EUR 23.520

USD 22.027

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.520

USD 22.027

Praha je pro mladé drahá. Míří do vlastního do okolí

 

Pořídit si vlastní bydlení chtějí mladí ještě před založením rodiny. Pro mnohé je to ale jen nedosažitelný sen. Především Pražanům brání vysoké ceny nemovitostí. Tisícovky domácností proto míří za hranice metropole. Kdo se chce vyhnout zdražování, měl by si pospíšit.

Loading 


Bydlet ve vlastním ještě před založením rodiny je podle průzkumu agentury Ipsos pro společnost Ekonomické stavby důležité pro čtyři z pěti Čechů. Pro Pražany je to ale méně důležité (71 procent). Podle odborníků je to dáno především současnými vysokými cenami na realitním trhu.
Získání vlastní nemovitosti navíc komplikují přísnější podmínky poskytování hypoték či rostoucí úrokové sazby. Mladým se tak sen o vlastním bydlení nenávratně vzdaluje. Jen třetina mladých do 26 let si podle průzkumu plánuje pořídit nemovitost do tří let.
“I přesto, že si mladí vysoké náklady na bydlení včas uvědomují, a šetří, je pro ně těžké získat finanční prostředky na nákup nemovitosti. Letošní zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustále se zvyšující úroky jim bohužel situaci dále komplikují,” vysvětluje David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

Stěhování za Prahu sílí

Průměrná mzda v České republice vzrostla podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí letošního roku na 31 516 korun. Praha sice s průměrnou mzdou ve výši téměř 39,3 tisíc korun Česku dominuje, přesto si průměrný Pražan pohledem cen nemovitostí pořídí ve svém městě horší a méně kvalitní bydlení než obyvatelé ostatních krajů. Vyplývá to z Monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který připravuje portál Bezrealitky.cz.
Na rodinný dům v Praze by Pražané odkládali celou hrubou mzdu 25 let. Pražský byt se dá pořídit za 12 celoročních hrubých mezd. Mnohým domácnostem tak nezbývá nic jiného než se přestěhovat za hranice Prahy, a to především do Středočeského kraje.
Dům ve Středočeském kraji lze totiž pořídit za necelých 12 průměrných pražských ročních platů a byt dokonce za méně než šest platů. Rostoucí zájem o vlastní bydlení za hranicemi hlavního města se ale postupně začne na cenách středočeských nemovitostí podepisovat. Pokud se chcete vyhnout zdražování, čas se vám krátí.
„Bydlení mimo Prahu je díky nárůstu cen bytů v hlavním městě stále populárnější. Lidé dokonce více než dříve vyhledávají nejen domy, ale i byty,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel skupiny Crestyl. „Výhoda těchto lokalit je jednoduchá – pokud si zájemci vyberou místo s dobrou infrastrukturou, získají vysokou úroveň bydlení za poloviční cenu než v Praze. Do práce mohou snadno dojíždět, veškerou občanskou vybavenost přitom mají přímo ve svém bydlišti,“ dodává Viktor Peška.

30 tisíc nových obyvatel za pět let

„Na realitním trhu sledujeme zcela přirozený jev, který v minulosti potkal i jiné evropské metropole. Dá se očekávat, že v následujících letech bude bydlení ve Středočeském kraji plnohodnotnou a běžně zvažovanou variantou pro většinu Pražanů, kteří budou plánovat svůj budoucí život,“ uvedl Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz.
Podle něj na rozdíl od Prahy, která své možnosti pomalu vyčerpává, nabízí Středočeský kraj dostatečné množství různorodých nemovitostí a má potenciál přijmout až 30 tisíc nových obyvatel v následujících pěti letech.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

Česká národní banka od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné „změkčení“ jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • ladislav bohatý

    7 prosince, 2018

    Aspon byste si po sobě mohli ten článek přečíst, když už ho kopírujete odjinud, jsou hrozný nesmysly.. „Dům ve Středočeském kraji lze totiž pořídit za necelých 12 průměrných pražských platů a byt dokonce za méně než šest platů. „

    Odpovědět