EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

09. 11. 2021

3 komentáře

Mobilní dům: Potřebujete stavební povolení?

 

Mobilní domy se stávají čím dál oblíbenější alternativou ke klasickým zděným stavbám. Nezřídka je využíváme jako rekreační objekty, anebo rodinné domky k trvalému bydlení. Kam lze mobilní dům umístit a bez jakého povolení ze strany stavebního úřadu se neobejdete?  

Loading



 

Výrobek plnící funkci stavby

Mobilní dům je označován jako „výrobek plnící funkci stavby“. Podle výkladového stanoviska Ministerstva pro místní rozvoj spočívá rozdíl mezi výrobkem plnícím funkci stavby a stavbou v místě, kde vznikají.

„Stavba vzniká na staveništi (z jednotlivých výrobků) a za její provádění je zodpovědný zhotovitel (stavební podnikatel), nebo stavebník v případě provádění stavby svépomocí, zatímco výrobek vzniká ve výrobním závodě a výsledné vlastnosti garantuje výrobce,“ píše ministerstvo. Požadavky na stavbu i na výrobek plnící funkci stavby pak musí být obdobné. „Není možné, aby na rodinný dům, který vzniká na staveništi, byly kladeny jiné (vyšší) požadavky než na rodinný dům dodaný výrobcem jako hotový výrobek,“ připomíná stanovisko.

U výrobku plnícího funkci stavby pak není rozhodující, jestli má kola, lze jej přemístit na jiné místo, anebo zda poskládání domku došlo až na stavbě. I výrobek plnící funkci stavby, využíváme-li jej k bydlení, musí splňovat základní parametry dané příslušnými zákony a vyhláškami.

Častým problémem u mobilních domů určených pro bydlení bývá nedodržení světlé výšky (podle vyhlášky o technických požadavcích na stavby musí být totiž v obytných místnostech v rodinném domě nejméně 2500 mm, v podkroví pak 2300 mm). Mobilheim musí kromě technických požadavků na stavby splňovat i zákonem dané parametry týkající se energetické náročnosti, hygienické normy a předpisy v oblasti požární ochrany.

REKLAMA

K umístění potřebujete územní souhlas

K umístění mobilního domku není třeba ani stavební povolení, ani ohlášení. Cestě na stavební úřad se ale nevyhnete – potřebujete totiž územní souhlas. O územní souhlas se žádá podáním s názvem „oznámení o záměru v území“, tím dojde k ohlášení záměru umístit na daném pozemku mobilní domek.

„K oznámení o záměru je nutno připojit doklad o vlastnictví pozemku, či o jiném důvodu zakládajícím právo na umístění mobilního domu na pozemek, stanoviska vlastníků technické a dopravní infrastruktury a dále prohlášení výrobce mobilního domu o splňování technických norem a zjednodušenou technickou dokumentaci mobilního domu,“ vysvětlují advokáti Štěpán Ciprýn a Pavel Kiršner.

„Poslední dva dokumenty by vám měl poskytnout výrobce, případně dodavatel mobilního domu,“ dodávají advokáti. Na vydání územního souhlasu má stavební úřad lhůtu třicet dní od podání oznámení o záměru.

Kam lze mobilní dům umístit?

I pro umístění mobilních domů platí pravidla daná zákonem – umístit je můžeme pouze tam, kde to připouští územní plán (typicky v zastavitelných plochách). Pořízením mobilního domu tedy nelze platný územní plán obejít. Další podmínkou je architektonické začlenění domku do území a soulad s cíli územního plánovaní.

Podle katastrálního zákona se do katastru nemovitostí zapisují budovy, které jsou spojené se zemí pevným základem. Povinnosti zápisu do katastru tedy mobilní dům nepodléhá. V mobilním domě můžete mít zřízen i trvalý pobyt. „Jedinou podmínkou je, aby měl domek přiděleno číslo popisné, anebo evidenční,“ uzavírají Ciprýn a Kiršner.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 


Související články

Legislativní a právní chaos stavebního řízení dosahuje nevídaných rozměrů, množí se nezákonné postupy

Buď se české stavebnictví už v roce 2025 ocitne v hluboké a dlouhodobé krizi, anebo se vrátí do stavu před 1. červencem letošního roku. Podle projektantů a stavitelů zastupovaných Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) není jiné řešení nynějšího kolapsu digitalizace stavebního řízení (DSŘ), jehož symbolem se stal také nespolehlivý Portál stavebníka.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 12. 2024

Analýza: Bydlení v Praze je nejméně dostupné z celé střední Evropy

Poptávka po nových bytech v Praze se letos meziročně téměř zdvojnásobila. Nabídka ale zvýšený zájem nestíhá pokrýt, a to i přesto, že podle nejnovější analýzy Central Group počet bytů, které investoři v metropoli připravují, narostl již na téměř 150 tisíc. Kvůli pomalému povolování se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh. V důsledku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2024

Nájmy rostou rychleji než inflace. Co řeší inflační doložka ve smlouvě?

Míra inflace od 2. čtvrtletí 2023 obecně klesá, ale z pohledu nájemného bydlení je situace trochu jiná. Ceny za nájem bytu podle Českého statistického úřadu celorepublikově meziročně vzrostly o 6,2 % a trend posledních let potvrzují i data UlovDomov.cz. I proto se v nájemních smlouvách stále častěji objevuje inflační doložka, která majitelům nemovitostí přidává na […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Martin

    9 listopadu, 2021

    Dobrý den, nechtěli by jste spíš aktualizovat index hypotek? V současnosti 2,43% je zcela zavádějící údaj.

    Odpovědět

  • Jaroslav Dúcký

    8 listopadu, 2022

    Kolik může maksimálně mobilní dům mít metrů .Děkuji za odpověď.

    Odpovědět

  • Kalaš

    24 dubna, 2023

    Je nutný souhlas sousedů a dodržení min. vzdálenosti od plotu sousedů.

    Odpovědět