EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Zbyněk Drobiš

26. 01. 2015

4 komentáře

Přístup rodičů ke stavebnímu spoření dítěte dle nového občanského zákoníku

 


 

Jak zákon káže…

Nový občanský zákoník stanovil, že k právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.

Takto se stanovuje, že rodiče např. při ukončení smlouvy o stavebním spoření dítěte by měli předložit stavební spořitelně souhlas opatrovnického soudu s ukončením této smlouvy.

Stavební spoření „na dítě“

Z praxe vyplývá, že řada stavebních spoření je vedena „na dítě“ k získání výhod stavebního spoření. Rodiče, kteří tak zasílají pravidelné platby na stavební spoření dítěte, nesprávně předpokládají, že mohou stavební spoření dítěte kdykoliv ukončit a volně nakládat s naspořenými finančními prostředky.

Pro rodiče nová zákonná úprava představuje zvýšenou časovou, finanční a administrativní zátěž k zajištění ukončení smlouvy o stavebním spoření, kdy v řadě případů bude nutné vyhledat advokáta k sepisu návrhu podání na opatrovnický soud, a to včetně zastupování před opatrovnickým soudem.

Nový občanský zákoník § 898

Odst. 1 k právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.
Odst. 2 souhlasu soudu je třeba zejména k právnímu jednání, kterým dítě
a) nabývá nemovitou věc nebo její část a kterým s ní nakládá,
b) zatěžuje majetek jako celek nebo jeho nikoli nepodstatnou část,
c) nabývá dar, dědictví nebo odkaz nikoli zanedbatelné majetkové hodnoty, nebo takový dar, dědictví nebo odkaz odmítá, nebo takový dar nebo dar představující nikoli nepodstatnou část jeho majetku poskytuje, nebo
d) uzavírá smlouvu zavazující k opětovnému dlouhodobému plnění, smlouvu úvěrovou nebo obdobnou, nebo smlouvu týkající se bydlení, zejména nájmu.

(3) K právnímu jednání rodiče, k němuž schází potřebný souhlas soudu, se nepřihlíží.

Z praxe stavebních spořitelen

Přístup některých stavebních spořitelen může být odlišný v požadavku zajištění souhlasu opatrovnického soudu k ukončení stavebního spoření dítěte, proto doporučujeme již při sjednání nebo před ukončením stavebního spoření dítěte prodiskutovat tuto otázku s danou stavební spořitelnou. K osvětlení problematiky jsme požádali o vyjádření tiskový odbor České spořitelny:

Vyžaduje Vaše stavební spořitelna vždy od rodičů nezletilého předložení souhlasu opatrovnického soudu s výpovědí smlouvy o stavebním spoření dle § 898 NOZ nebo Vám postačí předložení žádosti obou rodičů s ověřenými podpisy?

„Ano, vyžaduje. Ustanovení § 898 nového občanského zákoníku stanoví, že k právnímu jednání (nové označení právního úkonu), které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty. Výpověď smlouvy o stavebním spoření se netýká zanedbatelné majetkové hodnoty, neboť stavební spoření běžně představuje minimálně několik desítek tisíc korun a současně jde o výjimečnou záležitost, neboť výpověď takové smlouvy jistě není činěna každý den. Z naší praxe můžeme potvrdit, že tento náš výklad, tj. souhlas opatrovnického soudu s výpovědí smlouvy o stavebním spoření nezletilého účastníka, české soudy plně sdílejí a schvalování výpovědí se u soudů stalo rutinní praxí, jež nečiní žádné potíže. V současné době již evidujeme řádově několik stovek pozitivních rozsudků, které nasvědčují jednak tomu, že praxe je již ustálena a současně tomu, že náš výklad uvedeného ustanovení nového občanského zákoníku byl správný.“

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Vláda diskutuje zrušení podpory stavebního spoření. Podle AČSS by to na obyvatelstvo mělo velmi nepříjemné dopady

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbeným finančním produktem. Aktuálně jej využívají více než tři miliony klientů. Nyní je v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu vážným kandidátem na „odstřel“. Zeptali jsme se proto tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého, jaké dopady by mělo zrušení státní podpory po 30 letech na stavební spoření.

Text: Milan Vodička

Foto: AČSS

17. 08. 2022

Budou přibývat rekonstrukce a opravy nemovitostí

Foto: Shutterstock Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen. A objevuje se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.

Text: Milan Vodička

01. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • PetrH

  26 ledna, 2015

  Doufam, ze predpokladam spravne a pri radnem ukonceni smlouvy (tedy po 6 letech) jiz zadne vyjadreni soudu neni treba a penize lze prevest jinam. Nebo se pletu?

  Odpovědět

 • Petr

  3 února, 2015

  I při řádném ukončení smlouvy po 6 letech jde o operaci s majetkem nezletilého a rodiče si musí nechat toto jednání schválit soudem.
  Postup je popsaný například zde:
  http://www.sta­vebky.cz/ukon­ceni-smlouvy-o-stavebnim-sporeni-ditete/

  Odpovědět

 • Mirek

  26 ledna, 2015

  Pletete.

  Odpovědět

 • Mikkes

  12 června, 2015

  Zdravim

  Velmi by me zajimalo, jak se postupuje pri ukonceni smlouvy nezletileho ze strany stavebni sporitelny.

  Jsou eventuelne tyto smlouvy lepe chraneny proti soucasne vlne zbavovani se starych smluv sporitelnami?

  Vite nekdo, jaky je soucasny stav?

  Odpovědět