EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Zbyněk Drobiš

20. 10. 2016

4 komentáře

Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

 


 

Pokud nájemce v bytě sám bydlí, může dát do podnájmu část bytu

Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud v bytě sám trvale bydlí, a to i bez souhlasu pronajímatele. Nájemce je však povinen oznámit pronajímateli zvýšení počtu osob žijících v bytě.  Pronajímatel má právo požadovat, aby v bytě žil takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a odpovídající požadavku na pohodlné a hygienicky vyhovující bydlení.

Původní právní úprava neumožňovala nájemci dát byt do podnájmu bez souhlasu pronajímatele. V rámci nového občanského zákoníku se vychází z předpokladu, že nájemce trvale bydlící v bytě má pod kontrolou stav bytu a může ovlivňovat případné negativní jednání podnájemce, a proto není nutné vyžadovat souhlas pronajímatele s podnájmem bytu.

Tip: Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Situace, kdy nájemce v bytě nebydlí…

Pokud nájemce v bytě sám trvale nebydlí, může dát třetí osobě do podnájmu byt nebo jeho část pouze se souhlasem pronajímatele. Uvedená podmínka souhlasu pronajímatele je vymezena pro ochranu majetku pronajímatele, kdy nájemce, který v bytě trvale nebydlí, není schopen ovlivňovat chování podnájemce a chránit majetek pronajímatele. Občanský zákoník výslovně stanovuje povinnou písemnou formu pro žádost o udělení souhlasu k podnájmu i pro souhlas s podnájmem.

Jestliže se pronajímatel nevyjádří k žádosti o udělení souhlasu k podnájmu ve lhůtě jednoho měsíce, nastává nevyvratitelná domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem. Tato domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem však nenastane, když byl ujednán zákaz podnájmu v nájemní smlouvě.

REKLAMA

Tip: Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

Sankce za porušení ustanovení o podnájmu bytu

Pro případ, že by nájemce dal byt nebo jeho část do podnájmu třetí osobě v rozporu se ustanoveními uvedenými výše, hrubě by tím porušil svou povinnost vyplývající z nájmu bytu. Pronajímatel by tak byl oprávněn udělit nájemci výpověď z nájmu bytu v tříměsíční výpovědní době.

Pronajímatel by se taktéž mohl dovolat relativní neplatnosti uzavřené podnájemní smlouvy. Obvykle však pronajímatel vypoví nájem bytu a podnájem bytu zanikne společně se skončením nájmu s ohledem na odvozenost podnájmu od existence nájemního vztahu.

Tip: Kolik osob může žít v nájemním bytě?

REKLAMA

Podnájem končí společně s nájmem

Podnájemní vztah je odvozen od nájemního vztahu, a proto podnájem bytu končí společně s nájmem. Nájemce je povinen informovat podnájemce, že končí nájem bytu, a to s uvedením rozhodných skutečností (den skončení nájmu, případně délka výpovědní doby a počátek jejího běhu). Poruší-li nájemce svou informační povinnost vůči podnájemci a podnájemci tak vznikne škoda, bude nájemce odpovědný za způsobenou škodu. Podnájem bytu skončí vždy nejpozději s nájmem.

Vzhledem ke složitosti problematiky doporučujeme v případě řešení obdobné problematiky konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to i s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Lukas

  16 srpna, 2017

  Dobrý den

  Odpovědět

 • zaneta varadiova

  2 ledna, 2022

  Dobrý den mela bych zajem byt nebo podnájem bez kouce sem sama . Prosila bych levné. A bych si uspokojila 1.1.klidne muze byt mali. Pokut negdo býto dal do podnajmu budu stasna.dekuji moj tel.723507488

  Odpovědět

 • Romana

  1 března, 2023

  Jan společně s partnerkou koupili byt. Jsou oba majitelé bytu.Splácí byt hypotékou. Partnerka svévolně opustila byt a odstěhovala se. Rozešla se s ním. Nejsou manželé. Ted partneka chce podíl z bytu. Jan nemá částku,kterou ona chce. Ona vyhrožuje prodejem bytu, nebo chce vzít do podnájmu někoho i když tam její bývalý partner stále bydlí. Může polovinu bytu pronajmout bez jeho souhlasu?

  Odpovědět

 • Romana

  1 března, 2023

  Jan společně s partnerkou koupili byt. Jsou oba majitelé bytu.Splácí byt hypotékou. Partnerka svévolně opustila byt a odstěhovala se. Rozešla se s ním. Nejsou manželé. Ted partneka chce podíl z bytu. Jan nemá částku,kterou ona chce. Ona vyhrožuje prodejem bytu, nebo chce vzít do podnájmu někoho i když tam její bývalý partner stále bydlí. Může polovinu bytu pronajmout bez jeho souhlasu? Děkuji

  Odpovědět