EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 07. 2023

1 komentář

Nabídka novostaveb v Brně se zužuje

 

Z brněnského realitního trhu zmizely stovky nových bytů. Zatímco na konci roku 2022 měli developeři k dispozici celkem 1547 jednotek v novostavbách, ve druhém čtvrtletí letošního roku se nabídka zmenšila na 1229 bytů. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že se za první pololetí prodalo o necelou třetinu bytů více než ve druhé polovině loňského roku.

Loading 

Průměrná cena zůstává nadále stabilní, v posledním roce se pohybuje mezi 124 a 127 tisíci za metr čtvereční.

„Zájem o nové byty v Brně nepolevuje. Zatím sice nejsme na číslech jako před vypuknutím konfliktu na Ukrajině, trh se však začíná postupně vzpamatovávat. Oproti druhé polovině roku 2022 došlo za první letošní pololetí k nárůstu prodejů o zhruba 30 procent,“ uvádí Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

Trh pozvolna ožívá, nabídka se tenčí

Za druhý kvartál letošního roku našlo své kupce celkem 105 bytů. Tedy skoro stejně jako v prvním čtvrtletí, kdy developeři udali 108 novostaveb. Nejvíce jednotek se prodalo v Zábrdovicích a Králově Poli. Táhly hlavně dvoupokojové byty, které vyšly v průměru na necelých sedm milionů korun.

Kupci si mohli vybírat z více než tisícovky bytů, nabídka se však v posledním půlroce stále ztenčuje. Zatímco v závěru roku 2022 bylo k dispozici 1547 novostaveb, na konci prvního kvartálu to bylo již jen 1436 a ve druhém čtvrtletí se nabídka ještě zmenšila – mezikvartálně o 14 procent na 1229 jednotek. Za poslední rok je tak aktuálně volných vůbec nejméně bytů. Těch nových bylo za celé čtvrtletí do prodeje uvedeno jen 39.

REKLAMA

„V uplynulých letech se do prodeje každý kvartál běžně dostávaly i stovky bytů v developerských projektech. V prvním letošním čtvrtletí se ale do nabídky uvolnilo pouhých 82 jednotek, a za poslední kvartál už dokonce jen 39. Což je méně než za jakýkoliv jediný měsíc loňského roku. Naproti tomu z trhu během tří měsíců zmizelo bezmála 250 bytů. Jen lehce přes stovku z toho tvoří nově realizované transakce, v případě některých projektů se developeři rozhodli pozměnit strategii a byty z trhu stáhli za účelem jejich pozdějšího pronájmu,“ vysvětluje Dalibor Lamka.

Podobná situace je i v Praze, kde se do prodeje dříve dostávalo i několik tisíc nových bytů za kvartál. V posledním roce se však nabídka každým čtvrtletím rozrůstá o stále méně bytů.

Cena nadále stagnuje, prodávají se hlavně menší a levnější byty

Svého vrcholu nabídková cena dosáhla v loňském druhém kvartálu, kdy se průměrná hodnota vyšplhala na rekordních 127 200 Kč za metr čtvereční. Od té doby se drží stabilně okolo 126 000 Kč za metr. Na nejnižší úroveň, konkrétně na 124 800 Kč, se dostala v posledním kvartálu loňského roku. K žádnému zásadnímu poklesu či nárůstu nedošlo ani od dubna do konce června 2023, novostavby v Brně se v tomto sledovaném období prodávaly v průměru za 126 400 Kč za metr čtvereční.

REKLAMA

Oproti předchozím dvěma čtvrtletím však došlo ke změně v případě cen prodejních. Zatímco cena bytů u realizovaných prodejů se půl roku držela lehce nad úrovní průměrné nabídkové ceny, v uplynulém kvartálu klesla na 121 600 Kč za metr čtvereční.

„Prodávají se teď hlavně menší byty v cenově dostupnějších projektech. Nejvíce jednotek se prodalo s dispozicí 2+kk. U těch také prodejní cena vyšla nižší než u větších bytů, konkrétně na 120 500 Kč za metr čtvereční. Zájem je však i o luxusnější byty o dispozicích 4+kk a více. Vzhledem k jejich průměrné ceně okolo 14 milionů korun si je pořizují především movitější kupci s dostatečným vlastním kapitálem,“ popisuje Dalibor Lamka.

Vývoj cen bytů ovlivní dostupnost hypoték i aktivita ve stavebnictví

„I v nadcházejícím období předpokládáme, že na trhu budou v silnější pozici kupující nežli prodávající. Ze strany České národní banky sice dochází k uvolnění limitu DSTI, ovšem hypotéky i přesto zůstávají variantou spíše pro úzký okruh vysokopříjmových domácností,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Podle něj navíc v české společnosti převládá názor, že současné vysoké úroky hypoték jsou pouze přechodnou záležitostí, což domácnosti motivuje k vyčkávání na příhodnější dobu k nákupu.

„Pokračující snižování reálných mezd navíc bude nabádat české spotřebitele k opatrnosti. Pozorovaný pokles koupěschopnosti se ovšem již začíná projevovat v útlumu stavební aktivity, když klesá počet zahájených bytů. Ty tak budou na trhu chybět v momentě, kdy ožije strana poptávky. K tomu by mohlo dojít již na přelomu roku, kdy by měly směrem dolů zamířit úrokové sazby, naopak výrazného zlepšení by měla doznat nálada českých domácností,“ uzavírá Vít Hradil.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Bob

    14 července, 2023

    Bylo by na místě, aby Trikaya svá často publikovaná tvrzení doložila podrobnými zdrojovými daty. Žijeme přece v éře otevřených dat a staré manýry zatajování jsou fuj. Je totiž více než žádoucí, aby si veřejnost sama vlastní analýzou těchto dat učinila své vlastní závěry. Např. by mě hodně zajímalo, zda tvrzení společnosti Trikaya o klesající nabídce nových bytů v Brně zohledňuje stále se rozšiřující nabídku ubytovacích jednotek (ateliérů), které prostě byty nejsou. Když se například podíváte na projekt Nad arboretem společnosti Properity, která je rovněž prodejcem nejdražších chat na Vysočině a možná i na světě, zjistíte, že se z větší části jedná o obyčejnou ubytovnu, tedy tvořenou ubytovacími jednotkami, nikoliv bytový dům tvořený byty. Škoda, že na tomto serveru už nikdo nediskutuje.

    Odpovědět