EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

Text: Monika Lukešová

20. 06. 2014

Nízké příjmy a velké sny aneb Patálie mladých s bydlením

 


 

Pozitivní je, že mladí Češi jsou obecně šťastnější než zástupci starší generace. Přesněji řečeno, 68 % lidí do třiceti let se považuje za šťastné a spokojené. Potěšující je i fakt, že se v jistých ohledech nijak zvlášť neliší od předchozích generací – většina z nich plánuje, že jednou založí rodinu. „Ženy by rády měly děti mezi svými pětadvacátými a čtyřiatřicátými narozeninami, muži pak mezi sedmadvacátým a sedmatřicátým rokem života. Ženy vidí svou budoucnost v rodině, která drží při sobě a kde vládne pohoda. Naopak muži se spíš těší na dobrodružství, které život s dětmi nabízí – na cestování, výlety, sport,“ komentuje výsledky průzkumu ředitel marketingu Hypoteční banky Jiří Ochec.

Když se sny střetávají s realitou

Podle průzkumu mladí lidé počítají s nadprůměrným platem. Vydělané peníze pak chtějí samozřejmě investovat do bydlení. V hledáčku mají hlavně funkcionalistické vily, loftové byty a velké pozemky s terasou a bazénem. Nejlépe v Praze nebo v Brně, případně v bezprostřední blízkosti těchto velkých měst.

Mladí mají své výdělky zatím jen vysněné. Pokud pracují, tak jejich reálný čistý příjem se pohybuje kolem 17 300 korun. I o financování mají mladí lehce zkreslené představy. Počítají s tím, že vlastní bydlení utáhnou například z úspor ze stavebního spoření. Skoro 50 procent spoléhá na úspory rodičů. Jenže si neuvědomují, že vysněný dům za 6,5 milionu ze stavebního spoření určitě nepořídí. Kolem 70 procent lidí připouští, že si hypotéku někdy budou muset sjednat.

V nedávném průzkumu Hypoteční banky s názvem O jakém bydlení Češi sní, bylo zmíněno, že 70 procent dotázaných nechce opustit Českou republiku. Jenže účastníky průzkumu byli většinou lidé nad 35 let. Mladých, kteří tu chtějí zůstat je o něco méně. Zahraničí láká 13 procent dotázaný a bydlet v cizině nechce přes 60 procent respondentů.

REKLAMA

I když témata obou průzkumů jsou podobná, výsledky jsou v některých oblastech jiné. U starších lidí se totiž sny střetávají s realitou. Kupříkladu mladí chtějí dům se zahradou, aby mohli pořádat party a zvát si své přátelé na víkendové grilování. Starší lidé už spíš v zahradě vidí starost o záhonky a povinnost sekat trávu.

Očekávání od vysněného bydlení

bydleni-mladych

Snít je dobré

Psycholožku Martu Boučkovou ale nereálné představy mladých Čechů o životních nákladech nijak zvlášť nepohoršují. Naopak je považuje za celkem dobrou zprávu. „Jen si představte náladu v takové společnosti, ve které by většina dvacátníků byla smířena s tím, že bude bydlet v bytě s rodiči nebo se dvěma dětmi v garsonce. K mládí patří ideály, sny, nadšení a optimismus, snaha osamostatnit se od rodičů a předčit jejich úspěchy. Jen ať mladí pěkně sní, protože spoustu z nich to může motivovat k větší touze něco dokázat. I když z toho třeba nakonec nebude ona luxusní vila, ale „jen“ průměrně veliký typový domek nebo byt. Tyto sny by byly škodlivé pouze v okamžiku, kdy by v mladých vyvolávaly frustraci z toho, že na svou vilu nedokážou vydělat. Vila ale v tomto případě bývá pouze zástupným problémem, za kterým stojí hlubší příčina. Většina lidí však časem dozraje a své sny dokáže přizpůsobit svým možnostem.“

Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 525 respondentů a respondentek ve věku 18 až 30 let, z nichž část ještě studuje, část již pracuje. Realizoval se v průběhu dubna 2014 kvantitativní i kvalitativní metodou šetření a spolupracovala na něm agentura Ipsos.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.