EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Daniel Mareš

12. 05. 2020

0 komentářů

Vláda rozhodla. Do konce mimořádných opatření nebude možné zvyšovat nájmy

 

Vláda schválila návrh Cenového moratoria nájemného z bytů. Předložilo jej Ministerstvo financí (MF). Nájemné se díky němu po dobu mimořádných opatření nebude zvyšovat. Nařízení je platné od 24. dubna 2020. Je toto nařízení vlády adekvátní? Přišlo včas nebo existuje nějaké lepší řešení?

Loading 


Moratorium bude ukončeno automaticky ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Vláda jej případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné. Ministryně financí Alena Schillerová vysvětluje, že v situaci, kdy se řada domácností potýká s poklesem svým příjmů, je toto opatření potřeba. „Vláda už podala pomocnou ruku lidem, kteří nemají z čeho nájem zaplatit. My na to navazujeme a přicházíme s ochranou nájemníků. Ti sice nájem platit zvládají, ale jeho případné navýšení už by jejich rodinný rozpočet neunesl. Díky moratoriu budou mít jistotu, že jim v dnešní nelehké situaci náklady na bydlení neporostou,“ podotýká Alena Schillerová.
V materiálu MF se dočteme, že cenové moratorium je zaváděno vzhledem ke snížené mobilitě obyvatel. Nemožnosti provádět prohlídky a omezení možnosti stěhování. Je přijímáno jako pojistka proti zneužití silnějšího postavení pronajímatele vůči nájemníkovi. Proti zákonu zamezujícímu výpověď z bytu protestovali majitelé domů i pravicová opozice.

Moratorium nájemníky „nevytrhne“

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa si myslí, že moratorium na zvyšování nájemného po dobu trvání nouzového stavu samo o sobě není příliš významným krokem. Nebude totiž trvat dlouho. Navíc zásadně nepoškodí vlastníky a nájemníky „nevytrhne. Z obecnějšího hlediska jde podle něj o příklad nekoncepčního přístupu vlády. „Není jasné, proč by nájemníkům s jejich ekonomickými potížemi danými prevencí proti pandemii měli, byť i jen částečně, pomáhat zrovna jejich pronajímatelé. I oni mohou mít své vlastní ekonomické potíže z téhož důvodu. Stejně tak by přece mohli vypomoci i další dodavatelé služeb, jako třeba pojištění, energií, internetu a podobně,“ vysvětluje pro server investujeme.cz Michal Skořepa.
Martin Mašát, ekonom Partners, k tomu dodává, že se jedná o další krok vlády, který má pomoci lidem lépe překonat současné období. Rodinám klesají příjmy a je před námi vcelku nejistá budoucnost. „Pandemie neskončí ze dne na den a ani ekonomika opět nenastartuje na lusknutí prstu. Bohužel, po kroku A by měl následovat i krok B,“ podotýká Martin Mašát.
Vláda se snaží ochránit pracovní trh, než se ekonomika opět rozjede. „Aspoň trochu tak pomáhá těm, co přišli o práci či o příjmy. Je však otázkou, proč obětovali a nechávají zaplatit účty za pandemii a za restriktivní kroky vlády majitele domů. Těm najednou také vypadnou příjmy, ale o domy se musí starat dál,“ myslí si odborník Partners a dodává, že stát opět ukázal, jaká skupina lidí ho nezajímá. Z firemního sektoru dopadly podobně banky, které musely odložit splátky úvěrů.

Dotace mají být rychlejší a vyšší

Mašát vysvětluje, že stát by měl měřit všem stejně a ne si vybírat komu pomoci a koho „zaříznout“. „Obecně si myslím, že omezení nájemného, odklady splátek a podobné kroky jsou spíše marketingovým tahem. Stát by se měl více soustředit na poskytnutí cílené pomoci. O odkladech daní a pojištění se nemělo diskutovat a měly proběhnout okamžitě,“ říká Mašát.
Podle ekonomů měly být dotace rychlejší a vyšší. „Pomalý postup vlády způsobil, že mnoho firem ve službách zkrachuje. Ztráty se však rozšíří i do dalších návazných nebo podpůrných oborů. Můžeme tak očekávat dlouhodobější problémy,“ uvádí Mašát.
Cenové moratorium se bude vztahovat i na případy řetězení nájmů. Pokud během jeho trvání dojde k ukončení nájemního vztahu, a ještě během platnosti mimořádných opatření, bude uzavřen nájemní vztah nový. Pronajímatel je povinen uplatnit nájem maximálně ve výši, za kterou nemovitost pronajímal k bydlení poslednímu nájemci.
Moratorium je vydáváno v návaznosti na zákon z dílny Ministerstva pro místní rozvoj. Návrh poslanci schválili 22. dubna 2020. Účinnosti nabude po podpisu prezidentem republiky a vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Daňové přiznání k nemovitosti

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *