Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Berlín vs. Praha. Pomohlo by našemu realitnímu trhu zmražení nájmů?

Monika Lukešová

Cena nájmů v České republice stále roste. Jen za šest měsíců průměrné nájemné v Praze vzrostlo skoro o 1 200 korun a zdá se, že lidé za nájem zaplatí ještě o něco víc. Podle Českého statistického úřadu v České republice meziročně vzrostla cena nájemného o čtyři procenta.

V Berlíně problém s rostoucími nájmy vyřešili tak, že zmrazili na pět let jejich navyšování. Pomohlo by to i u nás?

Zhruba 85 procent obyvatel Berlína raději bydlí v nájmu než ve vlastní nemovitosti.  Ročně se do Berlína přistěhuje kolem 40 tisíc nových obyvatel. Příliv nových obyvatel zvedl ceny nájmů více než dvojnásobně. Berlíňané si stěžují, že kvůli drahému bydlení mají potíže vyjít s penězi.

Proti vysokým nájmům Berlíňané dokonce několikrát demonstrovali v ulicích. Za zastropování nájmů bojovalo hlavně berlínské SPD.

Problém Prahy je v bytové výstavbě

Ročně do města přijde 20 až 30 tisíc nových obyvatel. To představuje průměrnou roční potřebu cca 10 tis. bytů každý rok. Jenže bytová výstavba je poloviční až třetinová. Další problém tkví v tom, že se staví nemovitosti v dobrých, ale drahých lokalitách. Výsledkem jsou dražší byty, které si běžná rodina nemůže dovolit. Takže je koupí investoři, kteří ale budou požadovat adekvátní nájem,“ uvedl k tématu Jan Štohanzl, ředitel RE/MAX G8.

V Berlíně vlastní skoro 85 procent bytového fondu nájemního bydlení soukromá společnost. Podle Daniela Horňáka, hypotečního specialisty Chytryhonza.cz, je právě tato společnost trnem v oku, a proto přistupují k určité regulaci trhu.

V Berlíně nájemní smlouvy na dobu neurčitou a zvyšování mají možné jen za přesně daných podmínek, jako je oprava nemovitosti apod. U nás je nájemní bydlení vesměs soukromé a jako takové jde jen velmi těžce regulovat,“ dodává Horňák.

Podle něj by spíše pomohla větší podpora nájemního bydlení pro rodiny s dětmi, například po vzoru Rakouska. Jestliže v Rakousku developer staví projekt, musí vyčlenit určitou část na státem regulované nájemní bydlení.

Horňák poukazuje na to, že takový systém u nás nemáme, takže náš je velice svobodný a nabídku určuje poptávka.

V případě zastavení růstu cen nemovitostí se nájmy nezmění. Poptávka je stále vysoká a dokud nebude dostatek nemovitostí ke koupi a nebude možnost si nemovitost buď koupit nebo pronajmout a vybírat tak ze široké nabídky, ceny se nezmění a trend bude pokračovat,“ doplňuje Horňák.

Podle odborníků paušalizovat nájmy nejde. Štohanzl upozorňuje na velké rozdíly v nájmech v centru Prahy a v okrajových částech metropole. V praxi se prý dokonce potkává s tím, že jinou hodnotu má nemovitost v jedné ulici a jinou ve vedlejší.

Rostoucí nájemné mají na svědomí i majitelé bytů, kteří si chtějí polepšit. Když vidí, kolik stojí garsonka v Praze, rozhodnou se nájem zvýšit. Vysoké ceny bytů se tak s menším zpožděním odráží i ve výši nájmů. Kvůli nedostatku financí se lidé musí leckdy stěhovat do menších bytů, aby ušetřili na nájemném. Případně mění preferovanou lokalitu a stěhují se mimo větší města.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *