Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Počet dlužníků i osobních bankrotů klesá. Ve splácení jsme zodpovědnější

Monika Lukešová

Lidé, kteří si půjčili ať už zodpovědně na bydlení nebo nesmyslně na vánoční dárky a najednou nejsou schopni dluh splácet, už pochopili, že je dobré se s věřitelem dohodnout. Podle Exekutorského úřadu Přerov minulý rok vzrostl o 15 procent počet dlužníků, kteří projevili snahu své problémy vyřešit dřív, než bylo pozdě.

„Jsme z loňské bilance velice překvapeni, protože nárůst dlužníků, kteří mají zájem řešit své závazky, se oproti roku 2013 zvýšil poměrně výrazně,“ říká soudní exekutor Tomáš Vrána
a dodává: „Tuto skutečnost velice vítáme a navíc je pro dlužníky finančně výhodnější. Jde především o to, že dohoda splátkového kalendáře je rozhodně šetrnější než nucená dražba nemovitosti či movitého majetku. V případě řádného splácení může dlužník předejít řadě nepříjemných situací, tou nejvýraznější z nich je jistě návštěva zaměstnanců soudního exekutora na adrese dlužníka.“ 

Dlužníci se o své peníze více zajímají, hledají možnosti, jak předejít většímu zatížení rodinného rozpočtu nebo dokonce exekuci. Je to vidět i například na půjčkách na dovolenou nebo na financování vánočních svátků. Čím dál méně lidí si půjčuje právě z těchto ne zrovna existenčně důležitých důvodů.

 „Domnívám se, že se lidé začali o řešení problémů více zajímat, porovnávají si příjmy s výdaji a vůči dlouhodobé marketingové masáži se stávají imunními. Pokud dojde nesplacený závazek do stádia nařízené exekuce, lidé se o něj zajímají a k exekuci nejsou lhostejní v takové míře, jak tomu bylo dříve,“ hodnotí aktuální vývoj Tomáš Vrána.    

Osobní bankroty meziročně poklesly

Loni bylo vyhlášeno 18 726 osobních bankrotů, což je o 403 méně než v roce 2013. Od platnosti Insolvenčního zákona se tak poprvé meziročně snížil počet bankrotů, a to o dvě procenta. Soudy přijaly v uplynulém roce 21 955 návrhů na osobní bankrot, o 4 214 návrhů méně než v roce 2013. „Poprvé jsme také zaznamenali meziroční pokles počtu návrhů na osobní bankrot, a to dokonce o 16 %,“ dodala analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

V průměru v loňském roce připadlo na 10 000 obyvatel 17,8 bankrotu, přitom v roce 2013 to bylo dokonce 18,2 bankrotu.

V osmi krajích České republiky se počet osobních bankrotů meziročně snížil. Největší pokles byl však zaznamenán v Pardubickém kraji, a to o 30 procent. Avšak v pěti krajích počet osobních bankrotů vzrostl, nejvíce to bylo v Praze (+ 23 %). V přepočtu na obyvatele připadl v Praze druhý nejnižší počet osobních bankrotů. Méně vykázal pouze kraj Vysočina: 9 bankrotů na 10 000 obyvatel.

Oddlužení je možné již od začátku roku 2008, kdy začal platit Insolvenční zákon. Jednou z podmínek úspěšného oddlužení je stálé zaměstnání dlužníka. Přičemž nejlepší je, když má pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V případě, že práci mít dotyčný nebude, soud osobní bankrot nepovolí. Dluhy také nesmí pocházet z podnikání, ale například z neuvážených půjček. Schválením osobního bankrotu ale člověk vyhráno rozhodně nemá. Pět let bude muset žít jen z životního minima a ostatní peníze půjdou na umoření části dluhu. Dlužník tak musí splatit minimálně 30 procent ze své celkové dlužné částky.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *