EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Berlín vs. Praha. Pomohlo by našemu realitnímu trhu zmražení nájmů?

 

Cena nájmů v České republice stále roste. Jen za šest měsíců průměrné nájemné v Praze vzrostlo skoro o 1 200 korun a zdá se, že lidé za nájem zaplatí ještě o něco víc. Podle Českého statistického úřadu v České republice meziročně vzrostla cena nájemného o čtyři procenta.

Loading 


V Berlíně problém s rostoucími nájmy vyřešili tak, že zmrazili na pět let jejich navyšování. Pomohlo by to i u nás?
Zhruba 85 procent obyvatel Berlína raději bydlí v nájmu než ve vlastní nemovitosti.  Ročně se do Berlína přistěhuje kolem 40 tisíc nových obyvatel. Příliv nových obyvatel zvedl ceny nájmů více než dvojnásobně. Berlíňané si stěžují, že kvůli drahému bydlení mají potíže vyjít s penězi.
Proti vysokým nájmům Berlíňané dokonce několikrát demonstrovali v ulicích. Za zastropování nájmů bojovalo hlavně berlínské SPD.

Problém Prahy je v bytové výstavbě

Ročně do města přijde 20 až 30 tisíc nových obyvatel. To představuje průměrnou roční potřebu cca 10 tis. bytů každý rok. Jenže bytová výstavba je poloviční až třetinová. Další problém tkví v tom, že se staví nemovitosti v dobrých, ale drahých lokalitách. Výsledkem jsou dražší byty, které si běžná rodina nemůže dovolit. Takže je koupí investoři, kteří ale budou požadovat adekvátní nájem,“ uvedl k tématu Jan Štohanzl, ředitel RE/MAX G8.
V Berlíně vlastní skoro 85 procent bytového fondu nájemního bydlení soukromá společnost. Podle Daniela Horňáka, hypotečního specialisty Chytryhonza.cz, je právě tato společnost trnem v oku, a proto přistupují k určité regulaci trhu.
V Berlíně nájemní smlouvy na dobu neurčitou a zvyšování mají možné jen za přesně daných podmínek, jako je oprava nemovitosti apod. U nás je nájemní bydlení vesměs soukromé a jako takové jde jen velmi těžce regulovat,“ dodává Horňák.
Podle něj by spíše pomohla větší podpora nájemního bydlení pro rodiny s dětmi, například po vzoru Rakouska. Jestliže v Rakousku developer staví projekt, musí vyčlenit určitou část na státem regulované nájemní bydlení.
Horňák poukazuje na to, že takový systém u nás nemáme, takže náš je velice svobodný a nabídku určuje poptávka.
V případě zastavení růstu cen nemovitostí se nájmy nezmění. Poptávka je stále vysoká a dokud nebude dostatek nemovitostí ke koupi a nebude možnost si nemovitost buď koupit nebo pronajmout a vybírat tak ze široké nabídky, ceny se nezmění a trend bude pokračovat,“ doplňuje Horňák.
Podle odborníků paušalizovat nájmy nejde. Štohanzl upozorňuje na velké rozdíly v nájmech v centru Prahy a v okrajových částech metropole. V praxi se prý dokonce potkává s tím, že jinou hodnotu má nemovitost v jedné ulici a jinou ve vedlejší.
Rostoucí nájemné mají na svědomí i majitelé bytů, kteří si chtějí polepšit. Když vidí, kolik stojí garsonka v Praze, rozhodnou se nájem zvýšit. Vysoké ceny bytů se tak s menším zpožděním odráží i ve výši nájmů. Kvůli nedostatku financí se lidé musí leckdy stěhovat do menších bytů, aby ušetřili na nájemném. Případně mění preferovanou lokalitu a stěhují se mimo větší města.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Průzkum: 42 % lidí žijících v nájmu si chce časem pořídit vlastní bydlení

Většina Čechů bydlí ve vlastním, pronájem využívá jen 22 % z nich. V Německu nebo Rakousku je přitom toto číslo více než dvojnásobné. Z lidí, kteří žijí v nájmu, v něm plánuje 40 % zůstat trvale a zhruba stejný podíl (42 %) si chce po čase pořídit vlastní dům či byt. Většina nájemníků (88 %) bydlí v bytech, dům má pronajatý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *