EUR 25.445

USD 21.755

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.445

USD 21.755

Text: Petr Zámečník

23. 03. 2017

Příjem z nájmu důchod nesníží

Investice do další nemovitosti za účelem jejího pronájmu je mezi lidmi velmi oblíbená. Jak však příjem z nájmu ovlivňuje důchodové nároky? A jak se mění daňové povinnosti pro příjem z nájmu dosažený v důchodovém věku? 


Příjem z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu fyzických osob nepodléhá platbě sociálního a zdravotního pojištění. Zdanění příjmu z nájmu je tedy nižší než u příjmů ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu nebo u příjmů ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu.
Sociální a zdravotní pojištění se neplatí z nájmu bez ohledu na výši nájemného. Pro výpočet daně z příjmu fyzických osob je možné v případě nízkých skutečných výdajů uplatnit 30% výdajový paušál, nejvýše je však možné při využití paušálu uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč.

Důchod příjem z nájmu neovlivní

Výše státního starobního důchodu závisí na dosažených příjmech v produktivním životě, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění a získané době pojištění. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2017 se hodnotí roky v letech 1986 až 2016. Ze všech rozhodných příjmů se vypočítá osobní vyměřovací základ, což je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda v současné hodnotě, kdy se příjmy přepočítávají na současnou úroveň pomocí koeficientů.
Protože se z příjmů z nájmů neplatí sociální pojištění, tak tyto příjmy nemají žádný vliv na výpočet státního důchodu. Zaměstnanec s podprůměrnou mzdou, který má vysoké příjmy ze zděděné nemovitosti, musí počítat s tím, že bude mít nízký státní důchod, neboť do výpočtové formule důchodu nebudou příjmy z nájmu vstupovat.

Na co si dát pozor

Pro přiznání státního starobního důchodu musí být získána potřebná doba pojištění. V roce 2017 v rozsahu alespoň v rozsahu 33 let. Když není potřebná doba pojištění získána, tak nemůže být státní důchod přiznán.
Jestliže v některém období plynou pouze příjmy z nájmu, tak se toto období nehodnotí do doby pojištění pro důchodové účely. V lepším případě tato skutečnost znamená, že státní důchod bude zbytečně nižší, neboť dojde k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu) pro výpočet důchodu. V horším případě nebude státní důchod vůbec přiznán, neboť se nezíská potřebná doba pojištění.
Při dlouhodobých příjmech pouze z nájmu je vhodné se přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění na místně příslušné OSSZ. Minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2017 činí 1 977 Kč.

Ideální příjem v předčasném důchodu

V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy a pobírat současně starobní důchod a příjem ze zaměstnání, samostatné výdělečné činnosti nebo nájmu. V daňovém přiznání přitom uplatní starobní důchodci daňovou slevu na poplatníka v plném rozsahu ve výši 24 840 Kč.
Starobní důchodce mající mimo starobní důchod pouze příjem z nájmu nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob nic, když roční příjem z nájmu je 236 700 Kč a méně (při uplatnění 30% výdajového paušálu).
Předčasní důchodci však nemohou do dosažení řádného důchodového věku pobírat současně starobní důchod a příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Protože příjem z nájmu účast na nemocenském pojištění nezakládá a z nájmu se neplatí sociální pojištění, tak může mít předčasný důchodce libovolně vysoké příjmy z nájmu a přitom pobírat předčasný důchod.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.