Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Pět nejobvyklejších chyb, které děláme při pojištění

Monika Lukešová

Achillovou patou Čechů je pojištění. Nerozumí mu skoro 70 procent lidí. Ukázal to průzkum ČSOB, který probíhal letos v květnu. Jeho cílem bylo zmapovat chování lidí v oblasti pojištění. Výsledky jsou opravdu překvapivé. Nejčastějším důvodem špatné pojistky je právě porozumění pojistné smlouvě a nedostatek financí.

„Lidé se velmi špatně orientují v rozsáhlé nabídce pojišťovacích produktů na trhu a navíc často nedovedou správně definovat své požadavky a potřeby. Proto nově přicházíme s nabídkou bankopojištění, kdy na vybraných pobočkách banky klienti naleznou pojišťovací specialisty, kteří jim rádi poradí s pokrytím jejich potřeb. Navíc mohou získávat zajímavé cenové výhody plynoucí z toho, že současně u ČSOB čerpají jak její bankovní, tak pojišťovací služby. A všechny na jednom místě,“ říká Petr Hutla, člen představenstva a vrchní ředitel ČSOB pro Specializované bankovnictví a pojištění.

Chyby by se daly podle průzkumu shrnout do pěti položek:

1. Nedbalá péče o pojistné smlouvy

Jedná se o velmi častý problém. Lidé si sjednají pojistku, a i když pak svou domácnost zvelebují, pojistnou částku nemění. Podle průzkumu polovina lidí s pojištěním domácnosti neupravují pojistnou částku podle skutečné hodnoty a zařízení bytu či domu. Jenže při pojistné události pak mohou nastat problémy a lidé nedostanou takovou pojistnou částku, kterou by měli.

Pojistná částka by se měla změnit i tehdy, když hodnota vybavení klesla. V takových případech nezměnilo svou pojistku 67 procent oslovených.

2. Životní pojištění není ochrana

Lidé sice většinou vědí, kolik za své životní pojištění platí měsíčně, ale celkovou částku, na kterou je pojistná smlouva uzavřena zná jen 39 procent pojištěných. V průzkumu se objevovaly i odpovědi, že je divné počítat se smrtí někoho blízkého, nebo že rodina vždy všechny situace zvládne vyřešit. Jenže neštěstí bohužel nechodí po horách, ale po lidech a stát se může cokoli.

3. Nerozvážné změny v pojištění

Většinou se nevyplatí životní pojištění zrušit a přejít k jiné pojišťovně. Přitom o změně uvažuje 26 procent dotázaných a skoro 60 procent své životní pojištění v minulosti změnilo. Pokud se rozhodujete, zda od své stávající pojišťovny odejdete, či nikoli, vše si pečlivě rozmyslete a hlavně spočítejte. Pokud totiž změníte pojišťovnu, zruší se vám celá spořicí složka a vy dostanete jen odbytné.

4. Lidé neznají obsah smlouvy

I když jsme psali, že pojištění nepečují o své smlouvy v rámci pojištění domácnosti, pořád tomuto produktu ale rozumí víc, než havarijnímu pojištění. Informace, jako jsou například rizika, na která je vozidlo pojištěné, zná přesně jen 41 pojištěných. Výši sjednaného bonusu pak dokonce jen třetina dotázaných.

5. Kdo se vlastně stará o pojištění

Pátou a poslední nejčastější chybou je rozložení úkolů v rodině. Muži tvrdí, že se o pojistné smlouvy starají oni, ale ženy s nimi absolutně nesouhlasí. Ženy většinou odpovídaly, že se o pojištění starají společně. Pak je problém v tom, že se o pojistku nakonec nestará nikdo, protože to měl za úkol ten druhý.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

5 komentářů k článku “Pět nejobvyklejších chyb, které děláme při pojištění”

 1. Cuba napsal:

  Odbytne...

  No pokud me zdání neklame, tak pojem odbytne se nepoužívá od 1.1.2005, ale to je detail. Spis me zarazilo, ze se tu píse o ztrátě pri zrušeni. Ztráta byla uz pri založení :) 2 roční vklady.

  1. Monika napsal:

   Re: Odbytne...

   Dobrý den,
   děkujeme Vám za upozornění. Samozřejmě máte pravdu a odbytné by se již oficiálně používat nemělo. Jedná se však o zaběhnutý pojem, který se stále běžně používá a jeho význam je stejný jako význam odkupného.

 2. Kačaba napsal:

  pravopis

  Vážená paní Hrušová,
  článek obsahuje několik pravopisných chyb, které by se neměly dostat na světlo boží ani v diktátu na ZŠ: „Chyby by se dali…“, „Ženy většinou odpovídali, …“ Zároveň jsou v textu neúplná slova: „Podle průzkumu polovina lid s pojištěním“, „…zrušit a přejí k jiné pojišťovně.“

  1. Mirek napsal:

   Re: pravopis

   Hnidopichu! Po sedmičce červeného byste to napsal zrovna tak:-)))

 3. jendaaa napsal:

  pojištění

  Přečtěte si typy na bezpečné pojištění majetku http://www.gpf­.cz/ctyri-tipy-na-bezpecne-pojisteni-majetku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *