EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Počet dlužníků i osobních bankrotů klesá. Ve splácení jsme zodpovědnější

 


 

„Jsme z loňské bilance velice překvapeni, protože nárůst dlužníků, kteří mají zájem řešit své závazky, se oproti roku 2013 zvýšil poměrně výrazně,“ říká soudní exekutor Tomáš Vrána
a dodává: „Tuto skutečnost velice vítáme a navíc je pro dlužníky finančně výhodnější. Jde především o to, že dohoda splátkového kalendáře je rozhodně šetrnější než nucená dražba nemovitosti či movitého majetku. V případě řádného splácení může dlužník předejít řadě nepříjemných situací, tou nejvýraznější z nich je jistě návštěva zaměstnanců soudního exekutora na adrese dlužníka.“ 

Dlužníci se o své peníze více zajímají, hledají možnosti, jak předejít většímu zatížení rodinného rozpočtu nebo dokonce exekuci. Je to vidět i například na půjčkách na dovolenou nebo na financování vánočních svátků. Čím dál méně lidí si půjčuje právě z těchto ne zrovna existenčně důležitých důvodů.

 „Domnívám se, že se lidé začali o řešení problémů více zajímat, porovnávají si příjmy s výdaji a vůči dlouhodobé marketingové masáži se stávají imunními. Pokud dojde nesplacený závazek do stádia nařízené exekuce, lidé se o něj zajímají a k exekuci nejsou lhostejní v takové míře, jak tomu bylo dříve,“ hodnotí aktuální vývoj Tomáš Vrána.    

Osobní bankroty meziročně poklesly

Loni bylo vyhlášeno 18 726 osobních bankrotů, což je o 403 méně než v roce 2013. Od platnosti Insolvenčního zákona se tak poprvé meziročně snížil počet bankrotů, a to o dvě procenta. Soudy přijaly v uplynulém roce 21 955 návrhů na osobní bankrot, o 4 214 návrhů méně než v roce 2013. „Poprvé jsme také zaznamenali meziroční pokles počtu návrhů na osobní bankrot, a to dokonce o 16 %,“ dodala analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

V průměru v loňském roce připadlo na 10 000 obyvatel 17,8 bankrotu, přitom v roce 2013 to bylo dokonce 18,2 bankrotu.

REKLAMA

V osmi krajích České republiky se počet osobních bankrotů meziročně snížil. Největší pokles byl však zaznamenán v Pardubickém kraji, a to o 30 procent. Avšak v pěti krajích počet osobních bankrotů vzrostl, nejvíce to bylo v Praze (+ 23 %). V přepočtu na obyvatele připadl v Praze druhý nejnižší počet osobních bankrotů. Méně vykázal pouze kraj Vysočina: 9 bankrotů na 10 000 obyvatel.

Oddlužení je možné již od začátku roku 2008, kdy začal platit Insolvenční zákon. Jednou z podmínek úspěšného oddlužení je stálé zaměstnání dlužníka. Přičemž nejlepší je, když má pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V případě, že práci mít dotyčný nebude, soud osobní bankrot nepovolí. Dluhy také nesmí pocházet z podnikání, ale například z neuvážených půjček. Schválením osobního bankrotu ale člověk vyhráno rozhodně nemá. Pět let bude muset žít jen z životního minima a ostatní peníze půjdou na umoření části dluhu. Dlužník tak musí splatit minimálně 30 procent ze své celkové dlužné částky.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

tříleté oddlužení

Oddlužit během tří let se bude moci každý. Rizika se promítnou do cen, dopadnou na všechny

Vláda v druhé polovině června schválila návrh novely insolvenčního zákona. Předlohu mají nyní projednat poslanci. Došlo k zakotvení modelu, kdy se budou moci oddlužit všichni, jak podnikatelé, tak nepodnikatelé, během doby tří let, a to bez stanovení minimální výše procentuálního uspokojení věřitele. Tento krok může mít dopad na celou společnost, o peníze přijde státní rozpočet, i samotní […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 07. 2023

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *