EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Jana Poncarová

03. 02. 2021

1 komentář

Stěhování v době koronaviru: Jak se proměňuje nájemní trh?

 

Změnit bydliště se letos chystá asi desetina Čechů, a to navzdory pandemii. Koronavirová krize ale i tak do nájemního bydlení zasahuje. Přibývá volných bytů a dveře se u nich netrhnou. Kdo nedosáhne na hypotéku, třeba kvůli ztrátě zaměstnání, musí jít do podnájmu.

Loading 


Někteří lidé musejí kvůli současné situaci více šetřit, a tak je pro ně jedinou možností nájemní bydlení. Zároveň ale ubývá těch, kteří by si kvůli práci nebo studiu pronajímali byty v centrech velkých měst, typicky v Praze. Citelně rovněž ubylo turistů, na něž cílily krátkodobé pronájmy. Tyto hlavní trendy nyní ovlivňují trh s nájemním bydlením.

Covid stěhování nezastavil

Loni se podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny stěhoval každý desátý Čech a podobně by tomu mělo být i letos. Pandemie covid-19 tak plány na pořízení nemovitosti nebo změny bydliště příliš neovlivnila. Nejčastějším důvodem je jako v předchozích letech koupě nového domu nebo bytu, sestěhování se s partnerem, touha po větším bydlení nebo stěhování se za zaměstnáním. Desetina lidí pak mění bydliště z důvodu úspor. A jen sedm procent lidí odkládá záměr koupit nemovitost na lepší časy.

„Z našich průzkumů víme, že lidé jsou nuceni kvůli pandemii více šetřit a přehodnotit své výdaje. Není tedy divu, že kvůli úsporám dochází v určitých případech i ke stěhování,“ konstatuje Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.

Dvojnásobná fluktuace nájemníků

Na častější střídání nájemníků a s tím související neobsazenost nájemních bytů nedávno poukázala společnost GarantovanyNajem.cz, podle níž byla loni fluktuace dvojnásobná ve srovnání s rokem 2019. Důvodem je úbytek poptávky po bydlení ze strany zahraničních pracovníků nebo studentů. Propadla se také poptávka po krátkodobém pronájmu ze strany turistů. To vedlo ke snížení ceny nájemného – přinejmenším v centrech velkých měst.

„Vrchol realitní sezony, který běžně nastává na podzim, loni vůbec nepřišel. Z našich dat evidujeme zhruba dvojnásobně vyšší fluktuaci, než je běžné. Ta vede ke zvýšení míry neobsazenosti bytů, která je nyní v Česku také zhruba dvojnásobná oproti běžnému období,“ uvádí Viktor Mejzlík, obchodní ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.

REKLAMA

Lepší byt za nižší nájemné

Míra neobsazenosti bytů dosahuje podle odhadů společnosti GarantovanyNajem.cz 16 až 20 procent. Běžná je přitom míra neobsazenosti 8 až 10 procent, což koreluje s fluktuací nájemníků.

„U bytů, které patří pod naši správu, evidujeme zhruba pětiprocentní fluktuaci podnájemníků. To znamená, že každý měsíc končí podnájem u pěti procent těchto bytů a začínají se hledat noví zájemci. V běžném období ale naše neobsazenost dosahuje maximálně dvou procent. U majitelů, kteří své byty spravují sami a nemohou jim věnovat tolik času, to je odhadem až desetinásobně vyšší podíl. Přibližně tedy až dvacet procent bytů z celé nabídky na trhu,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.

Záleží ovšem na lokalitě. Úbytkem zájmu pracovníků, studentů nebo cizinců je postiženo zejména centrum Prahy nebo jiných větších (univerzitních) měst. Proto zde narostly počty volných bytů, jejichž majitelé je nyní nabízejí za nižší ceny. Právě v Praze loni z tohoto důvodu ceny nájmů klesly o deset procent v porovnání s rokem 2019.

 „Ve chvíli, kdy se v blízkém okolí objeví srovnatelné byty s nájmem alespoň o deset nebo více procent nižším, nájemníci často nečekají a rovnou si domluví přestěhování. Tím se opět zvyšuje míra fluktuace. Je to vlastně koloběh. Majitelům nezbývá než snižovat ceny, aby své byty obsadili. A není výjimkou, že cenu nájmu sníží až o polovinu,“ říká Viktor Mejzlík.

REKLAMA

Dva roky v jednom bytě

Fluktuace, která udržuje dynamiku na trhu s nájemními nemovitostmi, je přirozená. Poslední rok ovšem narostla, což může způsobovat potíže majitelům bytů. Většinou se nájemníci v bytě střídají po dvou letech. Pokud jim to ale situace umožňuje, je pro ně i pro majitele bytu výhodnější zůstat v jedné nemovitosti déle.
Doba, po kterou nájemník v bytě nakonec zůstane, se liší podle lokality i dispozice bytu. Například u menších bytů typu 1+kk se nájemníci střídají zpravidla už po roce, protože je využívají hlavně studenti nebo singles. Větší byty, třeba 2+kk, si lidé pronajímají klidně i čtyři roky v kuse.

Horší byt s plánovanou renovací

Jedním z hlavních důvodů opuštění nájemního bytu je pořízení vlastní nemovitosti. Jenže ne všem se to aktuálně poštěstí, protože na hypotéku nedosáhnou – například i kvůli ztrátě zaměstnání nebo je banky zařadí mezi takzvané rizikové profese.
Stává se tak, že až polovina lidí, kteří se přestěhují do vlastního, kupují nemovitost, jež není v optimálním stavu, a nadále šetří na rekonstrukci. „Až 47 procent lidí se stěhuje do provizoria s tím, že budou renovovat. V takovém případě může pomoci stavební spoření, na něž lze navázat úvěr na rekonstrukci,“ uzavírá Lukáš Kopecký.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

příjem z pronájmu

Jak realizovat příjem z pronájmu

Máte prázdnou nemovitosti a jejím pronájmem si chcete přivydělat. V základě máte dvě možnosti, jak si zajistit pravidelný příjem z pronájmu této nemovitosti. Můžete ji pronajmout dlouhodobě. Nebo krátkodobě v rámci ubytovacích služeb.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 04. 2024

Příjem z nemovitosti

Příjem z nemovitosti: Pronájem nebo podnikání?

Příjem z pronájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem. Pokud ho realizujete jako fyzická osoba, je jeho zdanění velmi jednoduché a při správně zvoleném režimu zdanění ani nebudete platit daň z příjmu. Oproti tomu je příjem z krátkodobého ubytování vždy považován za podnikání, podmínky pro jeho realizaci jsou přísnější a na dani často zaplatíte víc než […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 01. 2024

drobná oprava bytu

Co je to drobná úprava a oprava v bytě při pronájmu?

Při pronájmu se může lehce stát, že se porouchá lednička, rozbije se zrcadlo v koupelně a žárovka v předsíni nebo se poškrábe podlaha. Přitom ale byste byli raději, aby to fungovalo a aby nic rozbitého ani poškrábaného nebylo. Máte v takovém případě hned volat majiteli bytu, aby sjednal nápravu? Nebo si to budete muset opravit […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

09. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gabriela Nová

    18 listopadu, 2021

    My se museli loni v lockdownu stěhovat za Prahu a musím říct, že to byl docela oříšek. Našli jsme po dlouhém hledání naštěstí kvalitní stěhovací firmu, tedy konkrétně Stěhování Koruna: https://stehovanikoruna.cz/# a u nich jsme si věci nechali pojisit a odpad ekologicky zlikvidovat.

    Odpovědět