Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Omezení stoprocentních hypoték by mohlo pomoci stavební spořitelnám

Monika Lukešová

Česká národní banka se nechala slyšet, že pravděpodobně omezí poskytování stoprocentních hypoték bankami. To by znamenalo, že lidé si bez vlastních úspor nemovitost na hypotéku nepořídí. Jenže také by mohli zkombinovat třeba osmdesátiprocentní hypotéku a úvěr ze stavebního spoření. Zájem o stavební spoření by se tedy pravděpodobně zvýšil. Zeptali jsme se stavebních spořitelen, jak takovou možnost pohlížejí.

Banky i stavební spořitelny se shodují, že zájem o stoprocentní hypotéky není tak vysoký. Banky většinou totiž v takových případech poskytují hypotéky s vyššími úrokovými sazbami, než je tomu u hypoték s nižší hodnotou zástavy nemovitosti.

Zmiňovaná úprava dosud nebyla schválená, proto odhadovat budoucí vývoj jsou zatím pouze spekulace. Ale z mého pohledu by takové opatření mělo dva možné efekty. Je možné, že se až tolik nezmění. Už dnes si řada klientů bere hypotéku s LTV 85 % a zbylých 15 % financuje spotřebitelským úvěrem ze stavebního spoření, protože je to pro ně výhodnější, než si brát na 100 % částky hypotéku. Na druhé straně je však možné, že určitá výhoda to pro úvěry ze stavebního spoření skutečně bude. Současně je ale potřeba počítat i s tím, že se všechny stavební spořitelny budou chovat maximálně obezřetně a zohledňovat i možná rizika návratnosti takto poskytnutých úvěrů,“ uvedl pro server Hypoindex.cz Karel Pavlík, produktový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny.

Ostatní stavební spořitelny to vidí podobně. Pokud bude zájem o úvěry ze stavebního spoření stoupat, tak prý jen mírně. Stavební spořitelny se přeci jen obávají nějakého hodně pozitivního výhledu, protože nikdo neví, co bude a kdy k omezení stoprocentních hypoték dojde.

Kombinace hypotéčního úvěru s úvěrem od stavební spořitelny je i v současné době jedním z běžných způsobů financování bydlení. Již nyní mají hypoteční banky přísná pravidla pro 100% financování, případně u těchto úvěrů značně navyšují úrokovou sazbu. Pokud ke změnám dojde, počítáme s mírným navýšením prodeje produktů stavební spořitelny. Neočekáváme však, že by kombinace úvěru stavebního spoření s hypotečními úvěry byla i v nových podmínkách hlavním zdrojem financování a nebudeme na to směřovat ani naše marketingové kampaně,“ řekl Marek Pšeničný z tiskového centra FSČS.

Banky už se staveními spořitelnami spolupracují

To, že banky v rámci finanční skupiny nabízejí svým klientům i úvěr ze stavebního spoření není žádná novinka. Sesterská provázanost bank a stavebních spořitelen je v České republice celkem veliká.

Díky velmi úzké spolupráci hypoteční banky a stavební spořitelny v rámci finanční skupiny Wüstenrot a společné síti finančních poradců jsme vždy  klientům doporučovali kombinované financování, buď formou stavebního spoření a hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny a hypotéky. Dokonce v době, kdy Wüstenrot hypoteční banka ještě nenabízela 100% hypotéku jako samostatný produkt, jsme 100 % financování nemovitosti umožňovali kombinovaným produktem (hypotéka + úvěr od stavební spořitelny),“ sdělila Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot.

Podle ní také zájem o 100% hypotéky v posledních letech klesl. Podíl hypoték přesahující 85 % LTV činí v současné době jen cca 8 % ze všech hypotečních úvěrů uzavřených u Wüstenrotu.

Omezení stoprocentních hypoték by tedy stavením spořitelnám mohlo pomoci. Zvlášť, když v poslední době zájem o úvěry ze stavebního spoření klesá. Ke konci srpna stavební spořitelny poskytly úvěry za 26,4 miliardy korun, meziročně o 13 procent méně. Menší zájem o úvěry ze stavebního spoření zaznamenalo všech pět stavebních spořitelen u nás.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *