EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: Petr Zámečník

12. 10. 2016

0 komentářů

Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

 


 

Pojištění vkladů Fondem pojištění vkladů (FPV) pod Garančním systémem finančního trhu (GSFT) se vztahuje na všechny vklady do výše 100 % až do 100 tis. EUR přepočteno na české koruny kurzem České národní banky (ČNB). Občas se ale domácnost dostane do situace, kdy ji na účet přiteče vyšší částka. Typicky při prodeji nemovitosti. Co pak?

Od 1. 6. 2016 na mimořádné příjmy myslí i zákon o bankách, který se pojištěním vkladů zabývá. Pokud GSFT začne vyplácet náhrady vkladů za peníze uložené v bance, stavební spořitelně či družstevní záložně, může spotřebitel podat žádost o zvýšenou náhradu vkladu až do výše 200 tis. EUR. Zvýšenou náhradu přitom nelze žádat na cokoli. Týká se pouze:

  • prodeje nemovitosti,
  • vypořádání společného jmění manželů,
  • pojistného plnění pro případ úrazu, nemoci, invalidity nebo smrti,
  • dědictví,
  • jednorázového vyrovnání doplňkového penzijního spoření,
  • odstupného při výpovědi z pracovního poměru,
  • náhrady či pojistného plnění z újmy z trestného činu,
  • náhrady škody způsobené rozhodnutím o vazbě, trestu nebo o ochranném opatření nebo
  • peněžité pomoci oběti trestného činu.

Získání zvýšené náhrady navíc není automatické. Osoba, které se může zvýšená náhrada týkat, musí podat žádost Garančnímu systému. Navíc peníze připsané na účet z uvedeného účelu nesmí být připsány déle než tři měsíce. Zákon předpokládá, že tři měsíce jsou dostatečná lhůta pro převedení prostředků buď na účty u více bank, nebo jejich investování jiným způsobem.

Limit pojištění vkladů se týká vždy všech účtů jednoho majitele u jedné finanční instituce. Matoucí pro klienty by tak mohla být Poštovní spořitelna (ERA) a ČSOB, které jsou pouze jedinou bankou s jedinou bankovní licencí, ale s více brandy.

Peníze fyzickým osobám musí Garanční systém začít vyplácet do 7 pracovních dnů od stanovení rozhodného dne Českou národní bankou. V případě ERB Bank vyhlásila ČNB její neschopnost dostát svým závazkům v úterý 11. 10. 2017, vyplácet musí začít nejdříve 20. 10. 2017. To se ale netýká lidí, kteří žádají o navýšení náhrady. Na tu si mohou počkat až 4 měsíce, tedy v aktuální kauze do 11. 2. 2017.

REKLAMA

Mám hypotéku… a banka padla

V opačné situaci oproti věřitelům banky, stavební spořitelny či družstevní záložny se ocitají její dlužníci – např. majitelé hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření. Se zahájením výplaty náhrad vkladů rozhodně nekončí povinnost úvěry splácet. Úvěrová smlouva je i nadále platná a je potřeba dodržovat závazky z ní plynoucí.

Dokonce ani v případě insolvenčního řízení a konkursu finanční instituce se nic nemění. Je pouze pravděpodobná změna poskytovatele úvěru. Správce konkursní podstaty ve snaze zpeněžit majetek krachující instituce bude prodávat její aktiva – a jedním z nejcennějších aktiv bank, stavebních spořitelen a kampeliček jsou jejich úvěrová portfolia.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Slovákům těm je tu hej – mohou mít hypotéku za 2 %

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco se v ČR podle Fincentrum Hypoindex aktuální hypoteční sazby pohybují okolo 6,2 %, na sousedním Slovensku je možné získat úrok i kolem 2 %. Jsou u nás takové podmínky opravdu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.