EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

0 komentářů

Nemáte svůj domov podpojištěný?

 

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Loading



 

Loňský průzkum České asociace pojišťoven mapující poptávku po pojistných produktech potvrdil, že Češi již tradičně dávají přednost ochraně majetku před ochranou života. Z porovnání pojištění nemovitosti versus domácnosti pak přibližně o deset procent vítězněji vyšlo pojištění domácnosti.

„Samotná existence pojistné smlouvy však ještě nemusí znamenat, že je váš domov dostatečně pokryt pojistnou ochranou,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. O efektivnosti této finanční služby rozhodují především údaje oznamované pojistníkem a smlouva může plnit svůj účel pouze tehdy, jsou-li tyto hlášené parametry úplné a pravdivé.

Fenomén podpojištění

Majetková pojištění provází již dlouhá léta jev, kdy majitelé nemovitostí záměrně hlásí pojišťovnám nižší hodnotu majetku, než jakou ve skutečnosti má. Činí tak z důvodu pokusu o úsporu, neboť nižší pojistná hodnota znamená i nižší pojistné.

„Pojistná částka by se však u majetkového pojištění měla nastavovat tak, aby vždy přesně odpovídala hodnotě samotného majetku – v našem případě tedy nemovitosti, domácnosti nebo věcí se v ní nacházejících,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Pokud příslušná pojišťovna zjistí výrazný nesoulad mezi zvolenou pojistnou částkou a skutečnou hodnotou nemovitosti, je oprávněna pojistnou smlouvu odmítnout uzavřít či ji v průběhu jejího trvání pro nesplnění povinností klientovi vypovědět. Nejčastějším způsobem potrestání hříšníků potom bývá výrazné krácení pojistného plnění v rámci pojistné události, které obvykle pojistníkům přináší mnohem větší finanční zátěž, než jakou by představovalo vyměřené pojistné.

REKLAMA

„Pojistník či pojištěný si musí uvědomit, že v takovém případě bude pojišťovna vycházet nikoli ze skutečné hodnoty daných věcí, ale z částky ujednané ve smlouvě. Pojistné plnění se navíc sníží tolikrát, kolikrát byla uměle snížena hodnota předmětu pojištění,“ předesílá Eduarda Hekšová a pokračuje konkrétním příkladem: „Představte si, že hodnota vaší nemovitostí odpovídá 4 000 000 korun. Pojištěná je ovšem pouze na 1 000 000 korun. Při pojistné události bude pojištěný objekt kompletně zničen (nastane totální škoda) a vy očekáváte zmíněný 1 000 000 Kč. Jelikož však byla nemovitost podpojištěna o 75 %, stejným poměrem se krátí i pojistné plnění a vy tak obdržíte pouhopouhých 250 000 korun,“

Pojistné smlouvy obecně je vhodné aktualizovat. V případě větších rekonstrukcí nebo rozsáhlejších investic do vybavení je žádoucí změnu pojišťovně oznámit co nejdříve, bez nákladnějších zásahů je potom obvyklý doporučený interval zhruba pět let.

„Zatímco se u pojištění nemovitosti obvykle setkáváme s podpojištěním, u některých pojistných produktů je naopak časté přepojištění. Typicky se týká havarijního pojištění, neboť vozidla velice rychle amortizují. Tento neustálý pokles jejich hodnoty je dobré zhruba co dva roky promítnout do snížení pojistné částky, a tím i několik set korun na pojištění ušetřit,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *