EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

Text: Veronika Hejná

10. 05. 2021

Potřebujete ke stavbě plotu, pergoly, bazénu nebo garáže stavební povolení?

 

Zdroj: Shutterstock
Chcete-li si s příchodem jarního počasí postavit na zahradě pergolu nebo pořídit bazén, bude vás zajímat, zda k takové stavbě potřebujete stavební povolení. A jak je to se stavbou plotu nebo garáže? 


Rozhodující bude, zda bude konkrétní dílo z pohledu stavebního zákona považováno za stavbu. U staveb jako jsou altány, drobné přístřešky a pergoly měly v minulosti stavební úřady problém s rozlišením, které z těchto děl jsou stavbami. Proto vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2014 (s aktualizací v roce 2018) Metodickou pomůcku, která rozlišuje dvě základní kategorie těchto staveb – pergoly a přístřešky.

Přístřešek není pergola 

Podle metodiky Ministerstva pro místní rozvoj je pergolalehká konstrukce (sloupy, trámy, popř. latě), která slouží jako podpora k pnutí popínavých rostlin, a proto nepodléhá posuzování podle stavebního zákona“. Pergola tedy vůbec stavbou není. Pro představu se podívejte na moderní hliníkové pergoly.

Naproti tomu přístřešek je zastřešená stavba, které chybí některé nebo všechny obvodové stěny, a je určen ke konkrétnímu účelu. Altán je tedy nutné považovat za přístřešek, stejně tak jako zastřešenou terasu.

Ke stavbě pergoly pak není třeba žádné stavební povolení, u přístřešku rozhoduje jeho velikost. Pokud je samostatně stojící jednoduchou stavbou do 25 m²a je umístěn alespoň 2 metry od hranice pozemku, není třeba stavební povolení, ani rozhodnutí o umístění stavby nebo územní souhlas. Kdyby však byl přístřešek součástí domu, půjde o přístavbu. Pak je třeba si zajistit územní souhlas a stavbu ohlásit.

Příklady pergol, zdroj: MMR

Příklady přístřešků, zdroj: MMR

Bazény a ploty

REKLAMA

K umístění bazénu ani plotu nebude třeba stavební povolení ani ohlášení. V případě překročení určitých parametrů však mohou spadnout do režimu územního souhlasu.
Rozhodnutí umístění stavby ani územní souhlas podle zákona není třeba u

  • bazénu do 40 m² zastavěné plochy na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci za předpokladu, že je postaven v odstupové vzdálenosti nejméně 2 metry od hranice pozemku, nepotřebuje ani územní souhlas či rozhodnutí o umístění stavby,
  • plotu, který nepřekračuje výšku dva metry a nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo veřejným prostranstvím.

I u garáže je rozhodující velikost

Také pro typ povolovacího procesu při stavbě garáže je rozhodující velikost. Do 25 m² zastavěné plochy není nutné stavební povolení ani ohlášení, ale je nutné získat územní souhlas.
U garáží, jejichž zastavěná plocha přesáhne 25 m² je kromě územního rozhodnutí nutné získat i stavební povolení – stavební úřad může nicméně obě řízení sloučit.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.