EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

Omezení stoprocentních hypoték by mohlo pomoci stavební spořitelnám

 


 

Banky i stavební spořitelny se shodují, že zájem o stoprocentní hypotéky není tak vysoký. Banky většinou totiž v takových případech poskytují hypotéky s vyššími úrokovými sazbami, než je tomu u hypoték s nižší hodnotou zástavy nemovitosti.

Zmiňovaná úprava dosud nebyla schválená, proto odhadovat budoucí vývoj jsou zatím pouze spekulace. Ale z mého pohledu by takové opatření mělo dva možné efekty. Je možné, že se až tolik nezmění. Už dnes si řada klientů bere hypotéku s LTV 85 % a zbylých 15 % financuje spotřebitelským úvěrem ze stavebního spoření, protože je to pro ně výhodnější, než si brát na 100 % částky hypotéku. Na druhé straně je však možné, že určitá výhoda to pro úvěry ze stavebního spoření skutečně bude. Současně je ale potřeba počítat i s tím, že se všechny stavební spořitelny budou chovat maximálně obezřetně a zohledňovat i možná rizika návratnosti takto poskytnutých úvěrů,“ uvedl pro server Hypoindex.cz Karel Pavlík, produktový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny.

Ostatní stavební spořitelny to vidí podobně. Pokud bude zájem o úvěry ze stavebního spoření stoupat, tak prý jen mírně. Stavební spořitelny se přeci jen obávají nějakého hodně pozitivního výhledu, protože nikdo neví, co bude a kdy k omezení stoprocentních hypoték dojde.

Kombinace hypotéčního úvěru s úvěrem od stavební spořitelny je i v současné době jedním z běžných způsobů financování bydlení. Již nyní mají hypoteční banky přísná pravidla pro 100% financování, případně u těchto úvěrů značně navyšují úrokovou sazbu. Pokud ke změnám dojde, počítáme s mírným navýšením prodeje produktů stavební spořitelny. Neočekáváme však, že by kombinace úvěru stavebního spoření s hypotečními úvěry byla i v nových podmínkách hlavním zdrojem financování a nebudeme na to směřovat ani naše marketingové kampaně,“ řekl Marek Pšeničný z tiskového centra FSČS.

Banky už se staveními spořitelnami spolupracují

To, že banky v rámci finanční skupiny nabízejí svým klientům i úvěr ze stavebního spoření není žádná novinka. Sesterská provázanost bank a stavebních spořitelen je v České republice celkem veliká.

REKLAMA

Díky velmi úzké spolupráci hypoteční banky a stavební spořitelny v rámci finanční skupiny Wüstenrot a společné síti finančních poradců jsme vždy  klientům doporučovali kombinované financování, buď formou stavebního spoření a hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny a hypotéky. Dokonce v době, kdy Wüstenrot hypoteční banka ještě nenabízela 100% hypotéku jako samostatný produkt, jsme 100 % financování nemovitosti umožňovali kombinovaným produktem (hypotéka + úvěr od stavební spořitelny),“ sdělila Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot.

Podle ní také zájem o 100% hypotéky v posledních letech klesl. Podíl hypoték přesahující 85 % LTV činí v současné době jen cca 8 % ze všech hypotečních úvěrů uzavřených u Wüstenrotu.

Omezení stoprocentních hypoték by tedy stavením spořitelnám mohlo pomoci. Zvlášť, když v poslední době zájem o úvěry ze stavebního spoření klesá. Ke konci srpna stavební spořitelny poskytly úvěry za 26,4 miliardy korun, meziročně o 13 procent méně. Menší zájem o úvěry ze stavebního spoření zaznamenalo všech pět stavebních spořitelen u nás.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023

Byt lze koupit levněji než před rokem, vyjma Olomouce

Byt si lze koupit levněji než loni. Vadou zůstávají drahé hypotéky. Cena za metr čtvereční klesla v Brně zhruba o 6 tisíc korun. V Plzni a v Ostravě o více než 3 tisíce korun. Ceny bytů si udržely hodnotu akorát v Praze a v Olomouci, kde dokonce meziročně mírně vzrostly. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 01. 2023

Hypoteční byznys loni propadl o dvě třetiny

Tučné hypoteční roky jsou dávno pryč. Banky se musí vypořádávat s prudkým poklesem nových obchodů. Meziroční propad v produkci hypoték v roce 2022 dosáhl 64 %, vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru. V konstelaci vysokých úrokových sazeb a cen nemovitostí nelze výraznější oživení na hypotečním trhu očekávat.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

17. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *