EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Jana Poncarová

03. 02. 2021

1 komentář

Stěhování v době koronaviru: Jak se proměňuje nájemní trh?

 

Změnit bydliště se letos chystá asi desetina Čechů, a to navzdory pandemii. Koronavirová krize ale i tak do nájemního bydlení zasahuje. Přibývá volných bytů a dveře se u nich netrhnou. Kdo nedosáhne na hypotéku, třeba kvůli ztrátě zaměstnání, musí jít do podnájmu.

Loading 


Někteří lidé musejí kvůli současné situaci více šetřit, a tak je pro ně jedinou možností nájemní bydlení. Zároveň ale ubývá těch, kteří by si kvůli práci nebo studiu pronajímali byty v centrech velkých měst, typicky v Praze. Citelně rovněž ubylo turistů, na něž cílily krátkodobé pronájmy. Tyto hlavní trendy nyní ovlivňují trh s nájemním bydlením.

Covid stěhování nezastavil

Loni se podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny stěhoval každý desátý Čech a podobně by tomu mělo být i letos. Pandemie covid-19 tak plány na pořízení nemovitosti nebo změny bydliště příliš neovlivnila. Nejčastějším důvodem je jako v předchozích letech koupě nového domu nebo bytu, sestěhování se s partnerem, touha po větším bydlení nebo stěhování se za zaměstnáním. Desetina lidí pak mění bydliště z důvodu úspor. A jen sedm procent lidí odkládá záměr koupit nemovitost na lepší časy.

„Z našich průzkumů víme, že lidé jsou nuceni kvůli pandemii více šetřit a přehodnotit své výdaje. Není tedy divu, že kvůli úsporám dochází v určitých případech i ke stěhování,“ konstatuje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Dvojnásobná fluktuace nájemníků

Na častější střídání nájemníků a s tím související neobsazenost nájemních bytů nedávno poukázala společnost GarantovanyNajem.cz, podle níž byla loni fluktuace dvojnásobná ve srovnání s rokem 2019. Důvodem je úbytek poptávky po bydlení ze strany zahraničních pracovníků nebo studentů. Propadla se také poptávka po krátkodobém pronájmu ze strany turistů. To vedlo ke snížení ceny nájemného – přinejmenším v centrech velkých měst.

„Vrchol realitní sezony, který běžně nastává na podzim, loni vůbec nepřišel. Z našich dat evidujeme zhruba dvojnásobně vyšší fluktuaci, než je běžné. Ta vede ke zvýšení míry neobsazenosti bytů, která je nyní v Česku také zhruba dvojnásobná oproti běžnému období,“ uvádí Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

REKLAMA

Lepší byt za nižší nájemné

Míra neobsazenosti bytů dosahuje podle odhadů společnosti GarantovanyNajem.cz 16 až 20 procent. Běžná je přitom míra neobsazenosti 8 až 10 procent, což koreluje s fluktuací nájemníků.

„U bytů, které patří pod naši správu, evidujeme zhruba pětiprocentní fluktuaci podnájemníků. To znamená, že každý měsíc končí podnájem u pěti procent těchto bytů a začínají se hledat noví zájemci. V běžném období ale naše neobsazenost dosahuje maximálně dvou procent. U majitelů, kteří své byty spravují sami a nemohou jim věnovat tolik času, to je odhadem až desetinásobně vyšší podíl. Přibližně tedy až dvacet procent bytů z celé nabídky na trhu,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.

Záleží ovšem na lokalitě. Úbytkem zájmu pracovníků, studentů nebo cizinců je postiženo zejména centrum Prahy nebo jiných větších (univerzitních) měst. Proto zde narostly počty volných bytů, jejichž majitelé je nyní nabízejí za nižší ceny. Právě v Praze loni z tohoto důvodu ceny nájmů klesly o deset procent v porovnání s rokem 2019.

 „Ve chvíli, kdy se v blízkém okolí objeví srovnatelné byty s nájmem alespoň o deset nebo více procent nižším, nájemníci často nečekají a rovnou si domluví přestěhování. Tím se opět zvyšuje míra fluktuace. Je to vlastně koloběh. Majitelům nezbývá než snižovat ceny, aby své byty obsadili. A není výjimkou, že cenu nájmu sníží až o polovinu,“ říká Viktor Mejzlík.

REKLAMA

Dva roky v jednom bytě

Fluktuace, která udržuje dynamiku na trhu s nájemními nemovitostmi, je přirozená. Poslední rok ovšem narostla, což může způsobovat potíže majitelům bytů. Většinou se nájemníci v bytě střídají po dvou letech. Pokud jim to ale situace umožňuje, je pro ně i pro majitele bytu výhodnější zůstat v jedné nemovitosti déle.
Doba, po kterou nájemník v bytě nakonec zůstane, se liší podle lokality i dispozice bytu. Například u menších bytů typu 1+kk se nájemníci střídají zpravidla už po roce, protože je využívají hlavně studenti nebo singles. Větší byty, třeba 2+kk, si lidé pronajímají klidně i čtyři roky v kuse.

Horší byt s plánovanou renovací

Jedním z hlavních důvodů opuštění nájemního bytu je pořízení vlastní nemovitosti. Jenže ne všem se to aktuálně poštěstí, protože na hypotéku nedosáhnou – například i kvůli ztrátě zaměstnání nebo je banky zařadí mezi takzvané rizikové profese.
Stává se tak, že až polovina lidí, kteří se přestěhují do vlastního, kupují nemovitost, jež není v optimálním stavu, a nadále šetří na rekonstrukci. „Až 47 procent lidí se stěhuje do provizoria s tím, že budou renovovat. V takovém případě může pomoci stavební spoření, na něž lze navázat úvěr na rekonstrukci,“ uzavírá Lukáš Kopecký.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Co zařídit při konci pronájmu

Co zařídit při stěhování z pronájmu

Nájemní vztah se řídí nájemní smlouvou a také občanským zákoníkem, který upravuje základní podmínky pro nájemní vztah. Tento vztah končí ukončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou, nebo podáním výpovědi. Přičemž výpověď může být ze strany majitele nemovitosti i ze strany nájemníka.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

07. 06. 2022

Nájemní vs. vlastní bydlení

Nájemní vs. vlastní bydlení: Jak se bydlí v Evropské unii?

Rostoucí ceny nemovitostí a stále dražší hypoteční trh nabízí zájemcům o bydlení jednoduché řešení. Hlavně mladší generaci nejspíš nic jiného nezbude a místo vlastního bydlení bude zůstávat v pronájmu. Není to ale až tak neobvyklé, téměř všechny západoevropské země mají vybudovanou spíše tradici nájemního bydlení. A nutnost svůj domov vlastnit je spíše specifikem východu Evropy.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 12. 2021

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gabriela Nová

    18 listopadu, 2021

    My se museli loni v lockdownu stěhovat za Prahu a musím říct, že to byl docela oříšek. Našli jsme po dlouhém hledání naštěstí kvalitní stěhovací firmu, tedy konkrétně Stěhování Koruna: https://stehovanikoruna.cz/# a u nich jsme si věci nechali pojisit a odpad ekologicky zlikvidovat.

    Odpovědět