Středa 28. října. Je Státní Svátek

Nová zelená úsporám i pro bytové domy

Jana Zámečníková

Dosud se program Nová zelená úsporám (NZÚ) věnoval pouze rodinému bydlení po celé České republice. To se však od dubna změní. O příspěvek na zateplení nebo výměnu oken budou moci zažádat také majitelé bytových domů v Praze, pro které je v programu na letošní rok vyčleněno půl miliardy korun.

Návrat dotace pro bytové domy

Dotace na bytové domy nejsou žádnou novinkou, vracejí se po pěti letech. V roce 2010 byly dotace, které nebyly vyčerpány na rodinné domy, přidělené právě na bytové domy v Praze.

O dotace pro rodinné domy nebyl v loňském roce takový zájem, jaký se původně očekával, z programu se nevyčerpalo přibližně 500 milionů korun. Vláda proto rozšířila NZÚ i na bytové domy v Praze, jejichž majitelé budou moci v letošním roce vyčerpat právě půl miliardy korun. Pokud bude zájem o dotace vyšší, je možné, že se rozpočet navýší o 200 až 300 milionů korun. „Je to jak pro paneláky, tak pro klasické činžovní domy. Podmínkou je, že byly schválené k užívání nejpozději v červenci 2007,“ uvedl pro iHNed.cz ministr životního prostředí Richard Brabec.

Bytové domy z ostatních regionů budou moci využít evropských dotací z Integrovaného regionálního operačního programu, kde je do roku 2020 připraveno 17 miliard korun.

Možnost získat dotace i na dílčí energetickou úsporu

Nově bude také možné zažádat o dotaci na dílčí energetickou úsporu, jako je například samostatná výměna oken či zateplení části fasády. „Vejdou se do toho rázem i menší rekonstrukce, chceme to otevřít co největšímu množství lidí,“ vysvětluje ministr životního prostředí. Dosud musela energetická úspora činit 40 procent naráz.

„Důvodem je především vysoká poptávka ze strany potenciálních žadatelů o podporu i jednotlivých opatření realizovaných postupně, a to především s ohledem na vlastní ekonomické možnosti,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

V programu pro rodinné domy by měly podmínky zůstat obdobné jako v loňském roce. Podrobnější informace zveřejní Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR ve středu 1. dubna 2015. „Trendem je výrazný nárůst zájmu o podporu na realizaci nové výstavby rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností,“ uvedlo ministerstvo.

Nižší administrativní náročnost

Za nevyčerpané loňské dotace mohlo zejména malé povědomí lidí, ale také značná administrativní zátěž. Nyní by se měla snížit jak administrativa, tak i celková doba, která uplyne od podání žádosti až po výplatu dotace. „Když někdo podá žádost o dotaci, do tří týdnů se dozví, zda může s penězi počítat. A po stavbě, když dodá potřebné doklady, bude mít peníze do tří týdnů na účtu. Dosud to trvalo déle,“ přislíbil Petr Valdman, šéf Státního fondu životního prostředí.

Další novinkou v programu je zrušení povinnosti používat pouze úřadem schválené materiály nebo služeb certifikovaného stavebního dodavatele při rekonstrukci. Tyto dosud závazné podmínky budou nadále jen doporučující.

Více prostředků díky větším příjmům z emisních povolenek

Ministerstvo životního prostředí počítá s nárůstem cen emisních povolenek, což povede k nárůstu prostředků v programu NZÚ. Ministerstvo plánuje v rámci programu přerozdělit více než 25 miliard korun do roku 2020, skutečná výše ale bude záviset na úspěšnosti prodeje emisních povolenek. „Skokové navýšení je dáno tím, že prostředky vložené do programu se odvíjejí od množství vydražených emisních povolenek a jejich ceny,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Z programu NZÚ bude možné zatím v letošní roce čerpat 1,1 miliardy korun, na zateplení v letech 2015 až 2017 až 5,5 miliardy korun. 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *