EUR 25.085

USD 22.483

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.085

USD 22.483

Mama hotel, nejlevnější bydlení na světě

 


 

Počet mladých Čechů, kterým se nechce vyletět z rodinného hnízda, se navíc za posledních sedm let zvýšil o více jak čtvrtinu. Přitom čas vzít si hypotéku a osamostatnit se je více než ideální.

Data Equa banka a Českého statistického úřadu také ukázala, že veškerý komfort poskytují maminky každému druhému třicátníkovi. Ženy se máminy sukně drží mnohem méně než muži, i tak jich ve věku od 25 do 30 let žije u rodičů téměř třetina. Mužům se navíc nechce osamostatnit ani po třicítce. Do 35 let bydlí stále s rodiči jeden ze tří mužů a do čtyřiceti dokonce stále každý desátý muž. Žen do 35 let se doma drží méně než pětina a do čtyřiceti už jen každá dvacátá žena.

Doba přeje osamostatňování

Průměrný třicátník vydělá přibližně 30 tisíc korun měsíčně a bez problému tak dosáhne na hypoteční úvěr. S historicky nejnižší úrovní úrokových sazeb by tak často za vlastní bydlení zaplatili na měsíčních splátkách ještě méně než za pronájem.

„Současná doba přeje mladým lidem a touze po osamostatnění nejvíce v historii. Sazby hypoték jsou běžně pod dvě procenta. S průměrnou mzdou okolo 31 000 korun není problém si pořídit nemovitost a financovat ji hypotečním úvěrem. V případě průměrné výši úvěru, který je dnes 1 800 000 korun, s cenou nemovitosti 2 000 000 korun a délkou splácení 30 let, je přibližná výše měsíční splátky přijatelných 6 644 korun. Přitom z našeho průzkumu vyplývá, že třicátníci jsou ochotni platit v průměru 8 250 měsíčně. Pronájmy se přitom pohybují kolem deseti tisíc korun měsíčně,“ vysvětluje Ondřej Hák, ředitel oddělení úvěrových produktů Equa bank.

Rodiče se postarají, ale ne všude

Původ mama hotelu nalezneme v Itálii, kde žije u rodičů až 90 procent třicátníků. Na severu Evropy se zase trend mama hotelu neuchytil. Mladí lidé se zde osamostatňují mnohem dříve než ostatní Evropané.

REKLAMA

„Mladí lidé v Česku často předpokládají, že jim v začátcích pomůžou rodiče a pořídí jim byt nebo jim alespoň budou platit pronájem. Když už přemýšlí nad vlastním financováním koupě nemovitosti, uvažují o půjčce lehce nad 1 milion korun na dobu 13 let. To dokládá, že mladí nedokáží odhadnout, kolik je hypotéka bude opravdu stát,“ vysvětluje Ondřej Hák.

Někdy ale mohou nastat životní situace, kdy mladým nezbývá nic jiného, než se k rodičům vrátit. Tíživá finanční situace přiměla například Řeky, aby se v poslední době uchylovali opět do teplého rodičovského hnízda. Počet mladých Řeků ve věku od 18 do 34 let, kteří žijí s rodiči, se od roku 2010 výrazně zvýšil až na 63,5 procenta. Finančně na tom nejsou nejlépe ani Španělé, kde je i kvůli vysoké míře nezaměstnanosti nuceno bydlet s rodiči více než polovina mladých.

U nás se za posledních dvacet let počet dětí žijících se svými rodiči téměř zdvojnásobil. V roce 1995 se u rodinného krbu drželo přibližně 32 procent mužů a 15 procent žen. Důvodem je ale nejen finanční úspora, ale také nárůst počtu vysokoškoláků, pro které samostatné bydlení nemá smysl.

Rodiče, zavřete mama hotel!

Psychologové se vesměs shodují, že většina mladých Čechů setrvává u svých rodičů zejména z pohodlnosti, finanční stránka je až na druhém místě. Neschopnost postavit se na vlastní nohy a odpoutat se od rodičů ale může mladým způsobit problémy v budoucím partnerském životě.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

zamrzly úrokové sazby

Proč na českém hypotečním trhu zamrzly úrokové sazby

Stala se taková zvláštní věc. Na začátku roku začínala ČNB snižovat poměrně vysoké úrokové sazby. A všeobecně se čekalo, že hypoteční sazby budou následovat. To se ale nestalo, i když ještě v lednu banky snižovaly, tak pak víceméně zafixovaly pozice. Které upravují pouze kosmeticky. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 09. 2024

Banky prodávají hypotéky jak na běžícím pásu. Tak proč by zlevňovaly?

Oproti červenci se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu. Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o 130 %. Srpnový objem poskytnutých hypoték (32,4 miliardy Kč) byl tak nejsilnější v letošním roce a zároveň nejsilnější od ledna roku 2022. Pokračuje oživování hypotečního trhu, vyplývá z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ta

    23 prosince, 2015

    Důsledek – vymírání evropy. Tito lidé i když se později ožení (vdají)) mají dva tři psy a žádné děti. Kdy ktomu přičteme ženy kariéristky a rádoby emancipované tk zjistíme, že ti Mohamedáni mají pravdu – naše civilizace jde do kopru. Základní přírodní systém předávání genů je v háji. A o tomto je.

    Odpovědět

  • Mirek

    25 prosince, 2015

    To jste trefil. Mohamedání do toho buší jako úkolem, „předávají geny“ a pak se nacpou do Evropy, aby jim Evropané zajistili životní standart.
    Ať si zůstanou doma a předávají geny o sto péro.
    Zatím mě ještě nikdo nevysvětlil, proč by snižování počtu obyvatel měl být negativní jev. Je nás 7,5 miliardy. Kam byste chtěl dohnat?

    Odpovědět

  • Zubásek

    25 prosince, 2015

    A až staří rodičové zhebnou, mladí zdědí jejich byt a ušetří za hypo. Taková je dnes filozofie.

    Odpovědět