EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Zbyněk Drobiš

09. 06. 2017

15 komentářů

Nový občanský zákoník: Běžná údržba a drobné opravy bytu

 

Jakým způsobem je v novém občanském zákoníku vymezena běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu? Jaké drobné náklady údržby hradí nájemce?

Loading 


Pronajímatel je povinen udržovat byt ve způsobilém stavu k užívání po dobu jeho nájmu. Nájemce je však povinen provádět a hradit běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.
Nový občanský zákoník výslovně nevymezuje okruh činností běžné údržby a drobných oprav bytu. Od 1. ledna 2016 je však v účinnosti nařízení vlády č. 308/2015 Sb., které stanovuje blíže tyto pojmy.

Nařízení vlády k běžné údržbě

Nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu se uplatní v případech, kdy chybí platné smluvní ujednání mezi pronajímatelem a nájemcem konkretizující běžnou údržbu a drobné opravy v bytě.
Co představuje tedy běžnou údržbu bytu, kterou je povinen zajišťovat nájemce? Nařízení vlády vymezuje, že se jedná o udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení bytu, které se provádí obvykle při užívání bytu. Především se tak jedná o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn a čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům.
Za běžnou údržbu se považuje rovněž udržování zařízení bytu ve funkčním stavu, pravidelné prohlídky a čištění:

 • vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní.

Nařízení vlády vymezuje, že běžnou údržbou se také rozumí kontrola funkčnosti termostatických hlavic s elektronickým řízením, kontrola funkčnosti hlásiče kouře včetně výměny zdroje, kontrola a údržba vodovodních baterií s elektronickým řízením.

Co jsou drobné opravy v bytě

Drobnou opravou se rozumí oprava bytu a jeho vnitřního vybavení, když je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele. Drobné opravy rozděluje nařízení vlády dle věcného vymezení nebo výše nákladů.

Věcné vymezení drobných oprav je následující:

a) opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových krytin a výměny prahů a lišt;
b) opravy jednotlivých částí dveří a oken a jejich součástí, kování a klik, výměny zámků včetně elektronického otevírání vstupních dveří bytu a opravy kování, klik, rolet a žaluzií u oken zasahujících do vnitřního prostoru bytu;
c) opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí, signálů analogového i digitálního televizního vysílání a výměny zdrojů světla v osvětlovacích tělesech, opravy zařízení pro příjem satelitního televizního vysílání, opravy audiovizuálních zařízení sloužících k otevírání vchodových dveří do domu, opravy řídicích jednotek a spínačů ventilace, klimatizace a centrálního vysavače, opravy elektronických systémů zabezpečení a automatických hlásičů pohybu;
d) výměny uzavíracích ventilů u rozvodu plynu s výjimkou hlavního uzávěru pro byt;
e) opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, výměny sifonů a lapačů tuku;
f) opravy a certifikace bytových měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění a opravy a certifikace bytových vodoměrů teplé a studené vody, opravy hlásičů požáru a hlásičů kouře, opravy regulátorů prostorové teploty u systémů vytápění umožňujících individuální regulaci teploty;
g) opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní;
h) opravy kamen na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovodů, kotlů etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, kouřovodů a uzavíracích a regulačních armatur a ovládacích termostatů etážového topení; nepovažují se však za ně opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení;
i) výměny drobných součástí předmětů uvedených v písmenech g) a h).

REKLAMA

Za drobné opravy dle výše nákladů se považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou vymezeny výše uvedeným věcným vymezením, pokud náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1 000 Kč. Náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou se do nákladů na tuto opravu nezapočítávají a hradí je nájemce.
Nařízení vlády rovněž stanovuje, že pokud se provádí na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy.

Roční limit nákladů

Nařízení vlády dále stanovuje, že součet nákladů za tyto drobné opravy nesmí přesáhnout 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu za kalendářní rok. Jestliže tedy součet nákladů za drobné opravy dle věcného vymezení a dle výše nákladů přesáhne v kalendářním roce částku rovnající se 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, pak další opravy v daném kalendářním roce se nepovažují za drobné opravy.
Podlahovou plochou bytu se rozumí součet podlahových ploch bytu a všech prostorů, které jsou s bytem užívány, a to i mimo byt, pokud jsou užívány výhradně nájemcem bytu; podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi, a podlahová plocha balkonů, lodžií a teras se započítává pouze jednou polovinou.
Budete-li řešit tuto problematiku, lze doporučit vyhledat odbornou právní pomoc k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to zejména s ohledem na neustálý vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 15 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Koupený byt se nájemným splatí v průměru za čtvrt století

Koupit byt a splatit ho nájemným? V České republice to v průměru trvá čtvrtstoletí. V meziročním srovnání si průměrná republiková návratnost polepšila. Ale jen velmi mírně, o necelých 5 měsíců. Průměrný 65metrový byt by se podle modelu z aktuálního nájmu zaplatil za 24,8 roku. Jen pro srovnání – v době předkoronavirové se jednalo o 19,5 […]

Text: redakce hypoindex.cz

02. 07. 2024

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 07. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Dana Kubelková

  4 října, 2019

  Dobrý den,
  prosím o informaci, kdo hradí pravidelné roční čištění plynového kotle (topení + ohřev vody) a ze zákona povinnou kontrolu spalinových cest, jednou ročně provádí kominík.
  DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ. S pozdravem Kubelková Dana, Lanškroun

  Odpovědět

 • Úhrady kontrol v bytě

  17 března, 2020

  Také prosím o informaci,kdo hradí pravidelné roční čištění plynového kotle ( topení a ohřev vody) a pravidelnou kontrolu spalinových cest od komeníka. děkuji. S pozdravem Karel Utler – Plzeň

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  19 března, 2020

  dobrý den, za tyto úhrady by měl být zodpovědný nájemník.

  Odpovědět

 • Pavel Dušek

  12 listopadu, 2019

  Dobrý den,chci se zeptat,kdo hradí náklady na opravu plynového kotle(kapající potrubí na kotli),které se ukázalo necelé dva měsíce po nastěhování do bytu,když ze strany pronajímatele nebyl stav bytu řádně zkontrolován a zapsán,ale o těchto nestatcích byl pronajímatel řádně uvědoměn.Mimo jiné i kapající ventily na radiátorech, červotoč v zakončovacích lištách na podlaze,atd.
  Děkuji za odpověď Pavel Dušek

  Odpovědět

 • Beneš JAROSLA.V

  4 prosince, 2019

  patří do droných oprav nebo běžné ú)držby nátěry poken nebo plotu při pronájmu domku

  Odpovědět

 • Tereza

  9 listopadu, 2020

  Kdo zaplatí skodu

  Odpovědět

 • Jirka

  19 ledna, 2021

  Za takto způsobenou škodu je vždy odpovědný vlastník bytu, bez ohledu na to, jestli byt užívá nebo pronajímá. Pokud jej pronajímá, pak by měl mít pro tyto ůčely sjednáno pojištění odpovědnosti z pronájmu (cena je cca 15-20,- Kč/měs). Pokud v takovém bytě vlastník i bydlí, měl by mít pro tyto přpady sjednáno pojištění domácnosti, jehož součástí většinou bývá i pojištění odpovědnosti.

  Odpovědět

 • Oldřich Urban

  5 března, 2021

  Co je v bytě , to je v režii majitele bytu. Krom společné infrastruktury. Stoupačky, odpady a plyn.

  Odpovědět

 • Blanka Rossmanithová

  14 února, 2022

  Nikde jsem se nedočetla, jak často má nájemce v obývaném bytě malovat a opravovat omítky V minulém znění zákona 258/1995 bylo uvedeno slůvko „po delším užívání“ a ani toto nebylo přesněji stanoveno. Prosím, zda existuje právní výklad tohoto pojmu o jeho vymezení. Děkuji.
  Konkrétně mám nájemce, který bydlí v bytě již o s m ý rok a dosud nebylo v bytě malováno.
  Děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Miloslava Procházková

  7 února, 2023

  Prosím, považuje se za drobnou opravu i oprava údajných dřevěných eurooken, pokud jejich nedostatečné těsnění je celou dobu, kdy je byt pronajatý a evidentně závada nevznikla užíváním, ale špatně odvedenou prací při instalaci oken?
  Děkuji.

  Odpovědět

 • Jiří Vojtěch Obrusník

  14 března, 2023

  Dobrý den, mám dotaz, kdo hradí porevizní opravy rozvodů elektřiny a plynu v jednotlivých bytech, které jsou v majetku příslušného SBD a u bytů, které jsou v osobním vlastnictví?

  Odpovědět

 • Slepička Miroslav

  25 července, 2023

  Dobrý den,mám dotaz.
  O patro výš praskla bílá plastová hadice / nebyla tam pancéřová / k splachovadla a unikající voda protekla stropem a nateklá do televize a jiných elektronických zařízení které jsou teďka nefunkční . Škodu mám cca 30 000 Kč majitel bytu který mne vytopil není pojištěn a nechce vzniklou škodu uhradit ,co s tím mám dělat děkuji za odpověď

  Odpovědět

 • Lenka Plašilová

  17 srpna, 2023

  Dobrý den,
  pokazil se mi bojler v bytě. A pan pronajímal mi tvrdí že musím zaplatit polovinu.
  Mě se to nezdá myslím že povinností základní pronajímatele je zajistit teplou vodu .

  Odpovědět

 • Roman

  10 února, 2024

  píšou tam …g) opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských

  Odpovědět

 • Helena

  19 června, 2024

  Dobrý den, prosím o informaci, zda nájemce bytu je povinen hlásit pronajímateli všechny opravy, a to i ty, které si hradí sám.
  Předem děkuji za odpověd.

  Odpovědět