EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Po čtyřletém růstu ceny nemovitostí klesnou, míní odborníci

 

Ceny nemovitostí rostou v České republice již čtyři roky. V brzké době by měl následovat pokles, jenže důvod k radosti nebude velký, stejně jako snížení cen bytů a domů. Ceny nemovitostí ovlivňují i faktory jako je nezaměstnanost a výše příjmů domácností. Hlavním úskalím je nedostatek bytů. Podle analýzy cen nemovitostí České bankovní asociace může situace vyústit v přesun od vlastnického k nájemnímu bydlení.

Loading 


„Navzdory korekcím lze říci, že byty v České republice se v dlouhodobém horizontu stále zhodnocují. Je to jeden z důvodů proč si myslím, že koupě nemovitosti, samozřejmě nezatíží-li to přespříliš rodinný rozpočet, je stále dobrým rozhodnutím,“ komentuje Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA.
Graf 1: Vývoj cen bytů a mezičtvrtletních změn v období let 2000 až 2018 

Zdroj: ČSÚ, ČBA
I když ceny nemovitostí klesnou, dostupnost bydlení se podle odborníků nezlepší.
„Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji se na straně domácností snížila averze vůči kreditnímu riziku a rostl jejich zájem o navyšování spotřeby a pořizování kapitálově náročnějších statků, jimiž nemovitosti bezpochyby jsou,“ komentuje Vladimír Staňura.
Drahé či levné hypoteční úvěry mají sice určitý vliv na zájem o koupi nemovitosti, neznamená to, že dostupnost hypoték jde ruku v ruce s dostupností bydlení. Obyvatelé velkých měst musí počítat s tím, že si z anemovitost připlatí,
Studie ČBA srovnávala cenu metru čtverečního v novostavbě s čistou mzdou. V Praze je pak cena více než čtyřnásobně větší (419 %), přitom v Mnichově činí tento ukazatel 378 %, ve Vídni 327 %, v Bratislavě 292 %, v Berlíně 272 % a v Brně 258 %.
Graf 2: Pronájem třípokojového bytu mimo centrum k čisté měsíční

Zdroj: numbeo.com
„Důsledkem je, že se zájemci o bydlení obracejí více k možnosti jít do nájmu. Napjatá situace na trhu bydlení však nenabízí v našem případě, zejména v Praze a v Brně, příliš dobré řešení,“ říká Vladimír Staňura a dodává: „Zájemce o nájem bytu musí dnes v Praze počítat s tím, že jej bydlení bude stát v porovnání s čistou mzdou relativně více než třeba ve Vídni nebo v Berlíně.“

Zájemců o nájemní bydlení bude víc

V Česku se podle studie bude brzy zvyšovat podíl nájemního bydlení, který je u nás momentálně jeden z nejnižších v Evropě. „Zejména mladší část populace bude před hypotečními úvěry favorizovat flexibilnější nájemní bydlení. A to i za cenu toho, že se při srovnatelných až lehce vyšších měsíčních nákladech okrádají o budoucí vlastnictví nemovitého aktiva,“ dodal autor studie, externí analytik ČBA Tomáš Somogyi.
Jenže i nájemné zdražuje. Podle Českého statistického úřadu nájemné v oddíle bydlení se za rok zvýšilo o čtyři procenta. Rostou i další náklady na bydlení. Například elektřina podle ČSÚ zdražila meziročně o 10,4 procent.
Podle autora studie je pro odhad budoucího možného velmi důležitá analýza historických dat, ze které je možné usuzovat, že v momentálně Česká republika zažívá od svého vzniku již třetí vlnu intenzivního růstu cen bydlení.
 
 
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *