EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Jana Poncarová

03. 02. 2021

Stěhování v době koronaviru: Jak se proměňuje nájemní trh?

 

Změnit bydliště se letos chystá asi desetina Čechů, a to navzdory pandemii. Koronavirová krize ale i tak do nájemního bydlení zasahuje. Přibývá volných bytů a dveře se u nich netrhnou. Kdo nedosáhne na hypotéku, třeba kvůli ztrátě zaměstnání, musí jít do podnájmu. 


Někteří lidé musejí kvůli současné situaci více šetřit, a tak je pro ně jedinou možností nájemní bydlení. Zároveň ale ubývá těch, kteří by si kvůli práci nebo studiu pronajímali byty v centrech velkých měst, typicky v Praze. Citelně rovněž ubylo turistů, na něž cílily krátkodobé pronájmy. Tyto hlavní trendy nyní ovlivňují trh s nájemním bydlením.

Covid stěhování nezastavil

Loni se podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny stěhoval každý desátý Čech a podobně by tomu mělo být i letos. Pandemie covid-19 tak plány na pořízení nemovitosti nebo změny bydliště příliš neovlivnila. Nejčastějším důvodem je jako v předchozích letech koupě nového domu nebo bytu, sestěhování se s partnerem, touha po větším bydlení nebo stěhování se za zaměstnáním. Desetina lidí pak mění bydliště z důvodu úspor. A jen sedm procent lidí odkládá záměr koupit nemovitost na lepší časy.

„Z našich průzkumů víme, že lidé jsou nuceni kvůli pandemii více šetřit a přehodnotit své výdaje. Není tedy divu, že kvůli úsporám dochází v určitých případech i ke stěhování,“ konstatuje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Dvojnásobná fluktuace nájemníků

Na častější střídání nájemníků a s tím související neobsazenost nájemních bytů nedávno poukázala společnost GarantovanyNajem.cz, podle níž byla loni fluktuace dvojnásobná ve srovnání s rokem 2019. Důvodem je úbytek poptávky po bydlení ze strany zahraničních pracovníků nebo studentů. Propadla se také poptávka po krátkodobém pronájmu ze strany turistů. To vedlo ke snížení ceny nájemného – přinejmenším v centrech velkých měst.

REKLAMA

„Vrchol realitní sezony, který běžně nastává na podzim, loni vůbec nepřišel. Z našich dat evidujeme zhruba dvojnásobně vyšší fluktuaci, než je běžné. Ta vede ke zvýšení míry neobsazenosti bytů, která je nyní v Česku také zhruba dvojnásobná oproti běžnému období,“ uvádí Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

Lepší byt za nižší nájemné

Míra neobsazenosti bytů dosahuje podle odhadů společnosti GarantovanyNajem.cz 16 až 20 procent. Běžná je přitom míra neobsazenosti 8 až 10 procent, což koreluje s fluktuací nájemníků.

„U bytů, které patří pod naši správu, evidujeme zhruba pětiprocentní fluktuaci podnájemníků. To znamená, že každý měsíc končí podnájem u pěti procent těchto bytů a začínají se hledat noví zájemci. V běžném období ale naše neobsazenost dosahuje maximálně dvou procent. U majitelů, kteří své byty spravují sami a nemohou jim věnovat tolik času, to je odhadem až desetinásobně vyšší podíl. Přibližně tedy až dvacet procent bytů z celé nabídky na trhu,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.

Záleží ovšem na lokalitě. Úbytkem zájmu pracovníků, studentů nebo cizinců je postiženo zejména centrum Prahy nebo jiných větších (univerzitních) měst. Proto zde narostly počty volných bytů, jejichž majitelé je nyní nabízejí za nižší ceny. Právě v Praze loni z tohoto důvodu ceny nájmů klesly o deset procent v porovnání s rokem 2019.

 „Ve chvíli, kdy se v blízkém okolí objeví srovnatelné byty s nájmem alespoň o deset nebo více procent nižším, nájemníci často nečekají a rovnou si domluví přestěhování. Tím se opět zvyšuje míra fluktuace. Je to vlastně koloběh. Majitelům nezbývá než snižovat ceny, aby své byty obsadili. A není výjimkou, že cenu nájmu sníží až o polovinu,“ říká Viktor Mejzlík.

Dva roky v jednom bytě

Fluktuace, která udržuje dynamiku na trhu s nájemními nemovitostmi, je přirozená. Poslední rok ovšem narostla, což může způsobovat potíže majitelům bytů. Většinou se nájemníci v bytě střídají po dvou letech. Pokud jim to ale situace umožňuje, je pro ně i pro majitele bytu výhodnější zůstat v jedné nemovitosti déle.
Doba, po kterou nájemník v bytě nakonec zůstane, se liší podle lokality i dispozice bytu. Například u menších bytů typu 1+kk se nájemníci střídají zpravidla už po roce, protože je využívají hlavně studenti nebo singles. Větší byty, třeba 2+kk, si lidé pronajímají klidně i čtyři roky v kuse.

Horší byt s plánovanou renovací

Jedním z hlavních důvodů opuštění nájemního bytu je pořízení vlastní nemovitosti. Jenže ne všem se to aktuálně poštěstí, protože na hypotéku nedosáhnou – například i kvůli ztrátě zaměstnání nebo je banky zařadí mezi takzvané rizikové profese.
Stává se tak, že až polovina lidí, kteří se přestěhují do vlastního, kupují nemovitost, jež není v optimálním stavu, a nadále šetří na rekonstrukci. „Až 47 procent lidí se stěhuje do provizoria s tím, že budou renovovat. V takovém případě může pomoci stavební spoření, na něž lze navázat úvěr na rekonstrukci,“ uzavírá Lukáš Kopecký.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Kolik stojí pronájem

Kolik stojí pronájem: v Praze a Brně ceny spíše stagnují

foto: Shutterstock S rostoucími cenami nemovitostí k prodeji začíná růst i zájem o podnájem. Stále méně lidí si totiž může dovolit koupit vlastní nemovitost. Ty během posledního roku podražily klidně i o několik desítek procent. Nájem tak je pro mnohé jediná možnost, jak bydlet. Jak jsou na tom ceny pronájmu?

Text: Hana Bartušková

17. 06. 2021

dostupnost vlastního bydlení

Bude se dostupnost vlastního bydlení dále zhoršovat?

foto: Shutterstock Ceny bytů neustále zdražují. Před rokem při začátku koronavirové epidemie se předvídalo mnohé, třeba že realitní trh zpomalí a bydlení bude lépe dostupné. Jak ale ukázal rok s kovidem, zrovna realitní kanceláře na tom moc netratily. A rozhodně nemají v dnešní době problém udat nemovitosti. Naopak se jim stále hůře hledají nové nemovitosti, […]

Text: Hana Bartušková

22. 04. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.