EUR 24.465

USD 23.214

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.465

USD 23.214

Text: Milan Vodička

05. 03. 2021

0 komentářů

Poslední rok pro dotace na zateplení – stávající fáze programu Nová zelená letos finišuje

 

Stávající podoba dotačního programu Nová zelená úsporám v letošním roce končí. Jeden z nejefektivnějších tuzemských programů svého druhu se primárně věnuje úsporám energie, přechodu na obnovitelné zdroje a environmentálně šetrným způsobům vytápění budov. Žadatelé si mohou přijít na jednorázový příspěvek až 450 tisíc korun při výstavě rodinného domu s nízkou energetickou náročností nebo 550 tisíc, při rekonstrukci stávajícího domu na energeticky šetrnější.

Loading



 


Zateplování obydlí snižuje možnost vzniku plísní, má pozitivní dopady na zdraví obyvatel domu a navíc může výrazně snížit celkové náklady na energie a tím pádem i ulevit peněžence spotřebitele.

Poslední možnost pro čerpání dotací ze stávající fáze programu Nová zelená úsporám

Program Nová zelená úsporám, zaměřený na úsporu energie budov, patří k nejefektivnějším programům svého druhu v České republice. Hlavním cílem programu je zlepšit stav životního prostředí snížením produkce emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Kromě úspory energie navíc má i sociální přesah, například ve formě zvýšení kvality bydlení občanů, zlepšení vzhledu měst a obcí a nastartování dlouhodobých progresivních trendů.
Tři hlavní sektory, kterých se Nová zelená úsporám dotýká, jsou: rodinné domy, bytové domy (pouze Praha) a výměna zdroje vytápění.
Maximální výše podpory pro výstavbu rodinného domu s nízkou energetickou náročností je 450 tisíc korun. Pro snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů je výše podpory až 50 % z celé částky, ovšem maximálně 550 tisíc korun.

Starý program by měl nahradit nový

Letošní rok je tím posledním možným pro čerpání dotací ze současné fáze projektu, s tím, že se předpokládá plynulá návaznost další fáze projektu pro příští roky. Žádat je možné před zahájením, v průběhu nebo i po dokončení realizace podporovaných opatření.
Poslední “covidový“ rok byl pro program Nová zelená úsporám s více než 15 000 tisíci žadateli rekordní. Stejně tak i pro IROP (Integrovaný regionální operační program), kde dokonce na renovaci mimopražských bytových domů požádalo o dotaci více žadatelů, než kolik jich byl program schopen uspokojit.

Nejvyšší čas začít přemýšlet o zateplení vašeho domova!

Česká republika je jedním z největších evropských spotřebitelů elektřiny. Ačkoliv je cena energií v ČR poměrně nízká, kvůli rostoucí spotřebě se Češi řadí mezi občany, kteří platí jedny z nejvyšších účtů za energie v Evropě v poměru k jejich příjmu.
Správná izolace domů a bytů zvyšuje tepelnou ochranu budovy, snižuje možnost vzniku plísní a má pozitivní dopady na zdraví obyvatel domu. Lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. Zateplení domu tak může výrazně snížit náklady na energie a tím pádem ulevit peněžence spotřebitele.
„Zateplení staveb může ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 45 % a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu (EPS). Právě pěnový polystyren je u nás nejrozšířenějším materiálem pro zateplování budov, při roční spotřebě kolem 51 000 tun. „Sice se jedná o poměrně vysokou jednorázovou investici, ovšem v delším horizontu se domácnostem rozhodně vyplatí, protože jí mimo prodloužení životnosti nemovitosti zvýšíte i její finanční hodnotu,“ dodává Pavel Zemene.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *