EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Milan Vodička

01. 07. 2021

1 komentář

Poučení z tornáda – pojistěte se a zkontrolujte si starou pojistku

 

Foto: Shutterstock
Tornádo na jižní Moravě z minulého týdne překvapilo svoji silou. Záběry zdemolovaných domů, poničených střech a zlikvidovaných vinic máme stále v živé paměti. Stát s nápravou škod určitě pomůže, a to i jednotlivým postiženým rodinám. Škody určitě budou hradit i pojišťovny. Otázkou ale je, zda a jak se lze proti škodám způsobeným tornádem pojistit. 


Moravské tornádo také ukázalo, že je potřeba se živelnými pohromami počítat. Nikdy nemůžete vědět, zda vaši nemovitost nepoškodí právě silný vítr, blesk nebo povodeň. V tomto směru jsou zajímavé výsledky průzkumu pojišťovny Kooperativa. V něm se uvádí, že v tuzemsku není vůbec pojištěna zhruba polovina domácností a třetina rodinných domů. Třetina dotázaných rovněž přiznala, že nemá adekvátně nastavenou horní hranici pro případ totální škody na budově. Překvapující je také skutečnost, že průměrné stáří nemovitostní pojistky je devět let.

Tornádo v pojistné smlouvě není

Tornádo v pojistných podmínkách produktů pojištění majetku jako pojistné nebezpečí není definováno. Škody způsobené tornádem pojišťovny plní z pojistného nebezpečí vichřice. Tím je myšlen vítr, který se pohybuje rychlostí nejméně 20,8 m/s (75 km/hod).
Důležité je podívat se na sjednaný rozsah pojistných nebezpečí na smlouvě. Standardně bývá základem všech pojistných produktů tzv. FLEXA tj. krytí pojistných nebezpečí požáru, úderu blesku, exploze a pádu letadla. Samozřejmě můžou veliké škody napáchat i jiná nebezpečí. Či už to bude unikající voda z vodovodního zařízení, vandal, zloděj nebo živelné pohromy, například vichřice, povodeň, záplava apod.
„Přístup jednotlivých pojišťoven k zařazení pojistného nebezpečí vichřice do základu svého produktu není stejný. Některé pojišťovny jej již v základním rozsahu všech možných verzí / balíčků nabízí, jiné jdou cestou definování základních pojistných nebezpečí a dalších doplňkových připojištění, které nemusí být sjednány. Například u pojišťovny Uniqa je nutné si připojistit k základnímu skupinovému nebezpečí Požár, který obsahuje pouze požár, úder blesku, výbuch, imploze, pád letadla, rázovou vlnu a kouř, i skupinové nebezpečí Živel obsahující právě pojistné nebezpečí vichřice,“ uvádí konkrétní příklad Milan Strojvus, produktový specialista Fincentrum & Swiss Life Select.

Stále podceňovaná hrozba podpojištění nemovitosti 

Dalším skutečností, kterou by žádný majitel pojištěné nemovitosti rozhodně neměl podceňovat, je správné nastavení pojistných částek. Při nízké pojistné částce hrozí vznik takzvaného podpojištění a možnost krácení případného plnění ze strany pojišťovny. Podpojištění nastává v okamžiku, kdy pojistná částka sjednaná ve smlouvě je nižší než pojistná hodnota.
„U nemovitosti lze v obecné rovině předpokládat možné riziko podpojištění hlavně vzhledem k nárůstu cen materiálů či práce za poslední dobu a také přístupu lidí k úpravám svého pojištění. Jen málo klientů si aktivně upravuje nastavení pojistné částky vzhledem k nárůstu cen,“ vysvětluje Milan Strojvus.
Riziko podpojištění nemusí nastávat u všech pojistných produktů na trhu. Existují i produkty, kde se např. pojistná částka na nemovitost nesjednává a tedy nemůže nikdy k podpojištění docházet (například pojištění od Komerční pojišťovny). Také některé pojišťovny podpojištění nemusí uplatnit za předpokladu indexace (valorizace) smlouvy.
U nemovitostí v případě rodinných domů může k zásadnímu nárůstu pojistné hodnoty docházet rekonstrukcí objektu či dostavbou u hlavní stavby (nová garáž, nové patro, nové místnosti) nebo vedlejších staveb.
V případě bytových jednotek je důležité, jak pojistné podmínky definují pojistnou hodnotu – zda jde o cenu obvyklou nebo novou.
Za předpokladu, že se na počátku pojištění pojistná částka stanoví správně, je nutná pravidelná revize pojistné smlouvy v rámci servisu nebo úprava po zásadní změně – rekonstrukce, nové vybavení domácnosti, dostavba apod.
U pojištění domácnosti se vždy jedná o individuálního klienta a to, co v reálu v domácnosti má. Podpojištění může nastat například při nákupu nového vybavení domácnosti – nábytek, nová kuchyň a spotřebiče apod.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Majitelům nemovitostí hrozí podpojištění, růst cen za 2 roky překročil tolerance pojišťoven

Byty v Praze zdražily jen za poslední 2 roky o téměř 30 procent, v dalších krajských městech pak ještě výrazněji. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz. Pojišťovny přitom připouštějí toleranci ke krácení pojištění do 15, maximálně 20 procent. V případě překročení této tolerance hrozí krácení plnění při pojistné události. Finanční poradci i pojišťovny upozorňují, že na trhu se lze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 03. 2022

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Eduard

    11 prosince, 2021

    Tornádo a katastrofy lze přežít- není o systém zájem hlavně USA

    Odpovědět