Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Pořiďte si nemovitost ve Francii. Ceny stále klesají

Jana Zámečníková

Ceny nemovitostí ve Francii v loňském roce pokračovaly v poklesu, který trvá již od roku 2011. Průměrná cena nemovitostí v Paříži podle některých odborníků na konci roku 2014 dokonce prolomila i symbolickou hranici 8 000 euro za metr čtvereční, dostala se až na 7 863 euro za metr čtvereční.

Ceny pařížského bydlení klesly v loňském roce o 2,8 procenta, ale oproti vrcholu z července 2011 byl tento pokles 9 procent. Nejvíce postižené jsou luxusnější čtvrti, jako je například 16. obvod v Paříži, kde ceny klesly o 14 procent, v 7. obvodu o 13,6 procent a v 6. obvodu o 12 procent.

Zatímco mnohem hůře než Paříž pocítila pokles Marseille (-12,8 procenta), rostly ceny v Toulouse (+2,8 procent), Lille (+2 procent) a zejména Bordeaux (+11,3 procent).  

Ceny nemovitostí ve Francii se pohybují od 910 eur za metr čtvereční v kraji Creuse uprostřed Francie až po více než 4 000 eur za metr čtvereční například v Ile de France kolem Paříže. Nejvyšší ceny jsou samozřejmě v hlavním městě, kde mnohdy přesahují i 10 000 eur za metr čtvereční.

Ve Francii klesají i ceny luxusních nemovitostí

Trh luxusních nemovitostí ve Francii zaznamenal pokles o 25 až 30 procent oproti vrcholu před třemi lety. Na tomto negativním vývoji se podepsalo i zvýšení daňového zatížení, které zavedl od svého zvolení prezident François Hollande a které odradilo i mnohé zahraniční investory.

Odliv zahraničních investorů se podepsal nejvíce na velmi luxusních nemovitostech, za které jsou považovány nemovitosti od 5 milionů eur. Podíl zahraničních kupců velmi luxusních nemovitostí tvořil až 80 procent, z tohoto bylo 10 až 15 procent kupujících původem z Ruska. K ne příliš ceněným krokům francouzského prezidenta se tak přidal také pád rublu. Téměř poloviční ztráta hodnoty rublu za tři měsíce měla za následek, že se z francouzského trhu nemovitostí prakticky vytratili investoři z Ruska. Rusové projevovali zájem zejména o nemovitosti v Paříži, Courchevel, Biarritzu či na azurovém pobřeží.   

Porovnání se světem

Po vrcholu realitní bubliny v roce 2008 přišla krize a ceny nemovitostí začaly klesat. Nejvíce se tento pokles projevil na Pyrenejském ostrově, kde například ve Španělsku klesly ceny až na čtvrtinovou hodnotu a podobně jako v Irsku se nemovitostní trh z dramatického poklesu cen ještě nezapamatoval. Naopak francouzský trh s nemovitostmi začal nabírat dech již ve druhém čtvrtletí roku 2009 a začal mírně klesat v roce 2011. Z následujícího grafu je patrné, že průměrné ceny nemovitostí ve Francii od roku 1990 prakticky kopírují průměrné ceny ve světě na rozdíl od německého trhu, jehož vývoj připomíná přímku.  

Graf: Ceny nemovitostí ve světě

clipboard0561

Zdroj: JDN

Pozn.: Moyenne – průměr, Allemagne – Německo, Canada – Kanada, Espagne – Španělsko, Etats-Unis – Spojené státy americké, France – Francie, Nouvelle-Zélande – Nový Zéland.

A jak to bude ve Francii dál?

Pokles cen zatím ani na začátku roku neovlivnily nižší úrokové sazby francouzských hypoték, které v současné době získáte na 20 let za přibližně 2,6 procenta, což představuje výrazný pokles oproti 4,3 procenta v červenci 2011. Díky levnějším hypotékám se například v Paříži zvýšila realitní kupní síla o 16 procent, ale ani tento nárůst nic nezměnil na současném poklesu trhu s nemovitostmi.

Odborníci předpokládají, že by se trh luxusních nemovitostí mohl dostat na nejnižší úroveň letos v létě. Celkově by na realitním trhu nemělo dojít k významnějším změnám, které by zvrátily klesajících ceny nemovitostí. Ani současné ekonomické prostředí, které je ve Francii ve znamení deflace, vysoké míry nezaměstnanoti a příjmů, které se po zdanění rok od roku snižují, nenaznačují, že by mělo dojít ke změně. Ceny tedy budou klesat i nadále.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *