EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Petr Zámečník

29. 04. 2014

1 komentář

Nová zelená úsporám nemá dost peněz

 


 

Ministr životního prostředí Richard Brabec v nedělních Otázkách Václava Moravce připustil, že z původně plánovaných 27 mld. Kč na dotace na zateplení v rámci programu Nová zelená úsporám je k dispozici zatím jen 15 mld. Kč. Dalších 12 mld. Kč schází, protože klesla cena emisních povolenek, z jejichž výnosu stát dotace hradí.

Richard Brabec ale neztrácí naději a věří, že se i dodatečné peníze podaří získat. „Bude to záležet na ceně emisní povolenky, která nyní výrazně klesla. Ale pro vládu je to jeden z klíčových projektů, protože v energetických úsporách máme obrovskou rezervu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce s tím, že možným zdrojem peněz na dotace jsou i zisky ČEZu.

V současnosti je vypsána výzva pro dotace na zateplení rodinných domů. Žádost o dotaci je možné podat do 31. 10. 2014, ovšem při vyčerpání prostředků bude příjem žádostí zastaven dříve. Pro letošní rok a pro tuto dotaci je vyčleněno 1,9 mld. Kč, z nichž již téměř 500 žadatelů podalo žádosti o více než 120 mil. Kč. A to za necelý jeden měsíc od otevření programu.

„Zájem odpovídá našim předpokladům. Neváhejte s podáním žádosti – program bude podle všeho úspěšně vyčerpán,“ vyzývá Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Na co a v jaké výši lze dotaci získat

Dotace v rámci Nové zelené úsporám je rozdělena do tří oblastí. V rámci první je podporováno snižování energetické náročnosti rodinného domu (zateplování), v rámci druhé jsou dotovány nízkoenergetické domy a v rámci třetí je podporováno efektivní využití energetických zdrojů.

REKLAMA

Maximální výše podpory je stanovena procentem podle energetické náročnosti a „měrných způsobilých výdajů“. V rámci první oblasti – zateplení – je jejich maximální výše stanovena:

 • Zateplení obvodových stěn – 1 500 Kč/m2
 • Zateplení šikmé či ploché střechy – 1 500 Kč/m2
 • Zateplení podlahy na terénu – 2 000 Kč/m2
 • Výměna výplní stavebních otvorů – 6 900 Kč/m2
 • Ostatní konstrukce – 600 Kč/m2

Pokud jsou skutečné výdaje nižší než maximální, jsou použity pro výpočet dotace skutečné „způsobilé“ výdaje. Při zateplování se podle výsledné „měrné roční potřeby tepla“ dotace pohybuje ve výši 30 %, 40 % nebo 55 %. Musí být přitom splněny další požadavky, např. míra snížení potřeby tepla a jiné.

Tip: Konkrétní požadavky jsou uvedeny v Příloze II Směrnice MŽP č. 1/2014

Dotováno je také zpracování odborného posudku nezbytného pro dotace na zateplení v maximální výši 10 tis. Kč a zajištění odborného technického dozoru stavebníka ve výši do 5 tis. Kč.

REKLAMA

Na výstavbu nízkoenergetického rodinného domu stát přispěje podle míry účinnosti a využití obnovitelných zdrojů buď 400 tis. Kč, nebo 550 tis. Kč. Na zpracování odborného posudku připlatí dalších až 35 tis. Kč. Při výstavbě rodinného domu není možné žádat o dotace na zateplení či na efektivní využití energetických zdrojů – to se u nízkoenergetických staveb považuje za samozřejmost.

Dotace na „efektivní využití energetických zdrojů“ se vydávají na výměnu topného systému (výměnu kotle).

Výše příspěvku pro žadatele, kteří zároveň provádí zateplení domu, činí 75 % z ceny („způsobilých výdajů“) a mají stanovený maximální strop. Nejvíce (až 100 tis. Kč) je poskytováno na kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a tepelné čerpadlo „voda – voda“ nebo „země – voda“. Nejméně (18 tis. Kč) dostane majitel rodinného domu za výměnu za plynový kondenzační kotel.

Pokud nedochází se změnou vytápění k zateplení, je dotace nižší (55 % ze „způsobilých výdajů“) a nižší je též maximální výše dotace (od 15 tis. Kč do 80 tis. Kč). Navíc je ale možné získat dotaci až 5 tis. Kč za zpracování odborného posudku.

REKLAMA

Navzdory „solárnímu tunelu“ jsou i nadále podporovány instalace solárních systémů, ovšem pouze na vytápění a ohřev vody. Výše podpory činí 40 % s maximem na 35 tis. Kč u systému na přípravu teplé vody a 50 tis. Kč u systému, který navíc přitápí.

Při kombinaci opatření může žadatel požádat o navýšení dotace o 10 tis. Kč. Jedním z opatření musí být vždy solární systém na ohřev vody či přitápění.

Větrací systému s rekuperací teplého vzduchu jsou podpořeny dotací ve výši 100 tis. Kč, maximálně do 75 % „způsobilých výdajů“.

Dotace je vyplácena zpětně

Nevýhodou dotace z programu Nová zelená úsporám je její vyplacení až po dokončení stavebních prací. Je-li stavba provedena bezchybně se stanovenými parametry, zašle Státní fond životního prostředí Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Od jeho vystavení má 90 dnů na výplatu dotace.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Hana Zadrobilova

  22 května, 2014

  Dotace jsou v dnesni době opravdu cholostiva zalezitost a proto nabizím dotacní pomoc v jaké koliv výsi. Zadrobilova 731 723 297

  Odpovědět