazuje diskriminovat zájemce o pronájem nemovitosti například kvůli národnosti, barvě pleti, etnickému původu, zdravotnímu postižení, pohlaví či věku. Rozhodnutí soudu potvrdilo porušení antidiskriminačního zákona. „Zákon se vztahuje i na realitní služby, jsou-li nabízeny cestou veřejné nabídky. A předem nelze nikoho vyloučit z veřejné nabídky na základě diskriminačního znaku, které vyjmenovává antidiskriminační zákon. K diskriminaci zjevně došlo, a to k diskriminaci přímé,“ uvedl soudce Okresního soudu v Litoměřicích Jiří Šlapal.

Realitní makléřka se musí romské figurantce, která prováděla test Kanceláře veřejného ochránce práv zaměřeného na dostupnost bydlení pro Romy, omluvit. Nárok na náhradu škody ve výši 100 tisíc korun ale soud Romce nepřiznal, protože se jednalo o státní zakázku, za kterou figurantka dostala zaplaceno.

Náš zákazník, náš pán?

Realitní makléřka jednala v souladu s přáním majitele bytu. Majitel bytu dává všanc svou nemovitost. Často proto klade podmínky při pronájmu své nemovitosti, které mohou jít proti antidiskriminačnímu zákonu a proti srsti realitním makléřům. Realitní makléř ovšem většinou o své klienty přijít nechce, stejně tak jako žalovaná realitní makléřka. Co může v takovém případě dělat?

Realitní makléřka po skončení procesu prohlásila, že příště bude mít romský zájemce možnost nemovitost si prohlédnout. Jeho žádost nebude rovnou odmítnuta. Romský uchazeč o bydlení tak má o něco větší šanci přiblížit se k pronájmu. Nájemní smlouvu zaručenou ovšem ani v takovém případě nemá.

Pes ano, koza ne!

Nový občanský zákoník, který je v platnosti od ledna loňského roku, omezil práva majitelů nemovitostí. Nájemníkům dává větší volnost. Nájemníci již například nepotřebují souhlas majitele, aby si do bytu pořídili zvířata. Nájemce ovšem chovem zvířat nesmí způsobit nepřiměřené obtíže. Pořídit si kozu nebo koně do panelového domu je tak nepřípustné. Jako kompenzaci si za zvířata v bytě může majitel v nájemní smlouvě sjednat například vyšší poplatky spojené s úklidem společných prostor či s provozem výtahu.

„Pokud si z nějakého důvodu majitel nepřeje do bytu zvíře, je na něm, aby si tuto otázku s potenciálním budoucím nájemcem předem vyjasnil. Pokud jsou obě strany rozumné, tak si v drtivé většině případů navzájem vyhoví,“ uvedl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Milan Krček.

Majitel nemovitosti se neubrání ani kuřákům. Pokud si majitel výslovně nepřeje zvířata nebo kuřáky v bytě, může si to uvést do nájemní smlouvy. Nájemce může, ale nemusí zákaz respektovat. Záleží pouze na dobré vůli nájemce. Na druhou stranu povinností nájemce je po skončení nájmu uvést byt do původní stavu. Pokud je to nutné, tak musí vymalovat, případně opravit stěny poškrábané od psa. V případě, že bude byt poškozen, může si majitel ponechat kauci, kterou nájemce zaplatil před pronájmem. 

„Majitel nemovitosti hledá v první řadě nájemníka slušného, u kterého je předpoklad, že bude plnit svou část nájemní dohody a nebude v domě znepříjemňovat život ostatním jeho obyvatelům. Koneckonců nájemci svěřujeme do užívání majetek v milionových hodnotách. Charakter nájemce se samozřejmě nedá vždy rozpoznat předem, což se dá přirovnat k určitému podnikatelskému  riziku. A stejně jako se každý svéprávný podnikatel snaží minimalizovat svá rizika, například tím, že si prověřuje nové obchodní partnery, tak i pronajímatelé mají právo zájemce o bydlení požádat například o referenci z posledního bydliště (včetně kontaktu na bývalého pronajímatele) případně o kontakt na současného zaměstnavatele apod. Případný vážný zájemce o byt by neměl mít problém tyto informace poskytnout, protože slouží k budoucímu bezproblémovému soužití v rámci celého domu,“ dodává Milan Krček.

Realitní makléř může samozřejmě požadavek majitele nemovitosti odmítnout. V takovém případě o klienta pravděpodobně přijde. V případě zprostředkování pronájmu realitním makléřem leží zodpovědnost za posouzení žadatele na bedrech realitního makléře. Zodpovídá tak i za případnou diskriminaci. Záleží tedy na rozhodnutí realitního makléře, zda majitele se speciálními požadavky bude zastupovat.

Majitelé jsou při výběru nájemce velmi opatrní. Špatné zkušenosti pronajímatelů se zdemolovaným bytem či neplatičem nájemcům příliš nenahrávají. V mnoha případech se musí spoléhat na dobré mravy nájemce. Mají proto právo rozhodnout, koho si do svého bytu pustí. Musejí si ale zároveň dávat pozor na to, kdy a za jakých podmínek nechtěného zájemce odmítnou. Odmítnout mohou majitelé nebo realitní makléři i zájemce romské národnosti. Nesmí tak učinit předem a pouze z důvodu, že je žadatel Rom či Romka.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Má majitel nemovitosti právo odmítnout Roma nebo kuřáka?”

 1. Ing. Jarmila Hegerová napsal:

  Anti- neanti-

  Je mi to líto, ale v tomto státě již člověku bude stát-zákon pravděpodobně mluvit i do toho, kdy mám požit svůj záchod ve svém bytě…sorry, kdybych já pronajímala byt, taky bych rozhodovala o tom,zda v mém bytě bude bydlet ten či onen nájemce, je to můj byt a já o tom rozhoduji a nemusí záležet na tom, jestli je to Rom, Francouz či Rus nebo nevím kdo, prostě by stačilo, že bych k tomu člověku neměla důvěru…třeba by mi byl nesympaticky…já jsem makléřka a my máme přímo ve smlouvě, že „majitel má konečné slovo“ zda budoucího nájemce, kterého já vyberu, bude chtít nebo nebude, aniž mi to bude můj klient zdůvodňovat..no comment!
  a vůbec – celá akce mi přišla „ein bischen komisch…“ já tomu říkám „pozitivní diskriminace..“

 2. gabriela daniszova napsal:

  Právo nebo neprávo

  Jsem realitní makléř a s touto problematikou se setkávám denně. Je následně právo na straně pronajímatele, když požaduje doplatky nájmu, vrácení ukradených a rozbitých věcí z bytu a uvedení bytu do původního stavu? Není. Je právo na straně majitele ve chvíli, kdy chce nájemní smlouvu ukončit a neplatícího nájemníka vystěhovat? Není. Navrhuji svým klientům raději byty a nemovitosti prodat než je pronajímat, protože dle nového občanského zákoníku vlastně majitelé bytů a domů nemají žádná práva. Nájemník může kouřit, chovat v bytě klidně tygra, bydlet u něho může téměř kdokoliv a platit může jak se mu zachce. A majitel musí hradit nájemné i služby, udržovat pořádek okolo domu a držet pusu a čekat, až se nájemce rozhodne, že už mu bydlení nevyhovuje. A nebo si najímat právníky a hradit je a soudit se a to stojí nejen peníze, ale i spoustu času a nervů.

 3. ladislav napsal:

  práva majitelů bytů

  Tady je jasně vidět co máme ve vládě,parlamentě a v senátě /drahé trafice pro odložené politiky a jejich kamarády /za bandu blbců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *