EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Neplýtvejte doma, když jste na dovolené

 


 

Pozor na pohotovostní režim a bouřky

Průzkum společnosti E.ON ukázal, že 95 procent českých domácností se pokouší snížit svou spotřebu energie. Nakupují úspornější spotřebiče či svítidla, dokonce mění okna nebo zateplují dům. Důvod je prostý – finanční úspora. Ušetřit tisíce může ale i pouhé vytažení spotřebiče ze zásuvky.

Pohotovostní režim některých zařízení může být pohodlný, ale ročně může přijít až na několik stovek korun. Příkladem může být televize, kterou pro své pohodlí zapínáme dálkovým ovladačem, její pohotovostní režim ale ročně stojí 180 korun. Vypnout televizi a vytáhnout ji ze zásuvky v době dovolené ušetří jen pár korun, ale společně s ostatními přístroji může být úspora mnohem větší.

„Největším žroutem je video rekordér, který by vás stál za rok 525 Kč, na druhém místě následuje stolní počítač s částkou 250 Kč. Proto se vám vyplatí, když si zvyknete přístroje odpojovat i v průběhu roku. Pokud například máte ještě malé děti, nezapomeňte na noc vypnout modem nebo Wi-fi router. Jejich spotřeba je kolem 10 wattů,“ doporučil Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Bouřky jsou v Česku v průměru 16 až 35 dní v roce. Letní měsíce jsou pro bouřky jak dělané. Počítač, ale i další zařízení, nemusí vydržet přepjetí v elektrické síti způsobené uhozením blesku do bleskosvodu nebo u domu. Zařízení může vyhořet a jeho nové pořízení vyjde i na desítky tisíc korun. Zařízení, která se rozhodně nevyplatí vypnout, jsou lednička a vzduchovací kompresor akvárka s rybičkami.       

Kapající kohoutek a protékající záchod přijdou na tisíce

Nejlepší ochranou úniku vody je vypnutí hlavního uzávěru vody před odjezdem na dovolenou. Pokud vám ovšem chodí zalévat květiny soused nebo kamarád a vy ho nechcete zatěžovat s neustálým zapínáním a vypínáním uzávěru vody, rozhodně si překontrolujte, zda vám nekape kohoutek nebo neprotéká záchod.

REKLAMA

Průměrná cena vody dosahuje v letošním roce 81,04 korun za m3. Nejméně platí za vodu lidé z Krnova, Klatov či České Třebové, nejvíce zase  lidé na Sokolovsku, Táboře či Hradci Králové. Slabě kapající kohoutek propustí až 24 litrů vody denně, což představuje dodatečný náklad přibližně 700 korun za rok. Slabé kapání může ale přejít v silné kapání. V takovém případě může protéct i více než dvojnásobné množství vody, které vás vyjde i na téměř 1 600 korun.

Ještě dražší záležitostí je určitě protékající záchod. Protéká-li WC slabě, ztráta vody může dosáhnout 150 až tisíc litrů za den. Denně vás takové protékání vyjde na 12 až 81 korun. Roční ztráta vypadá mnohem hrozivěji, může se totiž vyšplhat až na 29 580 korun. Při větším úniku zaplatíte až 55 tisíc korun za rok.

Rodinné domy se zahradou spotřebují velké množství vody na zalévání. Sud na dešťovou vodu ušetří nemalé částky. Nezapomeňte o něm říct známému, kterého jste pověřili zaléváním zahrady a květin. Upravená dešťová voda se může použít také například na praní, splachování WC či na úklid.   

Uspořit můžete i po svém návratu

Návrat z dovolené je většinou spojen s velkým prádlem. Uspořit se dá dostatečným naplněním pračky, což by po dovolené neměl být problém. I tak se může stát, že nemáte dostatek bílého prádla. Poloviční várka spotřebuje stejně energie a vody jako pračka plná, pokud nemáte program na poloviční praní. Prodraží se i praní s předepírkou. Doporučuje se proto používat pouze u značně špinavého prádla.

REKLAMA

„Běžně špinavé a propocené prádlo stačí prát na 40 °C. Vyplatí se to. Uvědomte si, že pouhým snížením teploty z 90 °C na 60 °C, ušetříte 25 % energie. Pozor také na zastaralé modely praček. Pokud je ta vaše z 90. let, spotřebuje o 30 % víc energie než nové úsporné modely,“ uvedl Roman Kouba.

Říká se, že „dobrá hospodyňka pro pírko přes plot skočí“. Někdo se ale pro pár korun namáhat nechce. Radši si připlatí, než by se plazil po zemi a vytahoval přístroje ze zásuvky. Když se ale korunka ke korunce přidá, úspory mohou být významnější i v době dovolených.  

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Lex Oze II

Energetická společenství se blíží. Zákon má ale nedostatky

Vláda dne 21. června schválila návrh novely energetického zákona tzv. Lex OZE II. Lidé si budou moci energii nasdílet buď z chaty do bytu, anebo vytvořit energetické společenství. Oproti původní předloze vládou schválený návrh obsahuje omezení pro energetická společenství.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *