Pondělí 24. června. Svátek má Jan.

Praha je pro mladé drahá. Míří do vlastního do okolí

Jana Zámečníková

Pořídit si vlastní bydlení chtějí mladí ještě před založením rodiny. Pro mnohé je to ale jen nedosažitelný sen. Především Pražanům brání vysoké ceny nemovitostí. Tisícovky domácností proto míří za hranice metropole. Kdo se chce vyhnout zdražování, měl by si pospíšit.

Bydlet ve vlastním ještě před založením rodiny je podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Ekonomické stavby důležité pro čtyři z pěti Čechů. Pro Pražany je to ale méně důležité (71 procent). Podle odborníků je to dáno především současnými vysokými cenami na realitním trhu.

Získání vlastní nemovitosti navíc komplikují přísnější podmínky poskytování hypoték či rostoucí úrokové sazby. Mladým se tak sen o vlastním bydlení nenávratně vzdaluje. Jen třetina mladých do 26 let si podle průzkumu plánuje pořídit nemovitost do tří let.

“I přesto, že si mladí vysoké náklady na bydlení včas uvědomují, a šetří, je pro ně těžké získat finanční prostředky na nákup nemovitosti. Letošní zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustále se zvyšující úroky jim bohužel situaci dále komplikují,” vysvětluje David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

Stěhování za Prahu sílí

Průměrná mzda v České republice vzrostla podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí letošního roku na 31 516 korun. Praha sice s průměrnou mzdou ve výši téměř 39,3 tisíc korun Česku dominuje, přesto si průměrný Pražan pohledem cen nemovitostí pořídí ve svém městě horší a méně kvalitní bydlení než obyvatelé ostatních krajů. Vyplývá to z Monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který připravuje portál Bezrealitky.cz.

Na rodinný dům v Praze by Pražané odkládali celou hrubou mzdu 25 let. Pražský byt se dá pořídit za 12 celoročních hrubých mezd. Mnohým domácnostem tak nezbývá nic jiného než se přestěhovat za hranice Prahy, a to především do Středočeského kraje.

Dům ve Středočeském kraji lze totiž pořídit za necelých 12 průměrných pražských ročních platů a byt dokonce za méně než šest platů. Rostoucí zájem o vlastní bydlení za hranicemi hlavního města se ale postupně začne na cenách středočeských nemovitostí podepisovat. Pokud se chcete vyhnout zdražování, čas se vám krátí.

„Bydlení mimo Prahu je díky nárůstu cen bytů v hlavním městě stále populárnější. Lidé dokonce více než dříve vyhledávají nejen domy, ale i byty,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel skupiny Crestyl. „Výhoda těchto lokalit je jednoduchá – pokud si zájemci vyberou místo s dobrou infrastrukturou, získají vysokou úroveň bydlení za poloviční cenu než v Praze. Do práce mohou snadno dojíždět, veškerou občanskou vybavenost přitom mají přímo ve svém bydlišti,“ dodává Viktor Peška.

30 tisíc nových obyvatel za pět let

„Na realitním trhu sledujeme zcela přirozený jev, který v minulosti potkal i jiné evropské metropole. Dá se očekávat, že v následujících letech bude bydlení ve Středočeském kraji plnohodnotnou a běžně zvažovanou variantou pro většinu Pražanů, kteří budou plánovat svůj budoucí život,“ uvedl Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz.

Podle něj na rozdíl od Prahy, která své možnosti pomalu vyčerpává, nabízí Středočeský kraj dostatečné množství různorodých nemovitostí a má potenciál přijmout až 30 tisíc nových obyvatel v následujících pěti letech.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Praha je pro mladé drahá. Míří do vlastního do okolí”

  1. ladislav bohatý napsal:

    píšete blbosti
    Aspon byste si po sobě mohli ten článek přečíst, když už ho kopírujete odjinud, jsou hrozný nesmysly.. „Dům ve Středočeském kraji lze totiž pořídit za necelých 12 průměrných pražských platů a byt dokonce za méně než šest platů. „

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *