Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Realitní trendy 2014: menší byty a úspora energií

Monika Lukešová

Rok 2014 se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Přesné statistiky a výsledky prodejů nemovitostí zatím samozřejmě k dispozici nejsou, ale rozhodně letos developeři ani realitní kanceláře nestrádali. Trendem letošního roku byl hlavně nákup menších bytů kvůli investici a hledání možností, jak nejlépe ušetřit na nákladech na bydlení.

Garsonky táhnou, i když zdražují

„Většina klientů má jasné finanční limity, které je u koupě i pronájmu směřují k menším bytům v lokalitách širšího centra, které jsou dopravně dobře dostupné. Nejžádanější jsou v tomto smyslu nejlevnější byty 1+kk a 2+kk poblíž stanice metra,“ řekl Peter Višňovský z realitní kanceláře LEXXUS. O menší byty je zájem, i tehdy, když jejich cena mírně stoupá. Letos lákaly menší byty i drobné investory, kteří by si pronájmem chtěli přilepšit k důchodu. Menší byty jsou právě na investici tou nejlepší volbou.

Ale důvodů, proč se zvyšuje poptávka po malých bytech je podle odborníků několik. „Je to způsobeno zejména nízkou cenou malých bytů a dále nízkými úrokovými sazbami. Další vliv podporující dobrý prodej je rychlá pronajatelnost malých bytů,“ vysvětlil Tomáš Matras, zástupce Asociace realitních kanceláří České republiky. „U rodinných domů je zase největší poptávka po domech poblíž centra města v pěkných zelených lokalitách, menší zájem je o satelity, kde není dostatečná občanská vybavenost,“ doplnil Matras.

Zvýšený zájem o koupi nemovitosti jde ruku v ruce s levnými hypotečními úvěry. Stále klesající úrokové sazby tak lákají k nákupu nemovitosti i ty, kteří o takové investici nikdy ani neuvažovali. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v říjnu klesla průměrná úroková sazba na 2,51 procenta a výsledek za listopad bude pravděpodobně ještě nižší. Rekordům tedy ještě konec není.

Dalším trendem je i úspora energií. Lidé chtějí ušetřit na provozu domu, tak hledají co nejvýhodnější formu úspor energií. Zatím jsou povinné jen energetické štítky na dům, ale zájem je i o další agregáty, které pomáhají snížit náklady na bydlení.

„Zájem o úsporu nákladů na vytápění domů je značný, a to jak ze strany rodinných, tak bytových domů. Očekáváme, že během několika dalších let vzroste poptávka po tepelných čerpadlech a kondenzačních kotlech,“ sdělil Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

Investice a pak úspora

Lidé si uvědomili, že pokud chtějí ušetřit, musí nejprve investovat do nějakého zařízení. V roce 2013 byly náklady na jeden byt 2,69 milionů korun, což je o dvě procenta více než v roce 2012.

V hledáčku je prý momentálně automatizovaná technika, kterou lze v domácnosti využít nejen pro regulaci osvětlení, ale i při ovládání žaluzií, rolet či garážových vrat.

„Automatizace se v současné době stala žádanou součástí vybavení domácností. Využívaná je například u stínicí techniky, kde poptávka po rádiovém spínání meziročně vzrostla o 10 %,“ objasnil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou a distribucí stínicí techniky. „Díky motorickému řízení stínění lze přitom uspořit až 10 % nákladů na vytápění domu. Při nízké venkovní teplotě se předokenní rolety automaticky zavřou a vytvoří před okny dodatečnou tepelnou izolaci, čímž zabraňují zbytečnému úniku tepla. Naopak, pokud v zimě svítí slunce, předokenní rolety se vytáhnou a pomohou vyhřát interiér domu či bytu,“ uzavřel Valenta.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *