EUR 23.640

USD 22.060

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.640

USD 22.060

Nová zelená úsporám i pro bytové domy

 


 

Návrat dotace pro bytové domy

Dotace na bytové domy nejsou žádnou novinkou, vracejí se po pěti letech. V roce 2010 byly dotace, které nebyly vyčerpány na rodinné domy, přidělené právě na bytové domy v Praze.

O dotace pro rodinné domy nebyl v loňském roce takový zájem, jaký se původně očekával, z programu se nevyčerpalo přibližně 500 milionů korun. Vláda proto rozšířila NZÚ i na bytové domy v Praze, jejichž majitelé budou moci v letošním roce vyčerpat právě půl miliardy korun. Pokud bude zájem o dotace vyšší, je možné, že se rozpočet navýší o 200 až 300 milionů korun. „Je to jak pro paneláky, tak pro klasické činžovní domy. Podmínkou je, že byly schválené k užívání nejpozději v červenci 2007,“ uvedl pro iHNed.cz ministr životního prostředí Richard Brabec.

Bytové domy z ostatních regionů budou moci využít evropských dotací z Integrovaného regionálního operačního programu, kde je do roku 2020 připraveno 17 miliard korun.

Možnost získat dotace i na dílčí energetickou úsporu

Nově bude také možné zažádat o dotaci na dílčí energetickou úsporu, jako je například samostatná výměna oken či zateplení části fasády. „Vejdou se do toho rázem i menší rekonstrukce, chceme to otevřít co největšímu množství lidí,“ vysvětluje ministr životního prostředí. Dosud musela energetická úspora činit 40 procent naráz.

„Důvodem je především vysoká poptávka ze strany potenciálních žadatelů o podporu i jednotlivých opatření realizovaných postupně, a to především s ohledem na vlastní ekonomické možnosti,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

REKLAMA

V programu pro rodinné domy by měly podmínky zůstat obdobné jako v loňském roce. Podrobnější informace zveřejní Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR ve středu 1. dubna 2015. „Trendem je výrazný nárůst zájmu o podporu na realizaci nové výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností,“ uvedlo ministerstvo.

Nižší administrativní náročnost

Za nevyčerpané loňské dotace mohlo zejména malé povědomí lidí, ale také značná administrativní zátěž. Nyní by se měla snížit jak administrativa, tak i celková doba, která uplyne od podání žádosti až po výplatu dotace. „Když někdo podá žádost o dotaci, do tří týdnů se dozví, zda může s penězi počítat. A po stavbě, když dodá potřebné doklady, bude mít peníze do tří týdnů na účtu. Dosud to trvalo déle,“ přislíbil Petr Valdman, šéf Státního fondu životního prostředí.

Další novinkou v programu je zrušení povinnosti používat pouze úřadem schválené materiály nebo služeb certifikovaného stavebního dodavatele při rekonstrukci. Tyto dosud závazné podmínky budou nadále jen doporučující.

Více prostředků díky větším příjmům z emisních povolenek

Ministerstvo životního prostředí počítá s nárůstem cen emisních povolenek, což povede k nárůstu prostředků v programu NZÚ. Ministerstvo plánuje v rámci programu přerozdělit více než 25 miliard korun do roku 2020, skutečná výše ale bude záviset na úspěšnosti prodeje emisních povolenek. „Skokové navýšení je dáno tím, že prostředky vložené do programu se odvíjejí od množství vydražených emisních povolenek a jejich ceny,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Z programu NZÚ bude možné zatím v letošní roce čerpat 1,1 miliardy korun, na zateplení v letech 2015 až 2017 až 5,5 miliardy korun. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

výměna kotle

Čas na výměnu neekologických kotlů se krátí

Na základě zákona o ochraně ovzduší bude od počátku září 2022 zakázáno v České republice provozovat kotle na tuhá paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. třídy. Domácnosti musí zajistit jejich výměnu. Při porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši až 50 000 korun.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

01. 11. 2021

jak získat číslo popisné

Kde a jak získat číslo popisné?

Dostavěné rodinné domy a jiné stavby, pro jejichž výstavbu je nutné stavební povolení nebo ohlášení, musíte označit číslem popisným (resp. evidenčním). Žádost o přidělení čísla se podává prostřednictvím stavebního úřadu příslušnému úřadu obecnímu. Co do žádosti uvést a jak dům následně označit?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

19. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *