Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Ministr Pelikán, ANO dlužníkům!

Lubomír Dvořák

Nicccolo Machiavelli kdysi pravil, že politika je uměním možného. V případě českého ministra spravedlnosti, JUDr. Roberta Pelikána, lze hovořit o umění nemožného. Nevím totiž o civilizované zemi, jejíž ministr spravedlnosti činí vše pro ekonomickou likvidaci soudních exekutorů, tedy nejvýkonnější složky vymáhání práva.

Náš ministr spravedlnosti za hnutí ANO nejspíše nesdílí názor o existenci přímé úměry mezi úrovní demokracie a šancemi daňového poplatníka domoci se na základě pravoplatného soudního rozhodnutí svého práva. Mimochodem, před třemi lety sliboval dlužníkům ochranu před jejich věřiteli, rozsudky a soudními exekutory také tehdejší předseda ČSSD a dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Je otázkou, do jaké míry se Sobotkova snaha podkopat právní základy státu setkala s úspěchem, neboť jeho partaj i přes velmi výhodnou pozici před volbami nakonec zaznamenala nejhorší výsledek v parlamentních volbách od roku 1992. Nicméně Bohuslav Sobotka je zapomenut, dlužníkům vysvitla na nebi nová hvězda v podobě ministra spravedlnosti JUDr. Roberta Pelikána.

Dnešní táta dlužníků se rozhodl snížit exekutorům jejich státem regulované odměny o 30 %. Tento svůj krok odůvodňuje tím, že počet 158 exekutorů je na Česko, Moravu a Slezsko příliš vysoký. Ministr plánuje, že poté, co sníží exekutorům odměny, řada z nich zkrachuje. „Exekutoři chtějí mít podnikatelskou soutěž, tak ji mají mít,“ pravil při této příležitosti.

Nevím, zdali v případě, kdy pravidla hry určuje dle vlastní libovůle stát, lze hovořit o podnikatelské soutěži. Řekl bych, že ne! Kromě toho, jako daňovému poplatníkovi je mi úplně jedno, zdali je v Česku 158 či 3421 exekutorů, neboť tito například na rozdíl od soudců, ministra spravedlnosti a jeho úřednicko-byrokratického aparátu, nezatěžují státní rozpočet. V jejich případě totiž platí, že ukázaná, přesněji řečeno vymožená, platí!

Ano, také jsem četl cosi o excesech některých nezdárných představitelů exekutorského stavu. Podle veřejně dostupných údajů ovšem vychází na 100 000 exekucí jeden kárně trestaný exekutor, což rozbíjí na padrť kýmsi živenou představu soudního exekutora coby zlosyna prvního řadu.

Další důvod, proč je podle pana ministra Pelikána nutno sebrat exekutorům třetinu odměn, spočívá v jejich výdělcích. Berou totiž podle jeho názoru nepřiměřených 140 000 korun. Vzhledem k tomu, že inkasuje exekutor poté, co realizuje pravomocné rozhodnutí soudu, odhaduji, že úspěšní vydělávají ještě více, zatímco méně úspěšní řeší existenční problémy. Ale o tom je přece tržní ekonomika.

Při pohledu na JUDr. Pelikána, kterak se v pořadu Interview ČT 24 rozohňuje nad „nepřiměřenými“ zisky exekutorů, jsem si vzpomněl na kůl v plotě, neboli předposledního bosse KSČ Milouše Jakeše a jeho památný projev z roku 1989. Takže, pane ministře, Lucka Bílá je hodná holka, ale vydělává těžké milióny. A co teprve Kvitová, Jágrové, Čechové…Mimochodem, je zajímavé, když proti nepřiměřeným ziskům brojí ministr za hnutí, jehož majitelem je Andrej Babiš, jeden z mála českých boháčů vskutku světového formátu.

Jak dále pan ministr Pelikán praví, exekutoři si peníze nezaslouží, neboť se jedná o nejméně náročnou právnickou profesi. Nevím, jak na to ministr přišel, neboť pokud je mi známo, práci exekutora nikdy nevykonával. Každopádně ač právní laik, zastávám názor, že odsoudit dlužníka k platbě bude asi přece jen snazší, než z něj později peníze vymoci. Když už jsme u soudů, nebylo by pro pana ministra Pelikána snazší rovnou zakázat věřitelům domáhat jejich prostřednictvím dlužných částek? Pokud totiž nebudou rozsudky, nebude logicky co soudně vymáhat! V takovém případě lze ovšem očekávat negativní reakci ze strany soudců. A soudný člověk ví, že byť se snaží Robert Pelikán hodit věřitele přes palubu, jejich hlas má při volbách stejnou cenu, jako hlas dlužníků.

Co napsat na závěr? Boj proti soudním exekutorům pak vypovídá mnohé i o současné vládní koalici. ČSSD odmítá akceptovat rozsudek po nabytí právní moci, zatímco ministr spravedlnosti za hnutí ANO dělá vše pro to, aby věřitelům znemožnil uplatnění jejich rovněž soudem uznaných nároků. A KDÚ-ČSL, věrna své tradici čeká, na kterou stranu se přiklonit. V tomto případě to nebudou mít lidovci těžké, neboť ČSSD + ANO jedním tělem jsou.

Anketa: Je právo v ČR dostatečně vymahatelné?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Ministr Pelikán, ANO dlužníkům!”

 1. neutral napsal:

  Proč se kritik nepodepsal

  Proč se autor článku nepodepsal?
  Bojí se snad persekuce ve svobodném státě?
  Nebo je to jen „omyl“ redakce ?

 2. Gauner napsal:

  Odsoudit dlužníka je snazší.Vymoci dluh už nemožné.

  Žádné právo neexistuje.Příklad: ČSSD odmítá akceptovat rozsudek po nabytí právní moci

 3. FRANTISEK GANCARCIK napsal:

  MOJE PROBLEMY Z EXEKUCI , ZLODEJE PUSTILI A JA PLATIM ! F..G. 23.09.2017
  MUJ PROBLEM .MAM EXEKUCI NA STAROBNI DUCHOD .30 % . PATIM UZ DLOUHO ,TAK ANI NEVIM KOLIK JSEM UZ ZAPLATIL. KDYZ SLISIM PANA MINISTRA JUDR PELIKANA ,TAK SE MI NECHCE VERIT,ZE SE MU PODARI ZARIDIT ,ABY JSEM NEMUSEL PLATIT DO SMRTI JE MI UZ 69 LET A MAM HODNE NEMOCI CUKROVKA 3X DENE INZULIN KARDIOSTIMULATOR,STEND U SRDCE ,CTYRI SROUBY V BEDERNI PATERI ,NEUROPATIE
  POTREBUJI NAKUPOVAT NEJAKE DOPLNUJICI LEKY A NEMAM NA TO PO ZAPLACENI SIPA BYT MAM 37m2 MI ZUSTAVA 3.600 Kc NA CELY MESIC VCETNE TOALETNIHO PAPIRU.AT TO VASI ODPURCI ZKUSI NE DLOUHO JEN NA 10 LET !!! JELIKOZ MI PRAVNIK Z OSTRAVY POREADIL ,ABYCH Z TETO ZEME ODJEL ,TAK JSEM JEJ POSLECHL A TED JSEMTADY PO OPERACI PATER MUSEL ZUSTAT A ANI NEVIM ZACO PLATIM,NEMAM NIC V RUCE .NEMEL JSEM s.r.o. TAK BUDU PLATIT DO SMRTI .ZA TO ZE JSEM PRO LIDI PEKL CELY ZIVOT 50 LET. TO JSEM ALE BLBEC,ZE JSEM NESEL RADEJI NA SOCIALKU ,ZE ? BYLO BY TOHO HODNE ,ASI NA TRI KNIZKY PREJI VAM PANE MINISTRE ,HODNE ZDRAVI A PEVNE NERVY .D E K U J I U BAZANTNICE 1118|2 ..735 06 KARVINA NOVE MESTO
  E-mail: koblihkz@seznam.cz Mobil: 731084173 CHTEL JSEM DO HNUTI ,,ANO ,, ALE Z EXEKUCI NESMIM ,ZEANO ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *