EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Nová zelená úsporám: Stát přispívá i na solární panely

 


 

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) otevřel své schránky pro příjem žádostí 22. října 2015. V letošním roce se domácnosti mohou těšit na 520 milionů korun a v roce příštím na 2,85 miliardy korun. Vláda chce do programu dát do konce roku 2021 přibližně 27 miliard korun, které získá z prodeje emisních povolenek. Pokud nebude dostatek volných finančních prostředků na žádosti v době jejich podání, budou vyřizovány postupně podle výnosu z prodeje emisních povolenek.

Dlouhodobý program trh vítá

Přijetí dlouhodobého programu je dobrou zprávou zejména pro majitele rodinných domů. Majitelé tak mohou nyní s dotací počítat i do budoucna, až jejich dům bude potřebovat přirozenou obnovu. Možnost podávat žádosti celoročně jim také dává větší prostor, aby si dostatečně naspořili.

Výhody pro majitele domů vidí i ministr životního prostředí Richard Brabec: „Výhodou kontinuální výzvy je, že žadatel si svoji akci může v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním i časovým možnostem. Realizaci úsporných opatření tak může provádět po částech i v průběhu několika let, a to s dotací.“

Každoroční výzvy podle aliance Šance pro budovy ale neprospívaly ani projektantům, výrobcům materiálů a stavbařům. „Program vyhlašovaný v jednotlivých výzvách trhu nesvědčil. Vždy před koncem jednotlivých výzev energetičtí specialisté nestíhali, po zbytek roku pak měli volné kapacity. Stejně tak i výrobní závody. Dlouhodobý program se stabilními podmínkami bude lepší jak pro firmy, tak pro žadatele, kteří budou mít čas žádost dobře připravit,“ uvedl k hlavní změně ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Až 100 tisíc korun na solární panely

Majitelé rodinných domů mohou zažádat o dotaci jako dosud na výměnu oken, dveří, zateplení domu nebo na výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo. Stát přispívá také na výstavbu pasivních domů. Výše dotace může dosáhnout až 50 procent celkových výdajů v závislosti na dosažených energetických úsporách.

REKLAMA

Na dotace dosáhnou nově také domácnosti, které si na střechu svého rodinného domu nainstalují fotovoltaický systém. Velikost příspěvku se v tomto případě bude odvíjet od množství elektřiny, kterou domácnost pomocí solárních panelů vyrobí, a zda ji využije pouze na ohřev vody nebo také k jiné spotřebě v domě. Maximální výše dotace na solární panely činí sto tisíc korun. Na systém, který bude sloužit pouze k ohřevu teplé vody ale dostanete nejvýše 35 tisíc korun. Přidělení dotace je ve většině případů podmíněno pořízením baterie na ukládání přebytečné energie.

„Rodinám přinese instalace solárních systémů nemalé úspory, nová podpora pomůže snižovat závislost ČR na fosilních palivech a rozvíjet využití obnovitelných zdrojů energie v ČR,“ dodává ministr Richard Brabec.  

Na druhou stranu kontinuální program NZÚ omezil dotace na výměnu neekologických kotlů, protože o podporu na výměnu kotlů je nově možné žádat výhodněji v tzv. kotlíkových dotacích Operačního programu Životní prostředí. V programu NZÚ i nadále zůstává dotace na výměnu elektrických zdrojů za účinné tepelná čerpadla, instalace termických a nově i fotovoltaických solárních systémů a instalace nuceného větrání se zpětnou rekuperací tepla.  

Novostavby také potřebují podporu

Aliance Šance pro budovy přivítala rozšíření a prodloužení programu, které přišlo po zjednodušení administrativy a zpřehlednění podmínek v loňském roce. Ředitel aliance Petr Holub zároveň ale upozorňuje, že na ministra životního prostředí čeká ještě jeden úkol, kterým je zavedení podpory pro novostavby bytových domů ve vysokém energetickém standardu.

REKLAMA

„Bytový development nyní zažívá boom a bylo by dobré i v tomto segmentu zopakovat úspěch podpory pasivním rodinným domům. Nyní se především díky programu staví každý desátý rodinný dům v Česku v pasivním standardu nebo ve standardu blízkém pasivnímu,“ uvedl Petr Holub.

Podpora výstavby nových bytových domů v pasivním standardu by pomohla nejen českému stavebnictví, ale i ekonomice. Dotace by některé developery mohly přimět ke zvýšení kvality standardů. „Dle našich informací řada developerů zvažuje přepracování projektů do kvalitnějšího standardu, k čemuž je nezbytná podpora na pokrytí části vícenákladů s tím spojených,“ dodává Petr Holub.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *