EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Text: Monika Lukešová

25. 01. 2019

Oddlužení bude v podstatě pro každého. Klesne počet exekucí?

 

Poslanecká sněmovna odmítla pozměňovací návrhy, které k novele insolvenčního zákona doplnil Senát. Sněmovna se tak vrátila k původní verzi novely. Oddlužení tedy bude v podstatě pro každého, kdo o něj projeví zájem. Insolvence neboli osobní bankrot bude jednoduší. 


„Za věřitele velmi vítáme, že se poslanecká sněmovna vrátila ke své původní verzi oddlužovací novely a nepřijala změny navržené senátem. Oddlužovací novela dostála v průběhu svého projednávání celé řady úprav, které ve velké míře reflektovaly racionální názory odborné veřejnosti, a dospěla tak do relativně vyvážené výsledné podoby, kterou lze vnímat jako poměrně dobrý a přijatelný kompromis pro dlužníky i věřitele,“ uvedl Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.
Verze Poslanecké sněmovny měla velkou podporu už poprvé, i když kritici se také našli. „Novela na jedné straně umožní oddlužení-osobní bankrot většímu množství lidí (např. mizí 30% bariéra vstupu), kteří se dnes pohybují v dluhové spirále a šedé zóně, což nepomáhá vůbec nikomu, ani věřitelům. Na straně druhé nepoškodí seriózní věřitele a současné odpovědné dlužníky, tím, že by se schválila norma, která by zakládala morální hazard, že neplatit dluhy je normální,“ vysvětlil před nedávnem autor návrhu poslanec Patrik Nacher (ANO).

Varianty oddlužení budou dvě

Verze zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna tedy počítá se dvěma variantami oddlužení. Dlužník musí věřitelům splatit za tři roky minimálně 60 procent svých dluhů, nebo během pěti splatit minimálně 30 procent z celkové dlužné částky.
Dlužníci dále podle novely nebudou muset při vstupu do oddlužovacího procesu dokládat povinné přílohy v podobě seznamu svých závazků, čímž by mohlo dojít k zásadnímu ulehčení při zpracovávání návrhů na povolení oddlužení,“ upřesňuje Oldřich Řeháček, insolvenční správce z kanceláře Administrace insolvencí City Tower a dodává, že přehled svých příjmů za uplynulých šest kalendářních měsíců musí dosud dlužníci zasílat insolvenčnímu správci a insolvenčnímu soudu, novela počítá s oznamováním příjmů pouze soudu.
Poslanci se senátory bojovali například o klauzuli, že po uplynutí pěti let soud může říci, zda si dotyčný dlužník oddlužení zaslouží, či nikoli.
Představa, že dlužník bude žít pět let na hranici bídy, aby se poté dozvěděl, že to bylo všechno zbytečné a dluhy mu zůstávají, dělá z oddlužení jen hypotetickou možnost,“ řekl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský, který ale nakonec zvedl ruku pro původní verzi zákona.
Poslanci tedy přehlasovali Senát a teď novela insolvenčního zákona putuje k podpisu prezidentovi České republiky.

Méně dlužníků, méně exekucí

Meziročně celkový počet exekucí vůči fyzickým osobám klesl o více než sto tisíc. Podle Exekutorské komory se momentálně vede celkem 4 542 882 exekucí vůči fyzickým osobám. Dlužníků je ale méně, protože například v roce 2017 mělo více exekucí 70 procent lidí s dluhy. Minimálně jednu exekuci mělo tehdy 9,7 procenta obyvatel České republiky. Tři a více exekucí pak podle Mapy exekucí trápilo 493 tisíc lidí.
Přijatá novela insolvenčního zákona by měla snížit počet exekucí a pomoci dlužníkům své dluhy splatit. Lidé by se tak měli jednodušeji vyvázat z koloběhu, kdy si půjčují kvůli tomu, aby splatili své předešlé pohledávky.
Po zavedení insolvenčního zákona do praxe by měl počet exekucí výrazně klesnout. Jedním z cílů je dostat lidi, kteří jsou ochotni pro to něco udělat, z dluhových pastí a několikanásobných exekucí,“ doplnil Patrik Nacher.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

milostivé léto

Milostivé léto začíná. Jak na něj?

Dlužníci v exekuci pro dluh vůči veřejnoprávnímu subjektu mohou od 28. října do 28. ledna využít institutu milostivého léta. Zaplatí-li věřiteli plnou částku jistiny (a jednorázovou odměnu exekutora), bude jim odpuštěno příslušenství pohledávky.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

26. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *