EUR 24.370

USD 20.802

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.90 %

EUR 24.370

USD 20.802

Text: Monika Lukešová

15. 03. 2013

Počet exekucí klesá, ale na rekordmana z Prahy je vypsáno 209 exekucí

 


 

Soudy v minulém roce nařídily 820 420 exekucí, což je o 13 procent méně než v roce 2011. Uvedl to prezident Exekutorské komory Jiří Prošek a dodal, že momentálně se v České republice vede přibližně dva miliony nevyřízených exekucí proti 400 tisícům dlužníků.

Pokles exekucí odborníky nepřekvapil. „Tento vývoj jsme očekávali, ačkoliv jsme na počátku minulého roku byli svědky toho, jak se věřitelé snažili stihnout zažalovat své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. V té době jsme čelili několikanásobnému počtu exekucí,“ uvedl Prošek s tím, že poté se situace stabilizovala.

Podle Proška by se ale neměly srovnávat počty dlužníků a počty exekucí. Mnozí dlužníci totiž čelí většímu množství exekucí. Exekutoři dokonce odhadují, že na jednoho dlužníka připadá v průměru pět exekučních řízení. Naprostým rekordmanem je v počtu exekucí padesátiletý muž z Prahy, který čelí 209 exekucím. Na dluzích totiž může vzniknout i závislost, stejně jako na nakupování nebo jakékoli návykové látce.

Drobným dluhem to začíná, exekucí končí

Ne všechny dluhy ale musí zásadně končit přímo exekucí. „Zhruba třicet procent dluhů dospěje do fáze exekucí a zde je to vždy otázkou stáří dluhu a především toho, zda se jedná o dlužníka právnická osoba, či fyzická,“ uvedl Bedřich Vít, vymahani-bez-poplatku.cz.

Exekucí bylo minulý rok sice vypsáno méně, ale více se jich týkalo lidí v důchodovém věku. V poslední době totiž přibývá exekucí na důchod. Na konci loňského roku jich bylo přes 67 tisíc. Podle České správy sociálního zabezpečení se počet takových exekucí zvedl skoro čtyřicetkrát.  Lidé v důchodu mají problémy s dluhy z toho důvodu, že se v dobré víře snaží pomoct svým blízkým.

REKLAMA

Ne všichni dluhy vymáhají

Všeobecně se lidé stále bojí požadovat své peníze zpět. Je to dáno kombinací obavy z toho, že již nedostanou další práci od daného dlužníka… dále pak tím, že na českém trhu je většina inkasních agentur založena na platbě předem, ale bohužel výsledná vymahatelnost se spíše snižuje a věřitele se jen navyšuje vzniklá pohledávka,“dodává Bedřich Vít.

Podle Exekutorské komory nejsou exekuční řízení nařizovány kvůli nízkým částkám. V průměru se jedná o dluh zhruba ve výši 85 tisíc korun. Nejčastějšími dlužníky jsou pak muži ve věku 41 let.

Jaký bude vývoj v letošním roce?

Nižšího počtu exekucí se pravděpodobně dočkáme i letos. „Domnívám se, že celkový počet nově nařízených exekucí bude stagnovat anebo mírně poklesne. Nárůst neočekávám. Zároveň považuji za velmi pravděpodobné, že bude pokračovat trend z posledních let, kdy reálná vymahatelnost exekuovaných pohledávek kontinuálně klesá. Důvodů je více. Nejzásadnější je pak ten, že se stále zvyšuje podíl exekuovaných dlužníků, kteří mají mnohonásobné exekuce,“ doplnil Tomáš Vrána z exekutorského úřadu Přerov.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.18 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%

4.94%

4.93%

4.89%

5.18%
Historie vývoje

 

 


Související články

Kauce není úvěr! Upozorňují pronajímatelé

Pronajímatelé bytů nesouhlasí s výkladem, že s kaucí neboli jistotou, kterou skládá nájemce při nájmu bytu, se má nakládat jako se spotřebitelským úvěrem. Takový přístup neodpovídá ani právní povaze jistoty, ani ekonomické povaze nájemních vztahů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 02. 2026

Nový „rozkaz k vyklizení“ od ledna 2026 urychlí vystěhování neoprávněných nájemníků

Pronajímatelé nemovitostí v České republice získávají od začátku letošního roku do rukou silný nástroj. Zásadní novela občanského soudního řádu, účinná od 1. 1. 2026, zavádí institut rozkazu k vyklizení. Ten zásadně zrychluje proces uvolnění bytu v případech, kdy v něm nájemce setrvává i po skončení nájemní smlouvy.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 02. 2026

Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Poptávka po českých nemovitostech roste opět rychleji než nabídka a výsledkem jsou vyšší ceny. Širší index cen nemovitostí roste skoro o 10 % meziročně a staré byty o více než 15 %. To je na první pohled špatná zpráva pro mladé domácnosti hledající bydlení. Na druhé straně je třeba říct, že míra nadhodnocení českých nemovitostí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 07. 2025