Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Pražské novostavby prudce zdražují. Ceny bytů meziročně vzrostly o 23 procent

Central Group - Nad Prokopským údolím

Monika Lukešová

Ceny pražských novostaveb stále rostou. Podle výsledků za první kvartál se prodalo pouze 1200 bytů za průměrnou cenu 88 552 korun za m2. Ukázala to společná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

V tomto roce se podle prozatímních odhadů nejspíš prodá ještě méně nových bytových jednotek, než tomu bylo loni. Bezútěšnou situaci by mohlo podle developerů zvrátit navyšování nabídky a hlavně rychlejší průběh stavebních povolení.

Počty prodaných bytů klesají poslední dva roky. Ani první čtvrtletí letošního roku není výjimkou. Pokud se letos nestane něco zásadního, mohou celkové prodeje klesnout pod hranici 5 tisíc nových bytů, což je nejméně od roku 2013. Metropole by měla být tahounem domácí ekonomiky, ale i místem, které bude schopno poptávku po novém bydlení uspokojit. Pražský trh s byty ale místo toho začíná spíše zaostávat,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema.

Ceny rostou, byty se méně prodávají

Prodeje jsou v prvních třech měsících letošního roku nejnižší za posledních šest let. Za první tři měsíce se prodalo 1200 nových bytů, což znamená meziroční pokles o 11,1 procent.

S klesajícím počtem nově prodaných bytů úzce souvisí i růst jejich průměrných cen. Ve stejném období v loňském roce dosahoval tento ukazatel hodnoty 72 131 korun na m2, letos je však už ve výši 88 552 korun na m2. Větší rozdíl je patrný, podíváme-li se více do minulosti. V prvním čtvrtletí roku 2016 se byt v Praze prodal v průměru za cenu 60 517 a rok předtím dokonce za 56 178 korun na m2.

Na konci prvního kvartálu bylo v regionech ČR evidováno 5 630 dostupných bytů. Největší nabídka bytů je pak ve Středočeském, Jihomoravském, Plzeňském a Olomouckém, kde je dohromady 70 procent regionální nabídky.

Silnější nabídka na začátku roku je dána na jedné straně zpomalením tempa prodejů a na druhé straně sezónností. Do prodeje šly především navazující etapy již dříve povolených projektů, navíc u řady z nich jde o etapy poslední. Současný růst nabídky je tak zřejmě jen krátkodobým výkyvem a dlouhodobý trend poklesu bude i nadále pokračovat, dokud nedojde k radikální změně v přístupu k povolování nových projektů,“ uvádí Dušan Kunovský, majitel společnosti Central Group.

Sazby hypoték také rostou, očekává se však stagnace

Průměrné sazby hypoték se za poslední rok zvýšily o 25 procent. Průměrná aktuální sazba podle Fincentrum Hypoindexu v březnu vzrostla na 2,46 procenta. Odborníci z řad developerů však očekávají stagnaci úrokových sazeb u hypoték. Jako důvod uvádějí, že levné peníze totiž hypotéky budou v nejbližší budoucnosti zlevňovat.

Podle studie i přes krátkodobý nárůst dostupných bytů jejich cena neustále roste. Současných 94 357 korun s DPH / m2 znamená meziroční nárůst 14,5 procenta. Srovnání s prvním kvartálem 2016 je 44,1 procenta.

„I nadále jsme svědky raketového růstu cen oproti stejnému období loňského roku. V meziročním porovnání došlo k nárůstu o 18 procent na m2, a to na částku atakující hranici 90 tisíc korun na m2. Nabídka nových bytů pod 70000 Kč na m2 prakticky vymizela, přitom v prvním čtvrtletí loňského roku bylo ještě okolo 20 procent procent všech prodaných bytů v cenové hladině do 60 tisíc korun na m2,“ komentuje vývoj Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Jaký je výhled?

Byty budou brzy atakovat hranici 100 tisíc korun s DPH za m2.Takových bytů je už teď na trhu více než 1 300. Nabídka novostaveb se postupně začne rozšiřovat, odhadem by mohla na konci roku dosáhnout zásoby 5000 bytů.

V regionech roste zásoba nabízených bytů a s ní i jejich cena. Prodeje se ale krátkodobě snížily. To ale může být pouze sezónní výkyv.

Ceny jsou pražských novostaveb jsou neúměrné. Povolujte nám stavět a my snížíme ceny. Protože čeho je málo, je drahé,“ nechal se slyšet Marcel Soural z Trigemy.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Pražské novostavby prudce zdražují. Ceny bytů meziročně vzrostly o 23 procent”

  1. Tomik napsal:

    Cena bytů Praha
    Připadá mi úsměvné, jak devenloperi brečí, ale v podstatě to zdražení novostaveb není nic jiného, že o co roste novostavba, roste zisk devenlopera.Prece developer než začne kopat, ma koupené pozemky, má nasmlouváno cenu práce atd. Když průměrná stavba baráku trvá 2 roky od prvního kopnutí po samotnou kolaudaci, a během 2 let se cena zvedne o 40 %, to zvýšení cen není nic jiného než že se zvedne zisk..Devenloperi na jedné straně brečí, málo stavebních povolení, ale to co zaplatí si nechaj pořádně zaplatit

  2. Tomik napsal:

    Cena bytů Praha
    Připadá mi úsměvné, jak devenloperi brečí, ale v podstatě to zdražení novostaveb není nic jiného, že o co roste novostavba, roste zisk devenlopera.Prece developer než začne kopat, ma koupené pozemky, má nasmlouváno cenu práce atd. Když průměrná stavba baráku trvá 2 roky od prvního kopnutí po samotnou kolaudaci, a během 2 let se cena zvedne o 40 %, to zvýšení cen není nic jiného než že se zvedne zisk..Devenloperi na jedné straně brečí, málo stavebních povolení, ale to co postaví si nechaj pořádně zaplatit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *