EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

0 komentářů

Nemáte svůj domov podpojištěný?

 

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Loading



 

Loňský průzkum České asociace pojišťoven mapující poptávku po pojistných produktech potvrdil, že Češi již tradičně dávají přednost ochraně majetku před ochranou života. Z porovnání pojištění nemovitosti versus domácnosti pak přibližně o deset procent vítězněji vyšlo pojištění domácnosti.

„Samotná existence pojistné smlouvy však ještě nemusí znamenat, že je váš domov dostatečně pokryt pojistnou ochranou,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. O efektivnosti této finanční služby rozhodují především údaje oznamované pojistníkem a smlouva může plnit svůj účel pouze tehdy, jsou-li tyto hlášené parametry úplné a pravdivé.

Fenomén podpojištění

Majetková pojištění provází již dlouhá léta jev, kdy majitelé nemovitostí záměrně hlásí pojišťovnám nižší hodnotu majetku, než jakou ve skutečnosti má. Činí tak z důvodu pokusu o úsporu, neboť nižší pojistná hodnota znamená i nižší pojistné.

„Pojistná částka by se však u majetkového pojištění měla nastavovat tak, aby vždy přesně odpovídala hodnotě samotného majetku – v našem případě tedy nemovitosti, domácnosti nebo věcí se v ní nacházejících,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

REKLAMA

Pokud příslušná pojišťovna zjistí výrazný nesoulad mezi zvolenou pojistnou částkou a skutečnou hodnotou nemovitosti, je oprávněna pojistnou smlouvu odmítnout uzavřít či ji v průběhu jejího trvání pro nesplnění povinností klientovi vypovědět. Nejčastějším způsobem potrestání hříšníků potom bývá výrazné krácení pojistného plnění v rámci pojistné události, které obvykle pojistníkům přináší mnohem větší finanční zátěž, než jakou by představovalo vyměřené pojistné.

„Pojistník či pojištěný si musí uvědomit, že v takovém případě bude pojišťovna vycházet nikoli ze skutečné hodnoty daných věcí, ale z částky ujednané ve smlouvě. Pojistné plnění se navíc sníží tolikrát, kolikrát byla uměle snížena hodnota předmětu pojištění,“ předesílá Eduarda Hekšová a pokračuje konkrétním příkladem: „Představte si, že hodnota vaší nemovitostí odpovídá 4 000 000 korun. Pojištěná je ovšem pouze na 1 000 000 korun. Při pojistné události bude pojištěný objekt kompletně zničen (nastane totální škoda) a vy očekáváte zmíněný 1 000 000 Kč. Jelikož však byla nemovitost podpojištěna o 75 %, stejným poměrem se krátí i pojistné plnění a vy tak obdržíte pouhopouhých 250 000 korun,“

Pojistné smlouvy obecně je vhodné aktualizovat. V případě větších rekonstrukcí nebo rozsáhlejších investic do vybavení je žádoucí změnu pojišťovně oznámit co nejdříve, bez nákladnějších zásahů je potom obvyklý doporučený interval zhruba pět let.

„Zatímco se u pojištění nemovitosti obvykle setkáváme s podpojištěním, u některých pojistných produktů je naopak časté přepojištění. Typicky se týká havarijního pojištění, neboť vozidla velice rychle amortizují. Tento neustálý pokles jejich hodnoty je dobré zhruba co dva roky promítnout do snížení pojistné částky, a tím i několik set korun na pojištění ušetřit,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *