EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Text: Petr Zámečník

21. 04. 2016

0 komentářů

Novostavby zdražují. Mohou za to levné hypotéky i stavební předpisy

 


 

Developeři zažívají zlaté časy. Levné hypotéky za průměrných 1,97 % lákají ke koupi nového bydlení i investičních bytů. Co lidé ušetří na splátkách hypotéky, jsou přitom ochotni vložit do pořizovací ceny nemovitosti. Není tak divu, že průměrné ceny bytů rostou. V Praze se tak poprvé v historii přehoupla přes 60 tis. Kč/m2 a dosahuje 60 517 Kč/m2.

Graf 1: Vývoj průměrné ceny bytů
ceny-novych-bytu-01

Zdroj: Společná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group

Důvodem pro rostoucí ceny novostaveb (v Praze meziročně o 8 %, což při současné inflaci znamená téměř 8% reálné zvýšení ceny) nejsou jen nízké úrokové sazby hypoték, ale svůj podíl má i bobtnající byrokracie. „Skutečnost, že se příprava nového developerského projektu prodlužuje, není pouze problémem Prahy. Vidíme, že obdobná situace panuje také v celé řadě dalších velkých měst,“ uvádí Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema. V Praze situaci navíc komplikuje neexistující strategický plán rozvoje a spory stran stavebních předpisů. Není tak divu, že se počet dostupných bytů v Praze snížil meziročně o 1 200 na 5 250.

Průměrná cena dostupných bytů roste nejen v Praze, ale i v regionech. Jen za první čtvrtletí narostly o 2,6 % a dosahují 43 821 Kč/m2.

REKLAMA

Samotné prodeje bytů se ovšem v Praze příliš nehýbou. Developeři vyprodali za první čtvrtletí 1 600 pražských bytů, tedy o 250 méně než před rokem. Naopak trhákem se stává Brno s téměř 50% meziročním růstem prodaných bytů. Na druhou stranu se 362 (z loňských 271) za hlavním městem stále zaostává.

Graf 2: Prodeje nových bytů v regionech
ceny-novych-bytu-02

Poznámka: Zelená čísla značí nárůst a červená čtvrtletní pokles

Zdroj: Společná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group

REKLAMA

Ceny bytů podle Českého statistického úřadu

Český statistický úřad (ČSÚ) sleduje realizované ceny nových bytů pouze v Praze. Oficiální data statistiků za první čtvrtletí letošního roku sice ještě nejsou k dispozici, je možné ale podívat se na růst realizovaných cen za celý rok 2015. Ty ve čtvrtém čtvrtletí podle ČSÚ stouply meziročně o 5,2 % a dosáhly na 103,3 % průměrných cen z roku 2010. Na maximální hodnoty z 1. čtvrtletí 2009, kdy byly pražské nemovitosti v průměru prodány za 105,6 % průměrných cen roku 2010, tak zdaleka ještě nedosáhly.

Graf 3: Graf indexu cen nových bytů v Praze (2010 = 100)
ceny-novych-bytu-03

Zdroj: ČSÚ

Důvodů odlišného výsledku ČSÚ a analýzy developerů spočívá v několika důvodech. V prvé řadě developerská studie pracuje s nabídkovými cenami. Pokud klient vyjedná s prodejcem bytu slevu, tato se do ceny nepromítne. V druhé řadě jsou do průměrných cen novostaveb započítány projekty v okamžiku, kdy je byt prodán – a nemusí být ani zcela postaven. Do statistik ČSÚ se dostávají až po zápisu do katastru nemovitostí, což může mít i několikaleté prodlení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Nápad k „nezaplacení“. Bývalé ministryně propagují vícegenerační hypotéky

Politické vize a představy bývají košaté. Student, který má bonitní rodiče, může bydlet na studiích „ve svém“, tedy v bytě rodičů financovaném hypotečním úvěrem. Takový úvěr by mohl mít i 50letou splatnost. A stát by dal na takto financované byty garanci, a nakonec mohl i tyto byty převzít. Měl by „základ pro nájemní bydlení“. Takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023

Komentář: Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

Česká národní banka od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné „změkčení“ jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *