EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 07. 2023

0 komentářů

Nájmy meziročně zdražily – nejčastěji o šest procent

 

Ceny nájmů meziročně zdražily o jednotky procent. Například dispozice 2+kk v Praze vychází letos průměrně o 838 korun dráž, než tomu bylo loni stejnou dobou. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Statistiky ovšem ukazují i příklady dispozic, které v některých městech meziročně zlevnily. Jde konkrétně o byty dispozice 3+1 v Olomouci či Plzni, kde došlo k 6% resp. 3% poklesu ceny.

Loading 

Pohled na meziroční vývoj cen nájmů ukazuje, že domácnosti si sjednají pronájem za cenu o 3 až 11 procent vyšší, než jaká byla na trhu loni touto dobou. Cena bytu o dispozici 2+kk vychází v Praze průměrně na 18 525 korun, což je o 5 procent více než loni. Nájmy zdražily meziročně i v dalších městech. V Brně zdražila dispozice 2+kk o 692 korun na aktuálních 15 084 korun, tedy o shodných 5 procent jako v Praze.

Prostor pro meziroční růst cen nájmů u většiny dispozic napříč krajskými městy je důsledkem stavu trhu s bydlením. Ceny vlastního bydlení se dostaly na takové hodnoty, že domácnosti hledaly bydlení v pronájmech,“ uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, a dodal: „Aktuálně sledujeme snahy rozhýbat hypoteční trh zrušením limitu porovnávajícím úhrn splátek všech úvěru s příjmy (tzv. parametr DSTI), výše úroků hypoték kolem 6 procent však stále zůstává pro většinu rodin či jedinců vysoká.“

Optikou kvartální změny cen nájmů však lze hovořit o dočasné stagnaci cen. V Praze se za poslední kvartál ceny pohybovaly už jen v řádech stovek korun. Například u dispozice 2+kk se průměrná cena snížila o 673 korun, u dispozice 2+1 naopak vzrostla o 251 korun. V ostatních městech je situace podobná, nejvíce se zlevňovalo ze zkoumaných měst v Plzni.

Současný stav se dá označit jako stagnace cen, kdy trh čeká na nové impulzy. Těmi můžou být třeba poptávka studentů, kteří začnou hledat na nový podzimní semestr bydlení, nebo změna prodejních cen bytů či výše úroků hypoték,“ poznamenal Michal Hrbatý.

UlovDomov.cz srovnává rovněž měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční. Pokud byste si koupili v Praze byt po rekonstrukci v dobrém stavu, tedy nikoliv byt nový, cena za metr čtvereční se bude pohybovat kolem 117 850 Kč. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při aktuální průměrné nabídkové úrokové sazbě 6,53 procenta ročně by u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních vycházela kolem 40 350 Kč. Index UlovDomov.cz u příkladu takového bytu říká, že aktuální platba za nájem může vycházet 2,2krát méně než splátka úvěru bytu koupeného na úvěr. Nutno dodat, že index už samozřejmě nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani skutečnost, že bydlení v nájmu na druhou stranu neznamená ukládání peněz do vlastního aktiva.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *