Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Novinka: Nároky na energetické štítky a měřáky tepla nebudou tak přísné

Monika Lukešová

Začátkem letošního roku vznikla povinnost instalovat do domácností měřidla spotřeby tepla. Hrozilo se i kontrolami a postihy. Nakonec to nebude tak horké. Instalovat měřáky tepla ani povinnost mít pro budovy energetický průkaz náročnosti, nebude plošné.

Rozdělování nákladů na topení se od nového roku změnilo. Už neplatí vypočítávání nákladů na teplo podle plochy bytu, ale každá domácnost by měla mít svých topných zařízení na měření spotřeby tepla.

Zkušenosti ukazují, že v bytech klesá spotřeba v průměru o deset až dvacet procent. Jakmile lidé vědí, že se jejich výdaje více počítají podle skutečné spotřeby, začnou šetřit,“ řekl před koncem roku Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti Ista, která patří v Evropě k největším hráčům na trhu s rozúčtováním nákladů na teplo a sama měřicí přístroje vyrábí. Nová povinnost se v České republice zavedla kvůli úsporám Evropské unie.   

Nově se však na doporučení senátorů v zákoně zmírní požadavek na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla. Nakonec se tedy měřáky nebudou muset instalovat tam, kde se to nevyplatí. Instalace bude muset být umožněna jen na základě výzvy vlastníka budovy nebo společenství vlastníků.

Rozpočítávání nákladů na teplo dle spotřeby vítá každý vlastník či nájemce bytu, neboť se projeví skutečná spotřeba z části v konečném vyúčtování a pravděpodobně bude mít dlouhodobě pozitivní dopady na úspory energií. Na druhou stranu ne všechny typy topidel jsou technicky možné správně měřit, tedy odstoupení od plošného nařízení je na místě a omezení povinnosti pouze u nemovitostí, kde je měření proveditelné a ekonomicky efektivní, je na místě,“ řekl pro Hypoindex.cz Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

Evropské komisi možná bude co vysvětlovat

Ministerstvo průmyslu si chce nechat zpracovat analýzu, která by měla zjistit, v jakých budovách nemá smysl měřidla instalovat a v jakých domech se této povinnosti lidé nevyhnou. Ale vzhledem k tomu, že povinnost je zavedena kvůli Evropské unii, bude se ji pak muset vysvětlit, proč nemá smysl v některých objektech měřidla instalovat.

Štítky = zbytečná administrativa?

Energetické štítky jsou u nás povinné od roku 2013  při prodeji nemovitosti. Štítky musí být opatřeny nemovitosti, které mají energeticky vztažnou plochu nad 50 m2 a budovy, které prošly větší rekonstrukcí. U pronajímaných nemovitostí zatím štítky povinné nejsou, takové objekty budou muset být opatřeny energetickými štítky až od roku 2016. Energetický štítek ale nemusejí mít prodávané či pronajímané budovy postavené před rokem 1947. S tím ale musí souhlasit kupující a nesměla u těchto budov proběhnout žádná větší stavební změna.

„Štítek je ještě v současnosti chápán jako zbytečná administrativní obstrukce při prodeji a pronájmu nemovitosti, kupující a zájemce nejvíce zajímá skuteční vyúčtování spotřeby energií za uplynulé období a berou to jako hmatatelnější údaj než průkaz energetické náročnosti. Důvod je ten, že energetická náročnost je důležitý údaj pro kupujícího či nájemce jen v malém podílu transakcí, pro většinu jsou mnohem důležitější faktory jako lokalita, cena, stav atd. Tedy jakékoliv omezení této administrativní povinnosti je vítáno. Kdo bude chtít, energetický štítek udělá si ho, kdo ho nepotřebuje ke svému rozhodování, neměl by mu být vnucován,“ dodal Kotula.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *